Płyty fundamentowe – wady oraz zalety

sie 15, 2017

Płyty fundamentowe – wady oraz zalety

Płyty fundamentowe zyskują coraz większą popularność. Są dobrą alternatywą dla zwykłych fundamentów, których wykonanie może przysparzać wielu problemów. Główną ich zaletą jest to, że doskonale nadają się dla budynków umiejscowionych na gruntach o słabej nośności. W związku z tym są bardzo dobrym rozwiązaniem w niesprzyjających warunkach, które często spotykamy w naszym kraju. Budowle na terenach błotnistych, piaszczystych, czy bardziej stromych zboczach wręcz wymagają takiego sposobu posadowienia. Związane jest to z rozkładem obciążeń budynku, który w przypadku płyty jest rozpostarty na o wiele większym obszarze. W przypadku zachwiania stabilności gruntu obsunięciu ulega jedynie płyta, natomiast konstrukcja budynku pozostaje nienaruszona.

Przewaga płyt fundamentowych

Jakie są inne zalety użycia płyt fundamentowych? Jej wytrzymałość mechaniczna jest wysoka na całej jej powierzchni, co oznacza, iż dla budowli o bardziej skomplikowanym kształcie i większej ilości ścian konstrukcyjnych jest ona łatwiejsza do wykonania. W przypadku wykonania tradycyjnych fundamentów musielibyśmy się liczyć ze zwiększoną ilością ław fundamentowych, które muszą znaleźć się pod każdą ścianą nośną. Zwiększa to nakład pracy oraz generuje podwyższone koszty. W przypadku płyty fundamentowej wystarczy jej pogrubienie w miejscach, gdzie występują cięższe ściany lub kominy. Kolejną zaletą jest możliwość postawienia dowolnej liczby ścian działowych, nawet tych wykonanych z cegieł. Rozkład sił na płycie fundamentowej jest tak zoptymalizowany, że nie przeszkadza to w prawidłowej konstrukcji budynku. Warto wspomnieć, że przy innych rodzajach fundamentu możemy wznieść jedynie ściany zawarte w projekcie, natomiast te, które postanowimy postawić później muszą być wykonane z lekkiej płyty gipsowo – kartonowej.

Skupiając się na kwestiach wykonania i budowy również możemy zauważyć przewagę płyt fundamentowych nad tradycyjnymi fundamentami. Dzięki wykorzystaniu płytszych wykopów redukujemy czas i koszty budowy. Jednakże, płyta jest znacznie trudniejsza do zaprojektowania. Wymaga obliczeń w specjalistycznych programach komputerowych, gdzie dokładnie modeluje się płytę uwzględniając sprężystość podłoża. Dlatego musimy się zastanowić, czy koszt wykonania projektu fundamentu zwróci się nam na oszczędnościach pozyskanych podczas jego wykonania.  Warto jednak zainwestować z racji tego, że dobrze zaprojektowana płyta jest o wiele bezpieczniejsza od ław fundamentowych. Co więcej płyty znakomicie sprawdzają się do wykonania ogrzewania podłogowego. Gruba warstwa żelbetonu oddzielona od gruntu warstwą izolacji doskonale utrzymuje ciepło przez dłuższy okres czasu. Sama izolacja płyty jest o wiele prostsza, gdyż nie wymaga dodatkowych izolacji pionowych i poziomych.

Jak możemy zauważyć płyty fundamentowe mają wiele zalet, jednak wciąż możemy widzieć pewne ich niedogodności. Główną z nich jest wcześniejsza konieczność zaplanowania przyłączy. Należy je rozplanować jeszcze przed zbrojeniem i wylaniem fundamentu. Tyczy się to nie tylko kanalizacji, wodociągów, elektryczności czy gazu, ale również wentylacji czy światłowodów. Inną wadą jest brak możliwości użycia własnego betonu. Koniecznym jest użycie betonu z wytwórni, który zapewni odpowiednie cechy wytrzymałościowe płyty. Kolejną słabą stroną jest generowanie kosztów. Cena projektu oraz wykonania jest bardzo indywidualna. Zależy od gruntu pod budowę, skomplikowania projektu i wykorzystanych dodatkowych materiałów.

Powyższe argumenty wskazują na znaczną przewagę płyt fundamentowych nad tradycyjnymi ławami fundamentowymi. Jednak każdy z nas musi indywidualnie stwierdzić czy woli zaryzykować i zdecydować się na nowszą technologię czy trzymać się starych sprawdzonych sposobów. Nie skupiajmy się głównie na analizie kosztów, gdyż ważniejsze jest skupienie uwagi na wytrzymałości fundamentów i bezpieczeństwie konstrukcji budynku, który może być naszym domem.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: