Aparaty cyfrowe w roku 2003. Przenosimy się w przeszłość

paź 8, 2015

Aparaty cyfrowe w roku 2003. Przenosimy się w przeszłość

Wyobraźmy sobie, że znaleźliśmy się nagle w roku 2003 i wchodzimy do internetu. Zobaczmy co było wtedy popularne w świecie aparatów.

Pierwszym aparat cyfrowym jaki widziałem była mała cyfrówka Sony. Nie pamiętam już nazwy modelu. W każdym razie jakość zdjęć (rozdzielczość była chyba 800×600 pikseli) pozostawiała bardzo wiele do życzenia. Wobec tego zaliczyłem na długo ten wynalazek do grupy ciekawych aczkolwiek niezbyt przydatnych gadżetów. Jednak czas w technice cyfrowej pędzi z zawrotną prędkością i dziś jestem użytkownikiem tego niegdyś zignorowanego urządzenia. Co więcej dodam zadowolonym użytkownikiem. Wobec tego postaram się pokrótce napisać jak osiągnąć ten upragniony stan zadowolenia z własnego zakupu i nie wyrzucać sobie dwa miesiące później że sąsiad z dołu ma ładniejszy, lepszy i do tego taniej.

Sprawy najważniejsze

Podstawowym kryterium wyboru aparatu jest jak zwykle przeznaczenie. Z oczywistych powodów czego innego wymaga profesjonalny fotograf lub fotoreporter a czego innego fotograf hobbysta czy turysta. Pierwszej grupie nie śmiałbym doradzać. Jeśli do niej należysz sam najlepiej wiesz co Ci potrzeba. Jedyne co mogę powiedzieć to nie ignoruj technologi cyfrowej. Dziś cyfrowa lustrzanka jest co prawda bardzo droga (około 10 000zł i więcej) ale jak już napisałem czas pędzi… i ceny spadają. Do drugiej grupy sam się zaliczam wobec tego napiszę czym się kierowałem kupując aparat.
Pierwsza rada jeśli nie orientujesz w tematyce fotografii cyfrowej kieruj się radą tych którzy coś wiedzą. Poczytaj grupę pl.rec.foto, zadaj na niej pytanie zapewne otrzymasz odpowiedź. Poszukaj w Internecie serwisów/sklepów które oprócz opisów cech aparatu publikują próbki zdjęć wykonanych oferowanym aparatem. Przede wszystkim patrz na zdjęcia (pomniejszone do około 30-40% oryginalnej wielkości – mniej więcej to będzie maksymalny rozmiar w jakim będziesz robił odbitki) a nie na parametry techniczne aparatu.

Zastanów się:
– Czy kolory wyglądają naturalnie?
– Czy nie widać schodków na liniach prostych?
– Czy któryś z kolorów nie jest zbyt mocno wyeksponowany?

Najlepiej by było gdybyś dysponował zdjęciami tych samych miejsc przy użyciu różnych aparatów. Tu może ci służyć pomocą strona www.foto-net.pl. Nierzadko różnice między aparatami o podobnych parametrach i cenie są bardzo duże. Druga rada jest następująca dobry aparat cyfrowy to nie tylko elektronika ale przede wszystkim optyka a do tego jeszcze dobra lampa błyskowa i kilka innych nie elektronicznych elementów. Wobec tego dobrym pomysłem będzie ufać firmom doświadczonym w wytwarzaniu klasycznych aparatów fotograficznych.

Najważniejsze parametry:

Rozdzielczość CCD – od niej zależy maksymalna rozdzielczość zdjęć jakie będzisz mógł uzyskać kupionym aparatem.
Aktualnie dostępne są w popularnych aparatach następujące rozdzielczości:
1.3 MPix – 1280×1024
2 MPix – 1600×1200
3 MPix – 2048×1536
4 MPix – 2272×1704
5 MPix – 2592×1944

Teoretycznie więcej znaczy lepiej ale nie jest to parametr decydujący. Liczne aparaty 2 MPix dają lepszą jakość od aparatów 3 MPix itp. Wiąże się to z faktem że w aparatach bardzo duże znaczenie ma jakość optyki i samego przetwornika CCD a nie tylko jego rozdzielczość. Od rozdzielczości zależy natomiast rozmiar odbitek jakie będziesz mógł wykonać. Do odbitek wielkości 10×15 wystarcza aparat o rozdzielczości 2 MPix jeśli natomiast planujesz wykonywanie odbitek w większych rozmiarach będziesz musiał niestety dołożyć nieco pieniędzy na aparat o wyższej rozdzielczości (najlepiej 4 lub 5MPix). Nie oznacza to że z aparatu 2MPix nie uzyskasz odbitek o większych rozmiarach ale będę one miały jakość niższą niż zdjęcia z klasycznego aparatu.

