Technologia pozwalająca na poznanie spalania swojej floty

lis 2, 2015

Technologia pozwalająca na poznanie spalania swojej floty

Jak wynika z testów najnowszych ciężarówek marki Mercedes – ich maszyny potrafią spalić aż 14% mniej paliwa niż ciężarówki, które produkowane były w roku 2014. Zakładając, że średnie spalanie nowoczesnych maszyn to około 30 litrów, oznacza to, że liczba litrów diesla potrzebnych na przejechanie 100 kilometrów szybko zbliża się do 25, a to przede wszystkich…spora oszczędność. 5 litrów na każdych 100 kilometrach to około 23 złotych mniej. Jeśli flota spedycyjna to łącznie 30 TiRów oszędność na każdych 100 kilometrach wynosi około 700 złotych, co daje nam dziennie nawet 4-5 tysięcy złotych, a w ciągu miesiąca aż 100 tysięcy złotych. Koszt ciągnika siodłowego z zeszłego roku (2014) to jakieś 90 tysięcy euro, a więc około 400 tysięcy złotych. Jak łatwo obliczyć zakup nowego TiRa zwróci się już po 5 miesiącach pracy. Szybko? Szybko.

Wykorzystaj popularny monitoring dla flot

Oszczędność to nie tylko podążanie za technologiami, które dostarczają nam najlepsze marki, ale także wykorzystywanie tego, co na rynku istnieje od dawna, ale dotąd bliżej firma spedycyjna się temu nie przyjrzała. Przyjrzyjmy się monitorowaniu floty ciężarówek. Jest to usługa, która łączy w sobie elektronikę, mechanikę oraz logistykę. Jeśli chodzi o paliwo, monitorowanie polega na założeniu dodatkowych sprzętów pomiarowych w baku, co pozwala na dokładne skontrolowanie tego ile paliwa spala się w danej chwili, jaka jest średnia wartość spalania itd. Doświadczeni logistycy dzięki wykonaniu szczegółowej analizy mogą stwierdzić co jest powodem zwiększonego spalania lub zmniejszonego spalania. Monitoring zużycia paliwa pozwala niewątpliwie na oszczędności. Technologia może wykorzystywać system GPS do natychmiastowego przekazywania informacji dotyczących konkretnych parametrów ciężarówki wprost do bazy firm. Monitoring to nie tylko paliwo ale także badanie wielu innych parametrów, jak chociażby ciśnienie oleju, opon, średnia prędkość, bieżąca prędkość, biegi, obroty silnika, czas jazdy, czas postoju i wiele innych rzeczy.

Zużycie paliwa - monitoring

Co daje nam monitoring?

Założenie monitoringu dla ciężarówek wiąże się z dyskusji szefa firmy z pracownikami. Należy im powiedzieć, że urządzenia nie służą ich szpiegowaniu ale dostarczaniu informacji o wszystkim co dzieje się w kabinie i w silniku. Są to naturalnie oszczędności, a także zoptymalizowanie działań firmy. Dzięki monitorowaniu można dowiedzieć się o tym, że stałe trasy okazują się nie opłacalne, że jazda kierowców nie jest ekonomiczna lub, że silnik ma pewne problemy przez co może więcej palić lub zużywać oleju. Monitoring to świetne narzędzie przede wszystkim dla dużych firm transportowych, które posiadają wiele pojazdów i często wysyłają ich zagranicę. System GPS podaje bardzo dużo informacji, ich analiza pozwala na szybszą, wydajniejszą pracę i często także pozbycie się tzw. pustych przebiegów. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, wejdź na tą stronę i odkryj ile możesz zyskać dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii monitorowania ciężarówek.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: