Tablety vs smartfony – czym charakteryzują się oba urządzenia?

sty 8, 2016

Tablety vs smartfony – czym charakteryzują się oba urządzenia?

Jedne służą głównie do zabawy, drugie to przede wszystkim przedmioty codziennego użytku. Czym różnią się smartfony od tabletów?

Stosunkowo nowe wynalazki przebojem podbiły rynek. Ludzie cenią sobie tablety i smarftony z wielu różnych powodów. Oba rodzaje urządzeń są inne różniąc się przeznaczeniem i funkcjonalnościami.

Smartfony: pierwszeństwo rynkowe

Pojawiły się w sprzedaży znacznie wcześniej. Pierwsze telefony z dodatkowymi funkcjami już w połowie poprzedniej dekady. Najpierw do dyspozycji użytkowników były aplikacje umożliwiające odbiór poczty e-mail, potem pojawiły się także takie, dzięki którym można było przeglądać strony internetowe. Smartfony na dobre weszły na rynek pod koniec dekady.

Zastosowanie smartfona

Nie od razu się przyjęły. Jak wiele nowinek traktowano je z nieufnością – do czego to służy, czy się opłaca, po co to komu? Także początkowe wysokie ceny zniechęcały większość klientów. W końcu jednak zwykli użytkownicy znaleźli rozrywkowe zastosowania dla swoich nowych urządzeń, ceny spadły a smartfony trafiły pod strzechy.

Tablety: wygodny ekran

Z tabletami było nieco inaczej. Przede wszystkim dlatego, że pojawiły się nagle. Wprawdzie różne prototypy znane były fachowcom od dwóch dekad, jednak były niedoskonałe, a poza tym nikt nie wiedział, do czego mogłyby służyć. Dopiero tablety wprowadzone na rynek przez Apple zmieniły tę sytuację. Nie za sprawą jakiś znakomitych funkcji, ale dlatego, że stały się modne.

Smartfon

Dopiero później zaczęto zastanawiać się, w jaki sposób można by wykorzystać tablety. Inaczej niż smartfony od początku zaczęły być używane do celów rozrywkowych. Najpierw do filmów, potem do gier i przeglądania stron internetowych. Po rozrywce przyszedł czas na bardziej profesjonalne zastosowanie tych urządzeń.

Smartfony: więcej możliwości

Stało się tak także dlatego, że smartfony, jako urządzenia, są znacznie bardziej uniwersalne niż tablety. Mimo mniejszego ekranu można w zasadzie robić na nich to samo, a dodatkowo rozmawiać przez telefon, wysyłać i odbierać smsy i tak dalej. Mały ekran może zastąpić nam telewizję. Są więc prawdziwymi wielofunkcyjnymi urządzeniami, podczas gdy tablety to głównie rzeczy rozrywkowe.

Co nie znaczy, że nowoczesne telefony nie zapewniają rozrywki. Przeciwnie, dają jej całą masę. To jedna z ich wielu funkcji. Można korzystać z aplikacji internetowych, grać w gry. Trzeba jednak od razu powiedzieć, że są inne urządzenia, na których gra jest przyjemniejsza.

Tablety: bardziej rozrywkowe

Należą do nich właśnie tablety. Ponieważ ich głównym przeznaczeniem jest rozrywka, są inaczej zbudowane. Przede wszystkim mają większy ekran, co sprawia że korzystanie z licznych aplikacji jest wygodniejsze. Ponadto mają często lepsze podzespoły i wydajniejsze procesory, dzięki czemu można na nich uruchomić znacznie bardziej zaawansowane programy.

Tablet i rozrywka

Wynik: dla każdego, coś innego

Można więc powiedzieć, że oba rodzaje urządzeń przeznaczone są dla innych użytkowników. Ludzi, którzy oczekują odmiennych funkcjonalności. Smartfony to bardziej produkty użyteczne, podczas gdy tablety – rozrywkowe.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: