Jak dbasz o swój komputer?

cze 14, 2021

Jak dbasz o swój komputer?

Konserwacja komputera jest niezbędna, aby zapewnić jego bezproblemowe działanie.

A w przypadku takiego sprzętu jest to czyszczenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz: sprawdzanie i optymalizacja oprogramowania i sprzętu.

Usuwaj kurz

Wydaje się to oczywiste, ale czasami nie zdajemy sobie sprawy z ilości drobinek kurzu, które przemykają przez nasz komputer, docierając nawet do wentylatorów, karty graficznej czy dysków twardych. Prostym i szybkim zadaniem jest okresowe wykonywanie zewnętrznego czyszczenia całego komputera. 

Korzystaj z dobrego programu antywirusowego

Jest to prawdopodobnie najważniejsza część dobrze funkcjonującego komputera. Istnieje wiele tak zwanych złośliwych lub szkodliwych programów, które mogą uszkodzić Twój dysk twardy (spyware, robaki, trojany, adware lub wsparcie reklamowe, phishing, rootkity, ransomware itp.) Pobierz program antywirusowy, które regularnie skanuje system. Od czasu do czasu należy również sprawdzić, czy zainstalowany program aktualny. Większość z nich posiada wbudowaną zaporę sieciową: ten firewall będzie kontrolował wejścia i wyjścia Twojego komputera przez Internet.

Zwolnij miejsce na dysku twardym

W systemie Windows nazywa się to zwolnieniem miejsca na dysku i ważne jest, abyśmy robili to przynajmniej raz w miesiącu. Są to pliki i foldery, które są generowane, gdy instalujemy lub odinstalowujemy programy. Jeśli się ich pozbędziemy, dysk twardy będzie pracował lżej, a system startowy będzie szybszy.

Wykonaj kopię zapasową

To zadanie powinno być zaplanowane jako zadanie cotygodniowe, szczególnie jeśli pracujesz z bardzo ważnymi plikami. Zawartość dysku twardego zawsze jest potencjalnie zagrożona, dlatego radzimy używać do tworzenia kopii zapasowych dysku zewnętrznego, oddzielnego od komputera.

naprawa komputerów wrocław

Defragmentacja dysku twardego

Jeśli zauważysz, że Twój dysk twardy zaczyna zwalniać bardziej niż zwykle, jest to prawdopodobnie spowodowane procesem fragmentacji. Co to oznacza? Pliki przechowywane na dysku twardym (niezależnie od tego, czy jest to tekst, który piszesz, pliki, które usuwasz, zdjęcia czy filmy) z czasem rozpraszają się po całym dysku, co powoduje, że komputer dłużej się ładuje i spowalnia wykonywanie zadań. Postaw na defragmentację na dyskach. Jeśli masz zainstalowany system Windows 10, jest to proces automatyczny, ale w przypadku poprzednich wersji, konieczna jest ręczna interwencja. Jeśli masz wątpliwości, warto w tym celu poprosić o pomoc profesjonalistów.

Opróżnij kosz

Najpierw upewnij się, że to, co zamierzasz usunąć, nie będzie Ci służyć później, zwłaszcza gdy mówimy o plikach roboczych. Pozbywaj się niechcianych plików w cyklu miesięcznym.

Zrestartuj komputer

Laptopy są to komputery, które spędzają więcej czasu w stanie hibernacji niż wyłączenia. Wyłącz komputer i włącz go ponownie, aby system operacyjny oczyścił wszystkie uruchomione procesy. Ponadto, jeśli nie zamierzasz korzystać z laptopa dłużej niż jeden dzień, lepiej jest go całkowicie wyłączyć, a nie tylko opuścić ekran na klawiaturę.

Sprawdź zainstalowane programy i usuń te niepotrzebne.

W ciągu roku na pewno instalujemy i odinstalowujemy wiele programów, a niektórych z nich zwyczajnie już nie używamy i właśnie one mogą zajmować dużo cennego miejsca na naszym dysku. Nie zaszkodzi więc przynajmniej raz w roku sprawdzić, jakie programy mamy zainstalowane w systemie Windows i czy możemy je usunąć.

Sprawdź aktualizacje

Ważne jest, aby ustawić komputer tak, aby automatycznie pobierał i instalował aktualizacje systemu Windows. Pomogą one usprawnić działanie Twojego komputera.

Poproś o pomoc

Jeśli masz wątpliwości co do działania Twojego komputera i nie jesteś w stanie zaradzić temu problemowi, warto udać się do serwisu i poprosić o pomoc profesjonalistów napraw komputerów we Wrocławiu. Lepiej zapobiegać groźniejszym awariom, niż później martwić się o utratę danych lub o konieczność kupna nowego sprzętu.

 

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: