Recenzja telefonu Sony Z3 Compact
Xperia wciąż jest niezawodna
Linia smartfonów Sony – Xperia – to flagowce pełną gębą. Telefony z najwyższej półki o dobrych parametrach, które są w stanie sprostać wielu czynnościom jednocześnie. Czy niektóre modele z gamy Xperii wyróżniają się na tle pozostałych? Z pewnością warto w tym miejscu wspomnieć o modelu Compact Sony Z3. To mniejsza odmiana większego i mocniejszego brata, jednakże ma nam do powiedzenia naprawdę wiele. Sony Z3 Compact to po prostu mocny, wydajny telefon.
Co znajdujemy na pokładzie?
Compact to cacko, które ma „zaledwie” 4,7 calowy ekran – świetnie zatem mieści się w dłoni i wymaga tylko jednej z nich do sprawnego używania, no chyba, że preferujemy pisanie smsów w trybie horyzontalnym, wtedy potrzebować będziemy wszystkich 10 palców. Niestety Compact mimo iż jest względnie małym telefonem biorąc pod uwagę standardy jakie widzimy na rynku, jest telefonem śliskim i wystarczy dosłownie chwilka nieuwagi aby wypuścić go z ręki. Sytuacja zmienia się dopiero wtedy gdy naszemu telefonowi zaaplikujemy dobrą obudowę. Wielu producentów oferuje obudowy idealnie dopasowane do Sony Z3C ale najlepiej jest wybrać te, które pochodzą z zaufanego źródła – będziemy mieli pewność, że są bardziej odporne na upadek telefonu, zarysowania czy jakiekolwiek inne deformacje lub uszczerbki na plecach. Niestety odbudowy nie chronią zwykle ekranu, dlatego jeżeli uważacie, że wbudowane szkło Gorilla Glass 3 jest zbyt słabe, warto doinwestować w szybkę, która zapobiegnie rysom lub całkowitemu rozpęknięciu się ekranu – kosz mniej więcej od 40 do 50 złotych.
Wydajność dzięki podzespołom
Sony Z3C to wydajna maszyna i jest w stanie uciągnąć wiele aplikacji jednocześnie, bez żadnego zmulania, zawieszenia się oraz jakichkolwiek innych problemów. Operowanie menu jest proste, szybkie oraz co ważne – intuicyjne. Sony postarało się aby menu było po prostu dobrze ułożone, zaś najważniejsze opcje dostępne tam, gdzie użytkownicy faktycznie ich szukają. To, co jest mniej ważne, po prostu zostało nieco schowane, dzięki czemu nie musimy martwić się, że włączymy coś o czym nie mamy bladego pojęcia. Za wszystko odpowiada procesor z 4 rdzeniami o taktowaniu aż 2,5 Ghz, jest to zatem moc, która pozwala na gry w 3D, fotografie w rozdzielczości niemal 21 Mpx czy kręcenie filmów w prawdziwym 4K. Niestety 4K wymaga sporo pamięci na karcie, więc warto zainwestować w karty o pojemności 64GB a nawet 128. W przypadku tych większych możemy liczyć się ze sporym wydatkiem, ale w przeciągu najbliższych miesięcy cena powinna zmaleć wraz z upowszechnieniem się standardu 200 a nawet 256GB. Tak czy siak Z3C obsługuje nawet najbardziej zapchane 128 gigowe karty, dlatego przyjemność z korzystania z urządzenia jest naprawdę wyborna. Dodatkowo Soniak posiada 2GB pamięci RAM.