Na czym polega technologia złomowania pojazdów?

lis 23, 2015

Na czym polega technologia złomowania pojazdów?

Złomowanie pojazdów to nic innego jak odsprzedanie ich firmie zajmującej się złomowaniem, ze świadomością tego, że pojazd zostanie nieodwracalnie zniszczony, zaś część jego elementów ponownie będzie mogła zostać wykorzystana w innym celu. Złomowanie, zwane także kasacją pojazdu jest w Polsce coraz popularniejsze – przyczynia się do dobrej koniunktury – my sprzedajemy pojazd – zarabiamy. Firma złomująca zarabia pieniądze od państwa za wykonane usługi, dodatkowo zarabia także na zrecyklingowanym metalu oraz częściach, które ponownie mogą zostać wykorzystane w jakimś celu.

Jakie zalety ma złomowanie?

Samochody, które oddaje się do złomowania to najczęściej pojazdy stare, których nie opłaca się reperować. Ich stan techniczny nie pozwala także na poruszanie się po publicznym drogach, szkodzą środowisku ze względu na nadmierne spalanie i wydzielanie szkodliwego CO2 do atmosfery, które w ostatnich latach dość stanowczo jest obniżane przez kolejne standardy. Za samochód stary z pewnością można uznać pojazd mający więcej niż 15 lat, natomiast najczęściej złomowane są takie, które przekroczyły już 20 lat, a nawet 25. Czasami na złomie można spotkać także starsze samochody, jednak jeśli te są wciąż w dobrym stanie mogą zostać uznane nawet za egzemplarz zabytkowy, zwłaszcza kiedy zostaną odrestaurowane, co budzi prestiż dla ich kierowcy ze strony przechodniów. Wróćmy jednak do złomowania.

Proces ten jest bardzo prosty i wymaga przygotowania niezbędnych dokumentów ze strony kierowcy, natomiast firma dokonująca złomowania musi wypłacić stosowną sumę za przyjęty pojazd a także wydać dokument, który potwierdza proces zniszczenia samochodu, który to musi trafić do wydziału komunikacji. Zezłomowany pojazd ma pewne zalety dla gospodarki. Z dobrych wciąż części można wykonać inne, natomiast z metalowego szkieletu można wykonać kolejne metalowe elementy w innych pojazdach bądź konstrukcjach. Te elementy, które nie są biodegradowalne, nie nadają się do recyklingu lub są zepsute utylizuje się lub składuje.

Proces kasacji pojazdów

Kasacja pojazdu krok po kroku

Przybliżmy proces rozłożenia na części pojazdu. Pierwszym krokiem jest pozyskanie wszystkich metalowych części, które w procesie kasacji są bardzo istotne. Po nim następuje proces segregacji tych materiałów, z których w przyszłości może być jakiś pożytek – z punktu widzenia złomu – przede wszystkim finansowy, część elementów może być także wystawiona na szrocie. Elementy, które się do tego nadają zostaną przetworzone ponownie, jednak warunkiem jest dobra kondycja metalu – przede wszystkim brak rdzy. Produkt porecyklingowy to taki, który został wyprodukowany właśnie z materiałów wyciągniętych z pojazdów w procesie rozkładania go na czynniki pierwsze.

Dzięki zezłomowaniu pojazdu można zostać skreślonym z listy osób, które odprowadzają stosowny podatek za konkretny model samochodu. W przypadku samochodu, który wyłącznie zagradza naszą przestrzeń, a także nie jest już na tyle sprawny, by bezpiecznie ruszyć na drogę decyzja o zezłomowaniu go powinna być oczywista.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: