Zastosowanie gruzu

lut 2, 2016

Zastosowanie gruzu

Gruz jest w najprostszym ujęciu odpadem budowlanym, który powstać może na przykład podczas budowy, remontu lub rozbiórek. Jego największe ilości naturalnie powstają podczas prac rozbiórkowych, z kolei najmniejsze podczas budowy. Gruz budowlany ma szerokie zastosowanie i może być wykorzystany z powrotem w budownictwie ale już w innej roli. Przyjrzymy się temu jakie zastosowani ma gruz.

Materiał pod budowę placów, parkingów, dróg

Każdy gruz budowlany, które powstaje w wyniku prac budowlanych, remontowych czy budowlanych może być wykorzystany. Pierwszym krokiem ku dotarciu gruzu na budowę np. drogi jest wywóz gruzu. To element ważny. Gruz, który mnoży się przed naszymi oczami zajmuje dużą powierzchnię, przeszkadza w poruszaniu się, jest także niezbyt korzystny dla środowiska. Jeśli prowadzimy na przykład prace remontowe i wiemy, że przyniesie nam to mnóstwo gruzu powinniśmy zamówić specjalistyczne kontenery na gruz. Ich pojemność jest zróżnicowana – najczęściej od około 3 do 10 metrów sześciennych. Zmienny jest także koszt – jest on uzależniony jest od pojemności kontenera oraz czasu wynajmu. Zapełniony kontener zostanie zabrany przez firmą trudniącą się wywozem a następnie przetransportowany zostanie do miejsca jego składowania lub bezpośrednio do przedsiębiorstwa, które zajmuje się utylizacją czy recyklingiem gruzu. Składowanie gruzu jest jednakże stosunkowo powszechne jeżeli w pobliżu nie ma firmy, która zajmuje się recyklingiem.

Gruz, który zostanie dostarczony do firmy zajmującej się jego recyklingiem zostanie rozdrobiony mechanicznie specjalnymi maszynami, do których zaliczamy wszelkiego rodzaju kruszarki, kruszarki szczękowe, przesiewacze. W zależności od rodzaju gruzu może on być od razu poddany zmieleniu na bardzo drobne elementy – wręcz nawet piasek, bądź najpierw zostać przekazany do maszyn, które oddzielą zbrojenie od betonu. Do rozcinania oraz mielenia zbrojenia także wykorzystuje się specjalne maszyny – zaliczamy do nich na przykład nożyco-kruszarki czy też nożyce wielofunkcyjne.

Jak wykorzystać gruz

Materiał, który powstanie z przemielonego gruzu może służyć na przykład jako kruszywo nadające się jako podkładka dla dróg, chodników, rzadziej do stawiania fundamentów konstrukcji obiektów.

Utwardzanie i konstrukcje z gruzu

Gruz może zostać ponadto wykorzystany jako materiał utwardzający grunty – stosunkowo często jest wykorzystywany przez ludzi prywatnie, kiedy to na przykład chcą dobrze utwardzić drogę gruntową bądź polną, która stanowić może dojazd np. do pasieki, zagajnika, działki a nawet prywatnej posesji.

Niewielkie ilości gruzu mogą zostać wykorzystane również w bardziej kreatywny sposób – np. w ogrodzie. Niektórzy wykorzystują kilka ton gruzu np. do stworzenia dużych skalniaków, czyli „wysp”, które odpowiednio przysypane ziemią oraz polane wodą z czasem zdolną będą do stworzenia odpowiedniego gruntu pod kwietnik lub posadzenie różnego rodzaju krzewów czy nawet małych drzewek.

Według badań każdego roku w Polsce powstaje od 2,5 do 3,5 milion ton gruzu, a to oznacza potencjalne skażenie środowiska, jeśli gruz nie jest odpowiednio przetworzony bądź składowany. Jeśli zatem nie mamy pomysłu na zgodne z przepisami wykorzystanie gruzu – zadzwońmy do specjalistycznej firmy i zamówmy kontener na gruz.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: