Innowacja kluczem do sukcesu

paź 18, 2017

Innowacja kluczem do sukcesu

Współczesny rynek charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem i – co za tym idzie – równie silną konkurencyjnością. Przegapienie odpowiedniego momentu w branży często wiąże się z nieuchronnym spadkiem wizerunku i pieniędzy, który z punktu widzenia inwestora może się okazać katastrofalny w skutkach. Niezależnie od tego, ile sukcesów mamy na koncie, nie możemy sobie pozwolić na przestój. Cechą nadrzędną każdego przedsiębiorcy powinna być inwestycja w nowe technologie i/lub udoskonalenie już istniejących usług i produktów. Statystyka jest w tej materii bezwzględna i nie oszczędza nawet największych graczy na rynku – przykładem może być spóźniona reakcja Nokii –  fińskiego potentata branży IT – na trend smartfononowy.

Rozwój w branży technologicznej

Branża komputerów, oprogramowania i nowoczesnych technologii jest obecnie najbardziej narażona na gwałtowne zmiany i każdy, kto zamierza zaistnieć w tym sektorze musi być na to gotowy. Patrząc na dzisiejsze możliwości urządzeń przenośnych i dedykowanych im aplikacji, które są uważane za standard, mamy do czynienia z niemałymi rewolucjami co kilka lat. W jaki sposób wyjść z tego wyścigu zbrojeń obronną ręką?

Innowacja jako… usługa

Jedną z ciekawszych form wdrażania i pełnego nadzoru nad innowacjami jest usługa outsourcingowa w specjalistycznej firmie. Możliwości jest wiele i tak naprawdę to, w jakiej formie zdecydujemy się na współpracę zależy tylko od nas. Możemy przykładowo skonsultować się z wybranym specjalistą co do istoty naszego pomysłu, ale równie dobrze możemy zlecić mu według naszych wytycznych stworzenie konkretnego produktu od podstaw. Niezależnie od wspólnie podjętych działań, mamy stały nadzór nad rozwojem i zmianami, jakie za nim idą.

innowacja w IT

Warto jest wybrać firmę, która ma doświadczenie ze specyfiką branży, w jakiej operujemy. Usługa wdrażania innowacji jest bowiem często powiązywana z innymi działaniami, które mogą nam pomóc w rozwoju istniejących już produktów. Możemy powiązać wdrażanie innowacji ze stworzeniem unikalnego oprogramowania software, przeniesienia swoich zasobów do chmury Amazon lub też postawić na zupełnie nowe metody zarządzania całą infrastrukturą IT. Wydawać by się mogło, że działania te mogą wprowadzić niemały chaos w zarządzaniu przedsiębiorstwem, ale podjęcie ryzyka jest jak najbardziej uzasadnione – to, że coś zaledwie funkcjonuje, nie oznacza, że nie może funkcjonować lepiej. Wdrażanie coraz to nowszych i lepszych rozwiązań to właśnie główna domena dobrze prosperującej firmy.

Kopiowanie, czyli nie tędy droga 

Dość popularnym podejściem do innowacji jest stałe monitorowanie rynku i bezpośrednio podążanie za konkurencją. Jest ono wprawdzie niezbędne, ponieważ trendy, jakie wyznacza konkurencyjna firma mogą okazać się konieczne, żeby zaspokoić potrzeby rynku. Nie oznacza to jednak, że cały rozwój naszej firmy winien opierać się na pomysłach innych… To właśnie koncepcja i skuteczne wdrażanie nowości odróżnia prawdziwych liderów od podrzędnych graczy.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: