Oszczędny laptop. Zobacz nasz poradnik zakupowy

paź 28, 2015

Oszczędny laptop. Zobacz nasz poradnik zakupowy

Bardzo często zamiast wysokiej wydajności oraz dużego ekranu potrzebujemy małego laptopa, który będzie świetnie spisywał się bez dostępu do gniazdka. Wbrew pozorom, wybór takiego laptopa nie należy do łatwych a wynika to z dużej dostępności przeróżnych modeli oraz luźnego używania przez producentów słowa „mobilny”. Takie postępowanie bardzo często wprowadza nieświadomych oraz niedoświadczonych w zakupach użytkowników w błąd. W przypadku laptopów słowo mobilny określa sprzęt, który nadaje się do tego aby zabrać go ze sobą w podróż. Z jednej strony jest to sprzęt na tyle mały i lekki aby można go było bez trudu przenosić (np. w plecaku), z drugiej na tyle duży i wydajny aby można było na nim komfortowo pracować np. w tramwaju, autobusie, pociągu bądź parku. Do najważniejszych cech laptopów mobilnych zaliczymy kompaktowe rozmiary oraz pojemną baterię. Przygotowaliśmy przegląd pięciu najciekawszych laptopów, w których ważniejsza jest niska waga i długie czasy pracy na baterii niż osiągane wyniki w grach i benchmarkach.

Laptop Dell

Dell Latitude 3330 to mały biznesowy laptop kierowany dla użytkowników, którym nie zależy na wysokiej wydajności lecz na mobilności oraz niezawodności. Elegancka aluminiowa obudowa z matowym wykończeniem zapewnia sztywność oraz wysoką wytrzymałość w czasie podróży. Dużym plusem jest pokrywa serwisowa umożliwiająca wymianę pamięci RAM oraz dysku twardego bez rozbierania całej obudowy. Laptop posiada pełnowymiarową wyspową klawiaturę (oczywiście bez bloku numerycznego), na której pracuje się równie komfortowo co w większych laptopach. Wielopunktowy gładzik pracuje bardzo precyzyjnie i posiada dwa wyodrębnione przyciski o niemalże bezgłośnym kliku. Laptop waży zaledwie 1,5 lub 1,8 kg w zależności od konfiguracji a jego grubość wynosi 2 cm. Mocniejsza 6 komorowa bateria odstaje lekko od spodu podnosząc laptopa o 1 cm. Dell posiada matową matrycę o przekątnej 13,3”, która jakością wyświetlanego obrazu nie odbiega od matryc spotykanych w innych tańszych laptopach. Niska jasność, przeciętny kontrast oraz słaba czerń nie sprzyjają do oglądania filmów czy pracy z grafiką, natomiast matryca jest w zupełności wystarczająca do pracy z tekstem czy do surfowania w Internecie.

Praca na laptopie

Prezentowany laptop dostępny jest w konfiguracjach z niskonapięciowymi procesorami Intela trzeciej generacji, które zapewnią zadowalającą wydajność w podstawowych zadaniach. Ze względu na zintegrowany układ graficzny HD4000 laptop nie jest polecany graczom. Natomiast jest wystarczający do oglądania filmów w jakości FullHD oraz do codziennej pracy. Jak na biznesówkę przystało układ chłodzenia jest niemalże bezgłośny w normalnym użytkowaniu, dopiero pod pełnym obciążeniu wentylator przypomina o swoim istnieniu. Pulpit roboczy bez względu na obciążenie jest stosunkowo chłodny, co innego spód obudowy jest odczuwalnie ciepły (nie sprawia to problemów przy trzymaniu go na kolanach). 6 komorowa bateria pozwala na około 6 godzin pracy z włączonym WiFi oraz 8-9 godzin z włączonym trybem oszczędzania baterii. Laptop posiada 3 letnią gwarancję Next Business Day z gwarancją reakcji na zgłoszenie w ciągu jednego dnia i naprawą u klienta. Dell oferuje przedłużenie gwarancji nawet do 5 lat. Laptop polecany jest jako mobilny sprzęt służbowy oraz dla studentów, którzy codziennie zabierają sprzęt na uczelnię.

Ultrabook sposobem na oszczędzanie

Vostro 5470 to lekki i cienki ultrabook biznesowy z lekkim zacięciem do gier w przystępnej cenie. To co rzuca się w oczy to bardzo cienka obudowa wykonana z trwałego anodyzowanego aluminium, która mierzy niecałe 19 mm przy wadze 1,5 kg. Laptop nie posiada pokrywy serwisowej a więc aby dostać się do wnętrza należy ściągnąć dolną pokrywę, która odkrywa dostęp do pamięci RAM (jeden slot maksymalnie 8GB), dysku twardego oraz układu chłodzenia. Wyspowa klawiatura posiada stosunkowo duże klawisze z głębokim skokiem zapewniające komfortową pracę. Aluminiowy touchpad obsługujący gesty został zintegrowany z przyciskami funkcyjnymi. Vostro 5470 posiada błyszczącą 14 calową matrycę o przeciętnej jakości obrazu z dosyć szerokimi kątami widzenia w poziomie dzięki czemu sprawdzi się w oglądaniu filmów w podróży. Do wyboru mamy niskonapięciowy procesor i3 oraz i5 czwartej generacji a także wersję z zintegrowanym układem graficznym oraz kartą nVidia GT740m. Laptop w najmocniejszej konfiguracji jest świetną propozycją dla osób, które oprócz mobilności chciałyby pograć w nowsze gry. Dedykowana karta pozwala na komfortową rozrywkę w nowych tytułach w średnich ustawieniach graficznych. Na duże uznanie zasługuje świetny system chłodzenia, który w normalnej pracy jest całkowicie bezgłośny (laptop pracuje pasywnie).

Dopiero pod dużym obciążeniem np. w grach dwa wentylatory zaczynają generować szum, który w dalszym ciągu jest na akceptowalnym poziomie. Również temperatury prezentują się wyśmienicie, bez obciążenia aluminiowy pulpit jest przyjemnie chłodny a pod maksymalnym obciążeniem cieplejszym elementem jest jedynie klawiatura. Wbudowana bateria pozwala na 6 do 8 godzin pracy z włączonym WiFi i jasnością ekranu ustawioną na pół skali, jak na małego ultrabooka jest to bardzo dobry wynik. Jak na biznesówkę od Della przystało laptop posiada 3 letnią gwarancję Next Business Day z gwarancją szybkiej reakcji oraz naprawą u klienta po przeprowadzeniu zdalnej diagnozy. Możliwe jest przedłużenie gwarancji nawet do 5 lat zapewniając laptopowi długi serwis producenta. Vostro 5470 to świetna propozycja dla osób ceniących sobie mobilność oraz wydajność w grach.

HP – co nam oferuje?

ProBook 430 to najmniejszy biznesowy laptopa od Hewlett-Packard z elegancką obudową. Pokrywa ekranu została wykonana z miłego w dotyku plastiku natomiast pulpit roboczy to sztywne aluminium. Całość waży niecałe 1,6 kg przy grubości trochę ponad 2 cm dlatego z powodzeniem można go nazwać smukłym laptopem mobilnym. Laptop dzięki dostępowi do wnętrza przez pokrywę serwisową umożliwia modernizację pamięci RAM oraz dysku twardego. Z uwagi na brak optycznego napędu laptop zyskał więcej miejsca do zagospodarowania przez dobrze rozmieszczone porty. Wyspowa klawiatura przypomina tą z większego modelu 450 jednak różnice pojawiają się w krótszym skoku klawiszy. Gładzik obsługujący gesty działa z wysoką precyzją a wydzielone klawisze funkcyjne pracują wyjątkowo cicho. ProBook 430 wyposażony został w 13,3” matową matrycę o rozdzielczości 1366×768, która w zupełności wystarczy do pracy biurowej oraz na zewnątrz. Niestety jak przystało na tanią matrycę TN ta oferuje przeciętne parametry dlatego nie jest przeznaczona do pracy z grafiką. Laptop dostępny jest z niskonapięciowymi procesorami czwartej generacji, które wydzielają mniej ciepła oraz pracują dłużej niż ich standardowe odpowiedniki. Zintegrowany układ graficzny HD4400 nie jest przeznaczony do gier ale bez przeszkód sprawdzi się pracach biurowych oraz w oglądaniu filmów FHD w wysokiej jakości. Mimo energooszczędnych podzespołów laptop pod względem kultury pracy wypada średnio na tle konkurencji. Bez specjalnego obciążenia jednostki szum generowany przez wentylator nie jest uciążliwy, co innego pod dużym obciążeniem kiedy chłodzenie wchodzi na wyższe obroty. Wydajny układ chłodzenia oraz niskonapięciowy procesor zapewniają niskie temperatury na powierzchni obudowy zarówno podczas zwykłej pracy jak i w trakcie maksymalnego obciążenia. Bateria pozwala na 5 do 6 godzin pracy z włączonym dostępem do internetu oraz około 10 godzin w trybie oszczędzania energii z wyłączonym WiFi. Laptop standardowo sprzedawany jest z 2 letnią gwarancją (1 rok dla firm) z możliwością rozszerzenia gwarancji nawet do pięciu lat z usługą naprawy u klienta włącznie. Jesteś zainteresowany takim modelem? Odwiedź sklep Joker aby poznać ofertę.

Laptop czy tablet?

Yoga 2 13” to nowy konwertowalny ultrabook od Lenovo z dotykowym ekranem umożliwiającym obrót o 360 stopni przekształcając urządzenie w tablet. Obudowa wykonana została ze sztywnego tworzywa, które sprawia dobre wrażenie. Laptop waży jedynie 1,5 kg a jego grubość wynosi 17 mm przez co laptop po przekonwertowaniu się w tablet jest bardzo poręczny. Wyspowa klawiatura AccuType została wyposażona w podświetlane klawisze dzięki czemu poprawia komfort pracy w słabych warunkach oświetleniowych. Stosunkowo mała płytka gładzika obsługująca rozpoznawanie gestów została zintegrowana z dwoma przyciskami spełniając swoje zadanie. Na uwagę zasługuje matryca wykonana w technologii IPS o przekątnej 13,3”, która oferuje wysoką jakość obrazu w rozdzielczości FullHD. Ekran świetnie nadaje się do pracy z tekstem czy do przeglądania internetu w dowolnej pozycji. Kamerka zamontowana nad ekranem zapewnia obsługę gestów dzięki czemu ruchem ręki jesteśmy w stanie sterować urządzeniem. Interakcję z laptopem zapewnia również mikrofon, który umożliwia wydawanie poleceń głosowych. Ultrabook został wyposażony w niskonapięciowe procesory Intela czwartej generacji oraz zintegrowany układ graficzny HD4400 sprosta jedynie starszym oraz mało wymagającym grom. Sprawdzi się natomiast w zastosowaniach biurowych takich jak praca z pakietem office, przeglądaniem Internetu oraz oglądaniu filmów. Laptop oferowany jest ze standardowym dyskiem HDD oraz z dyskiem SSD, który znacznie przyspiesza działanie systemu oraz oprogramowania. Dodatkowo dysk SSD nie generuje żadnych dźwięków oraz nie posiada elementów mechanicznych co sprawia, że jest bardziej odporny na uszkodzenia. Kultura pracy stoi na wysokim poziomie zarówno w spoczynku jak i pod dużym obciążeniem. Z racji, że nie jest to sprzęt przeznaczony do gier nie należy martwić się o temperatury. Bateria wystarczy do 8 godzin pracy z włączonym WiFi co jak na sprzęt o takich rozmiarach jest bardzo dobrym wynikiem. Laptop posiada 2 letnią gwarancję producenta w trybie door-to-door.

Asus też jest warty uwagi

Asus Zenbook to wydajny i smukły ultrabook z gustowną aluminiową obudową. Kadłubek laptopa to jednolita konstrukcja o wysokiej sztywności odporna na zarysowania oraz odciski palców. Jak na ultrabooka przystało opisywany Zenbook charakteryzuje się niską wagą bo waży zaledwie 1,45 kg przy 18 mm grubości. Laptop ze względu na jednolitą konstrukcję obudowy ma utrudniony dostęp do podzespołów. Po ściągnięciu pokrywy mamy dostęp do jednego wolnego slotu na pamieć RAM (4 GB jest standardowo wlutowane w płytę główna), dysku twardego, karty WiFi a także do układu chłodzenia, który składa się z radiatora oraz dwóch wentylatorków. Podświetlana klawiatura wyspowa z trójstopniowym poziomem świecenia znakomicie spisuje się wieczorami. Gładzik z niewielką płytką został wykonany w nowoczesnym stylu czyli został zintegrowany z przyciskami funkcjonalnymi. Zenbook wyposażony został w 13,3” matrycę IPS o rozdzielczości FullHD. Jakość oferowanego obrazu stoi na wysokim poziomie, matryca świetnie nadaje się do pracy na zewnątrz ze względu na wysoki kontrast, jasność oraz szerokie kąty widzenia. W nowym Zenbooku spotkamy dwurdzeniowe niskonapięciowe procesory Intel Haswell czwartej generacji Core i5 4200U oraz Core i7 4500U. Oprócz tego laptop wyposażony został w kartę graficzną GF840, która z powodzeniem może być wykorzystywana do gier po zredukowaniu rozdzielczości. Zenbook posiada standardowo dysk SSD dzięki czemu system oraz aplikacje działają w ekspresowym tempie w porównaniu do zwykłych dysków talerzowych. Zaletą dysku SSD jest szybsza praca oraz mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne. Laptop pod względem kultury pracy wypada bardzo dobrze. Podczas pracy na pulpicie np. przeglądając internet pracuje pasywnie a więc całkowicie bezgłośnie. Podczas średnio wymagających zadań laptop włącza cicho pracujące chłodzenie. Szum wentylatorów staje się słyszalny dopiero w momencie większego obciążenia. Niestety gorzej wypadają temperatury, które o ile podczas normalnego użytkowania są na akceptowalnym poziomie tak podczas maksymalnego obciążenia szybują wysoko do góry. Na szczęście temperatura obudowy nie powoduje dyskomfortu podczas użytkowania a laptop nie obniża taktowania podzespołów. Zaskakują bardzo długie czasy pracy na baterii gdzie laptop podczas normalnej pracy z tekstem wytrzymuje około 10 godzin. Laptop sprzedawany jest z 2 letnią gwarancją.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: