Telewizja przemysłowa – wady i zalety
Jest wszechobecna. W zakładach pracy i na ulicach, na autostradach i dworcach. Telewizja przemysłowa stała się nieodłączną częścią naszego życia. Jakie ma wady, a jakie zalety?
Gdyby jej nie było, ktoś musiałby ją stworzyć. Telewizja przemysłowa to jeden z tych wynalazków., których nie dostrzegamy, a który gra ogromną rolę w naszym życiu.
Zaleta: wszystko widać
Telewizja przemysłowa
Najważniejszą zaletą podnoszoną przez zwolenników rozwiązań takich, jak telewizja przemysłowa, jest to, że pozwalają prowadzić stały i gruntowny monitoring różnych przestrzeni. Niezależnie od tego, czy chodzi o miejsce pracy, ruchliwą autostradę czy plac w centrum miasta cctv daje organom narzędzie, które pozwala im trzymać rękę na pulsie. Dla wielu to ogromna zaleta.
Dlaczego? Ponieważ w ten sposób służby mogą odpowiednio wcześnie zareagować. A gdy tego z jakiegoś powodu nie zrobić, mogą znacznie sprawniej rozwikłać daną sprawę. Dotrzeć do przestępcy i wykorzystać to, co nagrała telewizja przemysłowa. Pod warunkiem, że rzeczywiście udało się nagrać coś wartościowego.
Wada: niewiele z tego wynika
W większości przypadków bowiem telewizja przemysłowa filmuje zwyczajne ulice, na których nic się nie dzieje. A nawet, gdy dochodzi do złamania prawa, szkodliwość czynu uważana jest za niewielką. Przykładowo, jednym z popularniejszych przestępstw rejestrowanym przez kamery w jednym z brytyjskich miast jest oddawanie moczu w miejscach do tego nie przeznaczonych.
Także dane brytyjskiej policji pokazują, że kamery przemysłowe mają małą skuteczność. W Londynie jedynie jedno przestępstwo na tysiąc kamer udaje się za ich pomocą rozwiązać. W całej Wielkiej Brytanii takich spraw jest ogółem tylko 3 proc. Co oznacza, że telewizja przemysłowa najzwyczajniej w świecie nie działa.
Zaleta: odstrasza przestępców
A może jest inaczej? Może dzięki kamerom przemysłowym i zaawansowanym systemom monitoringu wiele przestępstw po prostu się nie wydarza? Bądź co bądź osoby, które mogłyby złamać prawo mają świadomość ciągłej obserwacji, a więc dopasowują swoje poczynania do zastanej rzeczywistości.
CCTV w praktyce
Odstraszanie byłoby więc znacznie lepszym efektem instalowania kamer cctv ponieważ dzięki niemu przestępstwa po prostu by się nie wydarzały. Takie rozwiązanie byłoby na pewno pożądane przez społeczeństwo. Zupełnie inaczej niż w przypadku innego, do którego prowokuje ustawianie kamer.
Wada: i kreuje nowych
Chodzi o wandalizm związany z ich niszczeniem. Naprawa niestety najtańsza nie jest. W wielu osobach cctv budzi sprzeciw. Niektórzy posuwają się do niszczenia tych urządzeń w celu zademonstrowania swojej złości. W ten sposób tworzona jest kolejna grupa przestępców. Tym razem są to ci, którzy zdecydowali się dokonać aktu wandalizmu w stosunku do systemu, który miał ich przed tym powstrzymywać.
A więc? Czy telewizja przemysłowa to rozwiązanie dobre? Wszystko zależy od tego, gdzie i jak jest stosowana. W niektórych przypadkach nie da się jej ominąć. W innych można by spokojnie zastąpić ją innymi rozwiązaniami. Jak na razie jednak kamery cctv sprzedają się za dobrze, żeby cokolwiek miało się w tej sprawie zmienić.