Do czego służy serwer plików NAS?
Dane to obecnie najważniejszy zasób, jakim dysponują firmy. Dzięki nim mogą one świadczyć usługi na wysokim poziomie i sprawniej przeprowadzać wszelkie czynności. Aktualnie działalność firm w sporym stopniu przeniosła się do świata cyfrowego i tak samo stało się z danymi. Z tego względu konieczne było stworzenie magazynu danych, który umożliwi bezpieczne udostępnianie i przechowywanie danych, zachowując przy tym odpowiednią wydajność, pojemność i niezawodność. Właśnie to zapewniają serwery NAS, które obecnie użytkowane są w bardzo wielu firmach.
Czym jest serwer NAS?
Serwer NAS (skrót od Network Attached Storage – sieciowa pamięć masowa) to niewielki komputer wyposażony we wszelkie niezbędne podzespoły, którego nadrzędnym zadaniem jest magazynowanie i udostępnianie dużych ilości danych. Najważniejszym elementem takiego urządzenia jest oczywiście dysk twardy, na którym magazynowe są pliki. W zastosowaniach domowych stosuje się najczęściej jednej lub maksymalnie kilka modułów pamięci. Jednak profesjonalny serwer NAS wykorzystywany np. w dużych firmach, może mieścić w sobie nawet kilkadziesiąt bardzo pojemnych i wydajnych dysków twardych.
Tego typu urządzenia wyposażone są także w rozwiązania ułatwiające serwisowanie oraz szybką wymianę poszczególnych modułów pamięci, tworzenie kopii zapasowej czy też systemy zapobiegania skutkom awarii, przerwom w dostawach prądu i innym tego typu sytuacjom, które mogą narażać pliki na uszkodzenia. Po odpowiednim skonfigurowaniu serwera NAS, do danych magazynowanych na nim dostęp mają wszystkie urządzenia podłączone do sieci, w której działa dany serwer, bez względu na to, na jakim systemie operacyjnym działają. Jest to możliwe dzięki temu, że tego typu serwer plików podłączony jest do routera za pomocą kabla sieciowego RJ-45 lub łącza bezprzewodowego Wi-Fi.
Oprócz tego, że serwer NAS zapewni dużą wygodę w przechowywaniu i udostępnianiu plików, to jest to również bardzo bezpieczne rozwiązanie. Serwer umożliwia szyfrowanie magazynowanych danych i przyznawanie dostępu tylko wybranym urządzeniom łączącym się z daną siecią. Można w ten sposób udostępnić pliki danemu użytkownikowi lub jedynie osobom posiadającym bezpośredni link do danego pliku, lub katalogu.
Dodatkowo w razie awarii systemu, braku prądu czy innej podobnej sytuacji, wszelkie pliki zapisane na serwerze NAS są bezpieczne, ponieważ możliwe jest skonfigurowanie go w taki sposób, aby automatycznie tworzył regularną kopię zapasową, znajdujących się na nim plików i zapisywał ją w wybranym miejscu.
Gdzie stosuje się serwery NAS?
Serwery NAS mają bardzo szerokie zastosowanie, głównie za sprawą swojej prostoty oraz funkcjonalności. Urządzenia tego typu użytkowane są zarówno w domach, gdzie pełnią funkcję magazynów służących do przechowywania zdjęć, filmów i innych multimediów, jak i w różnego rodzaju firmach, gdzie odpowiadają za przechowywanie ważnych danych, udostępnianie ich uprawnionym osobom oraz zabezpieczenie w formie kopii zapasowej.
Serwery NAS bardzo dobrze sprawują się np. w celu zbierania i przechowywania nagrań z monitoringu. Skutecznie zabezpieczają je przed dostaniem się w niepowołane ręce i dzięki odpowiedniej konfiguracji, mogą zostać zaprogramowane tak, że usuwają zebrane nagrania po określonym czasie, co narzucają przepisy odnoszące się do użytkowania monitoringu wizyjnego. Oprócz tego serwer NAS może pełnić również funkcję serwera VPN, serwera WWW dla strony internetowej, serwera pocztowego i wiele innych. Tak naprawdę, jego zastosowanie zależne jest w dużej mierze od potrzeb i wymagań użytkownika.
Jak zakłada się serwer NAS?
W celu utworzenia serwera NAS niezbędny jest zakup urządzenia wraz z dyskami, które będzie pełniło tę funkcję. Można skorzystać z gotowych zestawów, jednak chcąc utworzyć serwer o dużej pojemności, który będzie działał w firmie, lepszym rozwiązaniem jest dobór poszczególnych podzespołów i stworzenie serwera dopasowanego do potrzeb firmy. Gdy taki serwer już posiadamy, musimy go prawidłowo podłączyć i skonfigurować. Wszystkie te czynności wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego powinna się tym zająć osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Jeśli w firmie nie posiadamy informatyka, który zna się na tym temacie, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm świadczących usługi informatyczne we Wrocławiu. Dzięki temu mamy pewność, że cały proces przebiegnie w prawidłowy sposób, a nasz serwer będzie działał sprawie i niezawodnie.