Aparat cyfrowy w roku 2003

Przybliżenie (zoom) cyfrowe i optyczne

Jedyną istotną wartością jest tu wielkość przybliżenia optycznego. Typowa wartość dla popularnego aparatu to przybliżenie trzykrotne. Wystarcza to w większości popularnych zastosowań. Warto zainwestować w aparat z optycznym przybliżeniem – znacznie zwiększa to możliwości i ułatwia robienie zdjęć. Przybliżenie cyfrowe jest w zasadzie reklamowym wodotryskiem gdyż użycie go prowadzi do znacznej utraty jakości. O ile przy dwukrotnym zbliżeniu cyfrowym aparaty zazwyczaj wykonują interpolację pikseli na podstawie pikseli sąsiednich o tyle większe zbliżenia są po prostu wycięciem fragmentu zdjęcia i powiększeniem go czyli utrata jakości jest bardzo duża (efekt jest taki sam jakbyś powiększył zdjęcie na komputerze i wyciął interesujący cię fragment)

Rozmiar wbudowanej pamięci lub dołączonej w zestawie karty pamięci.

Karta pamięci dołączona do aparatu jest praktycznie zawsze za mała. Wystarcza na zrobienie najwyżej kilkunastu zdjęć o najwyższej jakości dlatego nie masz co zwracać uwagi na tą wartość. Musisz się liczyć się z koniecznością zakupu dodatkowej karty pamięci.Aparat cyfrowy kosztuje od około 500 złotych do… trudno określić górną granicę. Ale można powiedzieć że kwota około 2500 zł pozwoli wybierać w bardzo szerokiej gamie bardzo dobrych aparatów do użytku domowego. Dobry aparat 2MPix można kupić już za około 1300 zł. Sam aparat to jednak nie wszystko. Najlepiej od razu dokupić conajmniej dwie rzeczy gdyż są one praktycznie niezbędne:Pierwsza z nich to karta pamięci (najlepiej 128MB lub więcej) Cena takiej karty waha się od 150zł do około 300zł w zależności od typu. Dlatego przed zakupem aparatu należy sprawdzić z jakimi kartami dany model współpracuje. Najpopularniejsze karty pamięci to karty CompactFlash (cena około 160 zł za 128MB). Współpracuje z nimi większość popularnych aparatów (min. Canon, Nikon). W podobnej cenie można kupić karty SmartMedia wykorzystywane przez aparaty firmy Olympus. Droższe są karty Secure Digital (SD) i MMC kosztujące około 240zł za 128MB. Korzystają z nich między innymi aparaty HP i Kodak. Najdroższe są karty Memory Stick stosowane w aparatach Sony i karty xD-picture wykorzystywane w niektórych modelach Olympusa i Fuji. Cena kart obu typów przekracza 300 zł za 128MB. Producenci zazwyczaj dołączają do zestawu baterie alkaliczne. Wystarczają one w zależności od typu aparatu na około 2-4 godzin pracy. To bardzo mało. Biorąc pod uwagę cenę baterii alkalicznych najlepiej od razu kupić akumulatory (10-15zł) za sztukę i ładowarkę (od około 50zł za najprostszy model (czas ładowania około 15 godzin) do około 150zł za szybką ładowarkę (czas ładowania 2-3 godziny).

Przy zakupie możesz skorzystać z oferty sklepów fotograficznych, sklepów internetowych, sklepów komputerowych i serwisów aukcyjnych.
Z mojego doświadczenie wynika, że najwięcej zapłacisz w sklepach fotograficznych.
Ceny w sklepach internetowych i komputerowych będą o około 100-200 zł niższe w zależności od sklepu i modelu.
Wadą sklepów komputerowych w stosunku do fotograficznych będzie zazwyczaj mniej kompetentny w zakresie fotografii sprzedawca no i na aparat będziesz musiał poczekać do kilku dni. Sprzedawcy na serwisach aukcyjnych oferują często aparaty po bardzo atrakcyjnych cenach. Zakup takiego aparatu wiąże się z pewnym ryzykiem typowym dla zakupów na serwisach aukcyjnych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy sprzęt jest rzeczywiście nowy i kto jest wystawcą gwarancji na aparat. Bardzo często zdarza się, że aparat oferowany jako sprzęt z gwaracją posiada gwarancję obowiązującą na terenia UE lub USA, która nie jest honorowana przez polskie przedstawicielstwa producentów sprzętu. Czy warto? Tak. Co prawda początkowo wydatek jest znaczny ale z czasem zwraca się a aparat staje się stałym towarzyszem wszelkich wypraw, wycieczek, spotkań ze znajomymi itp…


 

Czy wiesz, że można postawić lotnisko przed domem? http://www.ifix24.pl/wlasne-lotnisko-przed-domem/

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: