Jak wrócić do formy po operacji?

wrz 23, 2021

Jak wrócić do formy po operacji?

Niezależnie od tego jaki typ operacji przeszliśmy, warto pamiętać, że powrót do formy będzie wymagał od nas cierpliwości, zaangażowania oraz przeprowadzenia serii specjalistycznych zabiegów.

Pomimo osłabionego po zabiegu organizmu, należy odpowiednio wcześniej podjąć stosowne kroki, aby jak najszybciej przywrócić sobie sprawność. Już w pierwszych tygodniach od operacji należy rozpocząć stosowną rehabilitację.

Wiele osób po operacji stara się być niezwykle ostrożnym, unikając przy tym nie tylko ćwiczeń fizycznych, ale również dodatkowych zabiegów, które mogłyby przyspieszyć proces powrotu do pełni sił. To mylne przeświadczenie w praktyce sprawia, że rehabilitacja pooperacyjna trwa znacznie dłużej, powodując zniechęcenie i frustrację pacjenta.

Jakie zatem kroki po operacji należy podjąć, aby szybko powrócić do zdrowia? Na co zwrócić uwagę, aby pierwsze tygodnie po operacji pozytywnie wpłynęły na naszą kondycję?

Odpowiednie żywienie po operacji

Szybki powrót do zdrowia po przebytej operacji wymaga przede wszystkim czasu, ale także zaangażowania pacjenta oraz pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Oprócz stałego kontaktu z lekarzem, pomocne mogą się okazać porady fizjoterapeuty oraz dietetyka, a w niektórych przypadkach również konsultacja u psychologa. Jednak bez wątpienia kluczową rolę w procesie rehabilitacji pooperacyjnej odgrywa sposób żywienia chorego oraz wzmacniająca aktywność fizyczna.

Co zaleca się jeść pacjentom i czy warto na własną rękę szukać porad odnośnie przygotowywania posiłków pooperacyjnych?

Po operacji istotne jest zadbanie o swoją dietę, aby dostarczyć organizmowi wszystkich składników, jakie mogą wspomóc proces regeneracji. Warto przy tym skorzystać z porady wykwalifikowanego dietetyka, który specjalizuje się w żywieniu po operacji. W ten sposób otrzymamy gotowe porady, a także propozycję komponowania posiłków, dzięki którym szybciej wrócimy do zdrowia.

O dietę należy zadbać także przed samą operacją. Oznacza to jedzenie zdrowych posiłków, a także rezygnację z fast foodów oraz alkoholu. Nieprawidłowe żywienie może prowadzić do powikłań po operacji, a także znacznie opóźnić proces powrotu do lepszej formy. 

Ćwiczenia wzmacniające a rehabilitacja pooperacyjna

Bez wątpienia odpowiednia rehabilitacja po operacji będzie miała pozytywny wpływ na szybszy powrót do zdrowia. Specjaliści zalecają, aby jak najszybciej po operacji zacząć rehabilitację przy konsultacji z doświadczonym fizjoterapeutą. Ćwiczenia wzmacniające nie tylko sprawią, że ciało stanie się silniejsze, ale również przygotują organizm do powrotu do pełnej sprawności.

Rehabilitacja u fizjoterapeuty z pewnością zostanie dostosowana do potrzeb pacjenta, po uprzedniej konsultacji. Rehabilitant nie tylko będzie wiedział jakie ćwiczenia wzmacniające wybrać, ale również poprowadzi pacjenta podczas zajęć i wskaże sekwencje ruchu, które będzie mógł swobodnie wykonywać w domu.

Rehabilitacja pooperacyjna pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty pozwoli także na korzystanie ze specjalnych maszyn i urządzeń, które ułatwią wykonywanie poszczególnych ćwiczeń.

rehablitacja

Rehabilitacja po operacji – jakie zabiegi na ciało wybrać?

Innym sposobem na szybki powrót do zdrowia po operacji jest zdecydowanie się na zabiegi, które doskonale uzupełnią proces rehabilitacji z fizjoterapeutą oraz konsultację u dietetyka. Do zabiegów, z których warto skorzystać po operacji z pewnością należą różnego rodzaju masaże, które rozluźnia napięte mięśnie i usprawnią przepływ krwi do poszczególnych tkanek.

Obecnie pacjentom po operacji zalecane są także zabiegi w specjalnej kabinie do rehabilitacji. Ma ona działanie bardzo zbliżone do tradycyjnej sauny, z tą różnicą, że jest ona bezpieczniejsza do zdrowia pacjenta oraz przynosi o wiele szybsze efekty. Wysoka temperatura w kabinie ozonowej pozytywnie wpływa na proces rehabilitacji, rozluźniając mięśnie oraz eliminując ból stawów. Jednocześnie ciepła para rozszerza naczynia krwionośne, usprawniając przepływ krwi do tkanek, przyspieszając tym ich regenerację. 

Zabiegi w kabinie rehabilitacyjnej są zalecane przede wszystkim pacjentom po operacji kończyn górnych oraz dolnych, po zabiegach ortopedycznych czy po operacjach jamy brzusznej. Sauna nie tylko wzmocni ciało, ale również poprawi przepływ limfy oraz będzie działała oczyszczająco na organizm. Do zalet kabiny rehabilitacyjnej można także zaliczyć regenerację skóry (a zwłaszcza jej działanie napinające i wygładzające), co z pewnością przyniesie pozytywne efekty wizualne.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: