Aranżacja stadionu: jak zadbać o sportowy klimat?

gru 26, 2021

Aranżacja stadionu: jak zadbać o sportowy klimat?

Oglądanie meczu ulubionej drużyny we własnym domu jest absolutnie nie do porównania z uczestniczeniem w tego typu widowiskach na żywo.

Tylko będąc na miejscu, możemy docenić niezwykły, niepowtarzalny klimat, jaki zapewniają emocje związane z rozgrywką, kibicujący tłum tysięcy ludzi i… odpowiedni wygląd. Jak aranżacja stadionu wpływa na atmosferę panującą na meczu?

Jak zadbać o najlepszy odbiór meczu przez kibiców?

Dobrze zaaranżowany stadion jest dla miłośników sportu niemal tym samym, co pięknie urządzone i funkcjonalne mieszkanie: jest to miejsce, w którym chce się przebywać. Kibice mają na nowoczesnych obiektach m.in. dostęp do Wi-Fi, komfortowe miejsca siedzące, czy też możliwość zakupu alkoholu. Istotne znaczenie ma oczywiście także oświetlenie, jako że potrafi ono zapewnić niepowtarzalny nastrój.

Dobór oświetlenia na stadionie piłkarskim – jak duże ma znaczenie?

Odpowiednio dobrane oświetlenie przekłada się na odbiór meczu m.in. poprzez zapewnienie stosownej atmosfery. Chodzi tu m.in. o widoczność, jaka powinna być dobra zarówno na przednich siedzeniach, jak i na tylnych, i oczywiście na samym boisku. Kluczowe jest uniknięcie efektu błysku, by uniknąć dyskomfortu i nieprzyjemnych sytuacji. Ma ono znaczenie również dla odbiorców przed telewizorami, zapewniając wysoką jakość transmisji ze spotkania.

Jak dobierane jest oświetlenie na boisku?

Wyróżniamy trzy główne klasy oświetlenia na boisku piłkarskim. Poniżej krótka charakterystyka każdej z nich.

Pierwsza klasa oświetlenia jest stosowana na stadionach, gdzie odbywają się rozgrywki sportowe najwyższej rangi, obejmujące mecze krajowe i międzynarodowe, a do tego inne pomniejsze wydarzenia sportowe. Typowe dla tej klasy oświetlenia jest oświetlenie boiska sportowego za pomocą czterech masztów. Każdy z masztów ma za zadanie oświetlać najbliżej położoną część boiska, z uwzględnieniem drogi optycznej promieni świetlnych.

Druga klasa oświetlenia znajduje zastosowanie w przypadku stadionów wykorzystywanych do organizacji rozgrywek regionalnych. W tym przypadku wymaga się wysokiej jakości wskaźnika oddawania barw, co przekłada się na równomierne rozmieszczenie oświetlenia, jakie nie będzie oślepiało zawodników podczas gry.

Trzecia klasa oświetlenia stosowana jest na stadionach organizujących rozgrywki o charakterze lokalnym, treningi czy też zajęcia z wychowania fizycznego. Nie ma tutaj zbyt dużych wymogów dotyczących stosowania, jedynym głównym jest gwarancja oświetlenia poziomego na poziomie 75 lx.

Jak dobrać rodzaj oświetlenia na stadion?

Ważnymi czynnikami są tutaj m.in. wielkość stadionu, obecność lub brak zadaszenia, czy też przeznaczenie obiektu. Kolejnym ważnym aspektem jest konieczność unikania wspomnianego już efektu blasku, wywołującego dyskomfort zarówno u widzów, jak i u graczy. Kolejnym ważnym parametrem jest tzw. wskaźnik CRI, odpowiedzialny za odwzorowanie prawdziwych kolorów. Wskaźnik ten mierzony jest w skali od 0 do 100.

Zaleca się, aby kolor oświetlenia na stadionie był możliwie zbliżony do naturalnego, tak aby nie były widoczne widma podczerwieni lub zniekształcenia wynikające z padania światła ultrafioletowego.

obiekty sportowe

Oświetlenie obiektów sportowych – jakie są wymagania?

Na boiskach wykorzystywane są specjalne rodzaje reflektorów wyposażonych w odpowiedni rodzaj oprawy. Jego zadaniem jest oświetlenie terenu pod właściwym kątem, gwarantującym równomierne rozmieszczenie światła. Parametry związane z oświetleniem na boiskach są określane przez UEFA i mieszczą się w przedziale od 0,5 a 0,7.

Kolejnym ważnym aspektem jest odporność na uderzenia, do których na boisku dochodzi dosyć często. Sprawdź także, czy rodzaj oświetlenia, na który się zdecydujesz, posiada wymagane atesty i certyfikaty.

Nie wiesz, jaki rodzaj oświetlenia obiektów sportowych wybrać? Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest powierzenie doboru specjalistom. Ich wieloletnia wiedza i bogate doświadczenie pozwolą Ci dokonać najlepszego wyboru, dzięki czemu zyskasz gwarancję pełnego komfortu i bezpieczeństwa.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: