Jaki program do wizualizacji 3D wybrać?

sie 20, 2020

Jaki program do wizualizacji 3D wybrać?

Projektowanie graficzne jest coraz popularniejszą dziedziną na rynku pracy, który stale się zmienia. Dotyczy to ściśle branży IT, która obecnie przeżywa swój renesans i jest w fazie stałego wzrostu
i powiększającego się zapotrzebowania na pracowników.

Jedną z dziedzin są wizualizacje oraz projekty w technologii 3D, która wymaga nie tylko kompleksowej wiedzy, ale także użycia specjalistycznych programów graficznych.

Wizualizacje 3D – kto tego używa?

Odnosząc się do tematyki związanej z wykorzystaniem projektów opartych o technologie 3D należy wspomnieć przede wszystkim o projektach mieszkań, budynków oraz wszelkiego rodzaju obiektach budowlanych, których wizualizacje konieczne są do przedstawienia oferty oraz sprawdzenia jak docelowy budynek powinien wyglądać. Programów do projektowania graficznego w technologii 3D używają przede wszystkim agencje reklamowe oraz biura projektowe zajmujące się współpracą z deweloperami budowlanymi i wszelkiego rodzajami firmami, które potrzebują przedstawić jeszcze nie wybudowany obiekt. Zdecydowaną większością, na którą jest zapotrzebowanie są wizualizacje graficzne mieszkań, które będą dostępne do nabycia dopiero za jakiś czas. Pozwala to zobrazować nieruchomość oraz łatwiej znaleźć potencjalnego klienta.

Programy graficzne 3D

Wizualizacja budynkuNa rynku dostępna jest szeroka gama programów graficznych, które umożliwiają projektowanie w technologii 3D. Dobór odpowiedniego oprogramowania zależy od tego czy wymagana jest wysoka dokładność projektu czy wystarczy tylko ogólne zaprojektowanie wizualizacji. Do podstawowych zadań związanych z projektowaniem wizualizacji wystarczy program typu SketchUp lub Max – Autodesk. Są to programy zaawansowane technologicznie, które pomimo dość skomplikowanego interfejsu dają wysokie możliwości projektowania wizualizacji 3D. Warto jednak pamiętać, że oprogramowanie graficzne należy do jednych z najdroższych dostępnych na rynku. Opanowanie takowego programu również wiąże się z koniecznością przyswojenia dużej ilości informacji nie tylko na temat sposobu projektowania, ale także wykorzystywania określonych funkcji programu. Programami, które również pozwalają projektować nieco prostsze modele 3D są Blender bądź 3DSMax. W zależności od miejsca pracy mogą być także wykorzystywane do tworzenia modeli postaci do gier bądź całych scenografii.

Inwestycja w oprogramowanie – czy warto?

Ze względu na różnorodność oraz charakterystykę każdego oprogramowania do projektowanie 3D warto przed podjęciem decyzji o zakupie drogiego programu przemyśleć do czego tak naprawdę będzie on wykorzystywany. Pomimo tego, że programy są przeznaczone do jednego celu – projektowania
w technologii 3D to jednak różnią się one znacznie między sobą. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że zakup oprogramowania wiąże się z opłatą abonamentową bądź jednorazowym wydatkiem na licencję rzędu kilku tysięcy złotych. Warto jednak decydować się na zakup oryginalnych programów, ponieważ posiadają one pełne wsparcie producenta oraz dostępne są wszystkie funkcje. Obecnie wizualizacje 3D cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku, dlatego warto też inwestować w kursy i szkolenia, które pozwolą nabyć nowe umiejętności związane z pracą na danym oprogramowaniu.

Wizualizacja wnętrza

Przy pomocy odpowiedniego światła, zaprezentowanych detali i materiałów  wizualizacje wnętrz 3D znakomicie oddają klimat pomieszczenia.

Czy programy 3D różnią się między sobą?

Zdecydowanie oprogramowanie do projektowania wizualizacji 3D różni się między sobą ze względu na funkcję oraz charakterystykę pracy. Warto wiedzieć, że biura projektowe, które stawiają na dokładność projektów oraz wymiarowanie powinny wykorzystywać oprogramowanie techniczne ze stajni Autodesk. Osoby, które zajmują się projektowaniem scenografii bądź postaci do gier komputerowych nie potrzebują aż tak dokładnych obliczeniowo aplikacji, ponieważ wymiary techniczne nie mają w tym przypadku tak dużego znaczenia jak np. podczas wizualizacji budynków mieszkalnych.

 

Poznaj więcej informacji na temat wizualizacji 3d i wykorzystaj program 3D w praktyce:

Oświetlenie w wizualizacjach 3D – jak wiernie odwzorować światłocień?

Moda na nietypowe kształty – nowoczesne wizualizacje architektoniczne

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: