LED – o rewolucji w oświetleniu
Oświetlenie LED zbudowane z diod emitujących światło zrewolucjonizowało rynek oświetleniowy pod wieloma względami. Jest to nie tylko oszczędność energii, ale także długością użytkowania czy bezpieczeństwem. Jednak jest to tylko kilka powodów.
Diody LED to obecnie źródło światła najwyższej technologii. Istnieje kilka rodzajów diod LED. Jednym z typów jest dioda LED głównego szeregu. Są one bardzo popularne w Polsce, ponieważ są najtańsze. Jednak kosztem niskiej ceny dają one najmniej światła. Generowanie przez nie mocy świetlnej jest bardzo ograniczone, ponieważ same diody posiadają niewielką moc. Żarówka na bazie tych diod daje proporcjonalną ilość światła do ilości zamontowanych żarówek.
Jakiego rodzaju światło emituje LED?
Diody LED SMD charakteryzują się kwadratowym kształtem. Diody tego typu dają więcej światła niż diody głównego szeregu. Wyróżnia się diody o coraz to większej mocy 3528, 5050 oraz 5630. Ich kąt świecenia to 180 stopni. Ten rodzaj diod jest wykorzystywany do produkcji taśm LED.
Diody LED COB jest jedną z najnowszych pod względem technologicznym. Z wyglądu przypomina żółtko jaja, jednak z żarówkach montowana jest tylko jedna dioda o ściśle określonej mocy. Powoduje to, że jest tylko jedno znacznie większe źródło światła. Kąt świecenia tej diody również jest duży, jednak dzięki wbudowanej soczewce skupiającej istnieje możliwość regulowania kątów świecenia.
Diody Power LED charakteryzują się bardzo dużą mocą. Zazwyczaj jedna dioda pobiera 1W. Najpopularniejsze żarówki z tym typem diod posiadają ich 3, czyli żarówka pobiera 3W. Istnieje również wersja high Power LED. Żarówki tego typu dają ogromne możliwości świetlne dzięki dużej mocy oraz zastosowaniu dowolnej soczewki.
Diody typu RGB emitują trzy barwy podstawowe (R – czerwoną, G – zieloną, B – niebieską). Po Połączeniu tych barw otrzymujemy barwę białą. Diody tego typu dają ogromne możliwości, poprzez możliwość regulowania każdej z barw za pomocą wbudowanego sterownika. Ten rodzaj stosuje się coraz częściej w żarówkach LED, oświetlaczach LED oraz taśmach LED.
Bardzo ważna w oświetleniach typu LED jest również barwa dawanego światła. Zakres barw możemy podzielić na ciepłe i zimne. Barwa zależy od długości fal świetlnych. Barwę światła określa się skalą temperatury barwowej wrażanych w Kelwinach.
- Światło bardzo ciepłe to 2500 – 2900 K. To światło nadaję się do miejsc odpoczynku, daje ciepły półmrok podobny do płomienia świecy.
- Światło ciepłe mieści się w zakresie 3000 – 3500 K. Idealne do salonu bądź ogólnej przestrzeni w domu. Dodaje przytulności w pomszczeniu.
- Światło białe, neutralne o zakresie 3600 – 4000 K. Często stosowane w domach. Takie oświetlenie LED nadaje się do pomieszczeń ogólnych, kuchni lub łazience. Często wykorzystywane w biurach.
- Światło o dość chłodnym odcieniu – 4100 – 5000 K. Doskonałe do oświetlenia biura bądź przestrzeni publicznej. Ta barwa oświetlenia LED działa pobudzająco i sprzyja koncentracji.
- Światło powyżej 5000 K. to światło bardzo zimne, stosowane w garażach, na parkingach lub czasami w oświetleniu przestrzeni publicznej. Znacznie częściej służy jako oświetlenie dekoracyjne.
Jednak tylko i wyłącznie od nas zależy, na jaką barwę oświetlenia się zdecydujemy, bowiem wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji.
W tej publikacji wykorzystaliśmy fotografie firmy Luxon – specjalisty w dziedzinie instalacji systemów oświetlenia LED w handlu, przemyśle, w biurach.