Bramy segmentowe – rozwiązania dla wymagających
Bramy segmentowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań spotykanych zarówno w użytku domowym, do zabezpieczania garaży i małych warsztatów, jak i w warunkach przemysłowych, gdzie mogą osiągać naprawdę pokaźne rozmiary. Bramy segmentowe posiadają naprawdę wiele zalet i są doskonałą opcją dla osób wymagających. Dzięki swojej oszczędności przestrzeni, dobrej izolacji cieplnej, możliwościom antywłamaniowym i wielu innym cechom szczególnym, bramy segmentowe można montować w naprawdę trudnych i wymagających warunkach. Jakie są ich podstawowe zalety i gdzie stosuje się je najczęściej?
Zalety bram segmentowych
Jedną z podstawowych korzyści, jakie niosą za sobą bramy segmentowe, czy to w przypadku użytkowania garażowego czy w zastosowaniach przemysłowych jest zdecydowanie oszczędność miejsca, jaką oferują. W przeciwieństwie do bram uchylnych, brama segmentowa nie potrzebuje przestrzeni przed garażem lub budynkiem aby się otworzyć i tym samym nie stanowi zagrożenia dla zaparkowanych w pobliżu niej pojazdów czy stojących tam osób. To jednak tylko jednak z wielu zalet tego typu rozwiązania.
Bramy segmentowe to pewność, że produkt wykonany jest z komponentów wysokiej jakości a automatyka posiada nowoczesne rozwiązania sprzyjające funkcjonalności.
Większość bram segmentowych otwiera się dziś do góry, przemieszczając się pod strop budynku w którym zostały zamontowane na specjalnych ościeżnicach. Istnieje jednak wariant, w którym bramy segmentowe mogą otwierać się w bok, przesuwając swoje skrzydła na jedną lub obydwie ściany budynku. Tego typu rozwiązania stosuje się przede wszystkim przy wielkogabarytowych pomieszczeniach, w których zwijanie bramy w górę byłoby zbyt obciążające dla konstrukcji całego budynku. Składanie bram segmentowych w bok lub w górę ma swoje zalety, gdyż pozwala dopasować rozwiązanie do warunków panujących w budynku – jeśli pod sufitem poprowadzone są instalacje wentylacyjne czy elektryczne, wykonanie bramy bocznej będzie znacznie łatwiejsze i umożliwi dodatkowo swobodne wchodzenie i wychodzenie z garażu bez konieczności otwierania całej bramy.
Kolejnym atutem rozwiązań segmentowych jest oczywiście napęd automatyczny, pozwalający nie tylko na swobodne otwieranie bramy za pomocą pilota, ale także gwarantujące szereg zabezpieczeń przed uszkodzeniem silnika bramy. Nawet w momencie, gdy dolny element bramy przymarznie do progu, automatyczne czujniki zauważą potrzebę zwiększenia siły ciągnięcia i poradzą sobie z otwarciem bramy bez większych problemów. Bramy segmentowe to przede wszystkim rozwiązania bezpieczne, szczelne i wygodne ze względu na małe wykorzystanie przestrzeni. Z tego też powodu od początku były dedykowane osobom, które wymagają nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań nie wymagających kompromisów. Większość tego typu bram budowana jest z paneli wypełnionych pianką poliuretanową, stanowiącą dobrą izolację cieplną i dźwiękową
Najczęstsze zastosowania bram segmentowych
Bramy segmentowe mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w przydomowych garażach i warsztatach, jak i w znacznie bardziej wymagających warunkach przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest osiąganie dużych rozmiarów bramy przy minimalnym wykorzystaniu przestrzeni proponuje się dziś bramy otwierane do boku, kładące znacznie mniejsze obciążenia na konstrukcję budynku. W większości przypadków wystarczą jednak bramy otwierane pionowo, pozwalające na swobodny wjazd pojazdów do wnętrza i nie blokujące w żaden sposób przestrzeni wolnej przed i za bramą. Warto zaznaczyć przy tym, że bramy segmentowe dają także możliwość wyboru miejsca, w którym będą znajdować się po otwarciu. Segmenty bramy mogą być odstawiane płasko pod stropem, pionowo nad otworem, a nawet równolegle do skośnego dachu. Taka uniwersalność rozwiązania z pewnością ułatwia zastosowanie go w nawet najbardziej nietypowych warunkach użytkowania.
Bramy segmentowe na zamówienie z pewnością będą dobrze spełniać swoje funkcje – pod warunkiem, że skorzystamy z oferty wiodących producentów.
Bramy segmentowe to bardzo częsty widok w garażach, warsztatach, halach produkcyjnych, magazynach, stacjach kontroli pojazdów, myjniach samochodowych, a nawet w remizach strażackich. Różnorodność stosowanych tu materiałów pozwala na osiąganie mocno spersonalizowanych bram zapewniających możliwość uzyskania całkowitej przeźroczystości bramy (w przypadku modeli budowanych z włókna szklanego – włókno szklane w kolorze szarym przepuszcza do 76% światła. Jeśli zależy nam na całkowitej przezroczystości, to można użyć paneli ze szkła), wzmocnienia antywłamaniowego, zwiększonej izolacji cieplnej i dźwiękowej, ochrony przeciwpożarowej, czy wreszcie indywidualnego wyglądu dopasowanego do elewacji budynku.