Jak powstaje kostka brukowa?

maj 12, 2016

Jak powstaje kostka brukowa?

Firmy przedstawiają bogatą ofertę, możemy więc wybierać dowoli. Zanim kupisz kostkę zwróć uwagę na sposób produkcji i jakość wykonania interesującej cię kostki.

Pamiętaj, że po złożeniu zamówienia i dostarczeniu jaj trudno jest zgłosić reklamację, możesz to zrobić jedynie gdy zauważysz uszkodzenia mechaniczne spowodowane transportem. Inne wady poznasz dopiero w trakcie układania, bo raczej nikt nie ogląda wszystkich warstw kostki na każdej palecie.

Technologia produkcji kostki

Produkcją kostki brukowej zajmuje się wiele firm, gdyż technologia jej wytwarzania jest mało skomplikowana.  Maszyna miesza, zagęszcza i sprasowuje masę składającą się z betonu i kruszywa. Najważniejszym elementem jest wibroprasowanie, które wpływa w znacznym stopniu na twardość i trwałość kostki.

Powstają różne rodzaje wzorów i kolorów kostki brukowej

Warto wiedzieć, że kostkę dzielimy na:

 • jednowarstwową, która tworzona jest z jednego rodzaju betonu, masa jest od razu barwiona, dlatego uszkodzenia są mało widoczne. Cena tego typu kostki jest dość wysoka.
 • dwuwarstwową składającą sie z wierzchniej warstwy dekoracyjnej w której znajduje się barwnik mogący imitować marmur, garanit itp. oraz spodniej konstrukcyjnej. Jej zaletą jest większa wytrzymałość i  niższa cena.

Kostki betonowe wytwarzane są w wielu kształtach i kolorach, dostępnych również na zamówienie.

Dobrze ułożona kostka może przetrwać nawet 50 lat.

Często można zauważyć na kostce tzw. wykwity czyli szary nalot. Są to osady nierozpuszczalnego w wodzie węglanu wapnia, który odkłada się ma powierzchni betonu. Nie jest to powód do reklamacji.

Pocieszmy się myślą, że po roku lub dwóch, warstwa ta zostanie starta i zmyta przez deszcz i śnieg.

Kończysz budowę nowego domu? Chcesz by wygląd twojego podjazdu i ogrodu sprawił, ze  wszyscy sąsiedzi będą ci zazdrościli? Chcesz mieć posesję idealnie spełniającą twoje oczekiwania? Nie możesz zdecydować się na jaki rodzaj i kolor kostki brukowej wybrać, nie masz pomysłu na nowoczesny wygląd twojej posesji?

Zgłoś się do firmy Dominik-Bruk. Zajmują się produkcją i dystrybucją kostki brukowej. Usługi brukarskie gwarantują wysokiej jakości wykonanie i wykończenie prac związanych z układaniem kostki. Uwzględniając zapotrzebowanie klientów poszerzyli ofertę o wykonywanie projektów. Specjalizują się w wykonywaniu projektów aranżacji przestrzeni domów jednorodzinnych. Dysponują doświadczonym zespołem projektantów. Nasze oferty cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na profesjonalizm i przystępną cenę. Jeśli zdecydujesz się na zakup kostki oraz jej ułożenie, wtedy otrzymujesz projekt za darmo. Zespół projektantów zaprojektuje twój ogród, rozkład ścieżek i podjazdu. a także wygląd tarasu zgodnie z najnowszymi trendami. Dobiorą odpowiednią kolorystykę kostki brukowej współgrającą z elewacją zewnętrzną domu. Dobór kolorów sprawi, że nikt nie przejdzie obojętnie.

Granitowa kostka brukowa

Rodzaje kostki

Kostka zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Pokrywa nie tylko chodniki ale również coraz częściej jest wybierana do wykonania przydomowych podjazdów i ścieżek w ogrodach. Produkcja kostki staje się specjalnością wielu firm, gdyż jest to związane z mało skomplikowaną technologią produkcji i dostępnością materiałów. Ważnym atutem jest przede wszystkim bogata paleta kolorów i kształtów

Wyróżniamy kostkę:

 • granitową
 • bazaltową
 • betonową
 • piaskową
 • kamienną
 • bruk klinkierowy

Ze względu na kształt dzielimy ją na:

– fale
– trapezową
– rustykalną
– holenderską
– naturalną
– klasyczna w 3 rozmiarach
– stary bruk

Grubości kostki:

 • 4 cm używana głównie do  wykładania tarasów, ścieżek, rzadko do podjazdów gdyż słabo znosi obciążenia smochodów
 • 6 cm stosowana przede wszystkim do  układania nawierzchni znoszących obciążenia do 3,5 ton, czyli podjazdów, parkingów
 • 8 cm ten typ sprawdza się szczególnie na parkingach gdyż mogą po niej jeździć samochody ciężarowe,
 • 10 cm tak gruba kostka brukowa wytrzymuje bardzo duże obciążenia, dlatego stosuje się ją na placach magazynowych, po których porusza się głównie ciężki sprzęt.

Popularne kolory:

Szary, czerwony, grafitowy, żółty, oliwkowy, brązowy, barwy jesienne. Każda firma posiada katalog kształtów i kolorów kostki łącznie ze zdjęciami. Ofertą specjalną jest wykonanie koloru na zamówienie.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: