Na czym polega znakowanie laserem
Laser ma wiele zastosowań, które usprawniają pracę w przeróżnych branżach. Znakowanie laserem to bardzo cenna czynność, umożliwiająca przyspieszenie znakowania wielu elementów w dokładny i identyczny sposób. Zacznijmy jednak od początku.
Czym właściwe jest znakowanie laserem?
Znakowanie laserem to nic innego jak jedna z metod druku bezkontaktowego. Polega ona na wykorzystaniu wiązki lasera do umieszczenia konkretnego znaku na dowolnym elemencie. Przy pomocy lasera można nanieść na przedmiot każde logo, zapis czy kod kreskowy.
Lasery sukcesywnie pracują na liniach produkcyjnych. Z ich użyciem wszystkie oznaczenia są czytelne oraz trwałe. Produkty oznakowane laserem łatwo zidentyfikować, a dodatkowo nikt nie ma możliwości na wprowadzenie w nich zmian, co dla większości przedsiębiorstw jest niezwykle cenne.
Jak przebiega proces znakowania?
Proces znakowania laserem jest prosty i skuteczny. Polega on na skierowaniu wiązki światła na wybrany przedmiot.
Mówiąc o znakowaniu laserowym, należy wspomnieć o kilku metodach tego działania: grawerowaniu, wypalaniu, odbarwianiu, wyżarzaniu i spienianiu. Metodę wybiera się dostosowując ją do rodzaju znakowanego materiału.
Grawerowanie
Podczas tej metody laser topi znakowany materiał i odparowuje go, w wyniku czego powstaje bardzo trwałe, głębokie oznakowanie. Grawerowanie laserowe sprawdzi się do identyfikacji produktu oraz w personalizowaniu go, np. biżuterii na prezent. Dobrze sprawdzi się na metalach.
Wypalanie (ablacja)
Wypalanie polega na usuwaniu przez laser wierzchnich warstw materiału, przez co powstają różnice kolorystyczne między warstwami. Metodzie wypalania poddaje się folie, metale i aluminium.
Odbarwianie
Laser ogrzewając konkretny przedmiot może doprowadzić do zmiany jego koloru. W ten sposób można na jasnym materiale uzyskać ciemne oznakowanie.
Wyżarzanie
Wyżarzanie sprawdza się znakomicie, kiedy konieczne jest oznakowania metali. Ciepło lasera powoduje, że powierzchnia metalu zaczyna się utleniać i dochodzi do zmiany barwy metalowego przedmiotu.
Spienianie
Jeśli konieczne jest oznakowanie tworzywa sztucznego o ciemnej barwie, wtedy najlepiej sprawdzi się spienianie. Laser rozpuszcza produkt i uzyskuje się jasne oznakowanie.
Zastosowanie znakowania laserem
Jeśli chodzi o zastosowanie znakowania laserem, to można tu wymienić wiele przedmiotów i elementów. Najczęściej po tę metodę druku sięgają oczywiście zakłady produkcyjne, które znakują swoje towary w celu etykietowania produktów, ich numeracji oraz do dbania o branding. Przy użyciu lasera swobodnie można oznakować papier i kartony, folie, drewno, plastik, stal, miedź, srebro, szkło i aluminium.
Zalety ze znakowania laserem
Można wyróżnić kilka podstawowych zalet znakowania laserem. Na pewno dużą korzyścią jest to, że laser daje szansę na oznakowanie dużej liczby materiałów w stosunkowo krótkim czasie i o wysokiej jakości. Ta metoda druku bezkontaktowego, jaką jest znakowanie laserem, przydaje się w sytuacjach, w których konieczne jest naniesienie na przedmiot bardzo małych symboli. W każdym przypadku znakowanie laserem daje dużą czytelność. Oznakowanie laserowe jest też trudne do zniszczenia, ponieważ jest odporne na ścieranie.
Duża precyzja naniesionych znaków sprawia, że firma, która korzysta z tego rodzaju znakowania, zyskuje w oczach klienta i uchodzi za bardziej profesjonalną, przykładającą uwagę do swojego wizerunku.
Praca z laserem nie wymaga też zbyt dużego nakładu ludzkiej pracy, a sama maszyna nie musi być aż tak często konserwowana czy naprawiana, co znacznie ogranicza koszty produkcji. Oprócz wszystkich wymienionych zalet – każda branża na pewno może wskazać również swoje własne korzyści.