Bezpłatna diagnostyka laptopów – kiedt warto z niej skorzystać
Laptopy to urządzenia, które podobnie jak inne sprzęty elektroniczne – zużywają się i ulegają licznym awariom.
Niekiedy jako użytkownicy nie mamy wpływu na to, czy nasz laptop będzie sprawny przez wiele lat, a także kiedy wystąpią mniejsze bądź większe usterki. Warto jednak w momencie zauważenia pierwszych nieprawidłowości oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu laptopów, gdzie nasze urządzenie zostanie najpierw bezpłatnie zdiagnozowane, a w razie problemów – sprawnie naprawione.
Kupując nowy laptop raczej nie spodziewamy się, że prędzej czy później zacznie się psuć. Jednakże usterki nie zawsze wynikają ze strony producenta, ale przede wszystkim są spowodowane nieprawidłowym korzystaniem z laptopa. Z jakimi najczęściej problemami klienci zgłaszają się do serwisów naprawy laptopów? Jak wygląda naprawa awarii? Kiedy warto zdecydować się na bezpłatną diagnostykę laptopów?
Co najczęściej psuje się w laptopie?
Awarie w laptopie dzielą się na dwa rodzaje – wady, które powstały na etapie produkcji, jak i mechaniczne, do jakich powstania przyczynia się użytkownik. Oprócz tego bardzo częstym problemem w laptopach jest nieumyślne pobranie oprogramowania, negatywnie wpływającego na funkcjonowanie wszystkich aplikacji czy programów. Niekiedy zmiany są nieodwracalne, a pomóc może jedynie specjalistyczny serwis.
Najczęściej jednak awarii ulegają takie elementy laptopa, bez których codzienna praca na urządzeniu jest niezwykle trudna. Awaria gniazda zasilającego czy układu chłodzenia sprawia, że po pewnym czasie z laptopa nie da się korzystać. Niekiedy dochodzi również do usterki wbudowanego napędu, który nie widzi płyt CD oraz DVD.
Nierzadko z tym związany jest brak dźwięku czy nagłe problemy z touchpadem. W najnowszych modelach laptopów problem pojawia się także w przypadku uszkodzenia matrycy, gdzie obraz nagle gaśnie, a laptop nie reaguje. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki, aby jak najszybciej wykryć problem i go zlikwidować.
Z jaką awarią laptopa do serwisu?
Do serwisu laptopów należy się także wybrać w momencie uszkodzenia urządzenia mechaniczne. Upadek z nawet najmniejszej wysokości może nieodwracalnie zniszczyć delikatne elementy, przez co sprzęt zupełnie nie będzie nadawał się do użytku.
Większość uszkodzeń mechanicznych jest efektem nieumyślnego, a także nieuważnego korzystania z laptopów – uszkodzony ekran, zalana klawiatura czy zniszczone wejścia zewnętrzne to tylko nieliczne problemy, z którymi warto wybrać się do serwisu.
W wyniku uszkodzenia mechaniczne często dochodzi do awarii dysku twardego. Do tego wystarczy nawet niewielki wstrząs, aby skutecznie wyłączyć urządzenie z codziennego użytku. Uszkodzenie dysku oznacza także utratę wszelkich danych, jakie znajdowały się w pamięci komputera.
Wiele osób stara się samemu naprawić uszkodzony laptop, korzystając z bezpłatnych porad, jakie znajdują w sieci internetowej. Warto jednak wiedzieć, że większość serwisów komputerowych oferuje swoim klientom bezpłatną diagnostykę laptopa, a następnie profesjonalny naprawę, objętą gwarancją.
Bezpłatna diagnostyka laptopów w serwisie
Samodzielne naprawienie laptopa, a nawet podjęcie jakiejkolwiek próby, może skutkować trwałym uszkodzeniem urządzenia. Dlatego warto skorzystać z możliwości bezpłatnej diagnostyki, którą przeprowadzą doświadczeni serwisanci laptopów. Diagnostyka jest wykonywana za pomocą profesjonalnego sprzętu, który pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości, jakie powstały w wyniku uszkodzenia laptopa.
Podczas diagnostyki sprawdzany jest stan całego urządzenia – zarówno z zewnątrz, jak i wszelkie podłączenia. Specjalista ma również możliwość zweryfikowania, czy zainstalowane oprogramowanie działa sprawnie i czy nie będzie konieczna jego ponowna instalacja, aby przywrócić laptopowi poprzednie funkcje.
Profesjonalne serwisy laptopów na czas przeprowadzania diagnostyki i koniecznej naprawy, wypożyczają laptopy, na których będzie można w dalszym ciągu kontynuować pracę. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób, które do tej pory zwlekały z oddaniem laptopa do serwisu ze względu na brak urządzenia przeznaczonego do pracy.
Obecnie naprawa uszkodzonego, zwłaszcza mechanicznie laptopa, przebiega znacznie sprawniej niż jeszcze kilka lat temu. Specjaliści wykorzystują w swojej pracy nowoczesną technologię lutowania BGA oraz reballingu układów BGA. Po lutowaniu mają oni możliwość sprawdzenia poprawności działania urządzenia za pomocą endoskopowej inspekcji BGA. W ten sposób są w stanie zagwarantować wysoką jakość i skuteczność napraw, co przełoży się na komfortowe użytkowanie sprzętu.