Zastosowanie dźwigów w pracy

kw. 27, 2016

Zastosowanie dźwigów w pracy

Żurawie i dźwigi wykorzystuje się nie tylko w branży budowlanej czy transporcie. Odgrywają one dużą rolę w pracach leśnych. W tym zakresie korzysta się z nich przy załadunku i rozładunku drewna, montowane są na samochodach wywozowych. Zapewniają one możliwość hydraulicznego podnoszenia, co ułatwia znacznie widoczność miejsca w chwili pracy.

Dźwigi samojezdne do pracy w lesie

Dźwigi do prac w lesie mogą mieć różne rozmiary w zależności od zapotrzebowania. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w pierwszym etapie przerobu drewna do jego pozyskiwania i transportowania z miejsca pozyskiwania surowca do zakładu przetwórstwa. Do tych zadań stosuje się żurawie montowane na pojazdach wywożących drewno. Ich budowa jest solidna i trwała, co przy przenoszeniu ogromnych drew jest koniecznością dla zachowania bezpieczeństwa i szybkości pracy.

pusty dźwig

Podobne dźwigi mają zastosowanie w recyklingu oraz innych branżach przemysłowych. Ich forma bywa przeróżna, od stacjonarnej po przenośną montowaną na pojazdach. Żurawie przeznaczone do pracy w warunkach leśnych mają nieco inną formę niż żurawie ogólnego użytku na przykład w branży budowlanej.

Muszą one spełniać ustanowione normy, toteż konstruuje się je w oparciu o specjalne wytyczne dotyczące tylko tej grupy dźwigów. Dlatego też są one cięższe, masywniejsze, no i droższe. Wszystko dlatego, że wykonują intensywną pracę, polegającą na jak najszybszym przeładunku drewna. Prędkość ich ruchów jest w takim wypadku znacznie większa niż innych żurawi.

Same wymiary leśnych żurawi także są inne, zwłaszcza jeśli chodzi o poszczególne ich elementy. Zaliczyć do nich trzeba wyższą kolumnę, gdzie znajduje się kabina lub siedzisko operatora oraz dłuższe ramię wewnętrzne. Zdarza się, że żurawie leśne montowane są na konsoli, dzięki czemu po wykonaniu prac, można je pozostawić w lesie i nie traci się dodatkowej ładowności, jaka w przypadku dźwigu przenośnego nie byłaby wolna.

Obecnie postęp technologiczny daje duże możliwości, tak więc kabiny dźwigów są pomieszczeniami klimatyzowanymi dla wygody i komfortu pracy osób obsługujących maszynę. Ponadto do układów elektronicznych jakie w nich działają zalicza się wskaźnik udźwigu i wyłącznik, który może unieruchomić maszynę w razie niebezpieczeństwa. Te specyficzne urządzenia są mocno eksploatowane w tej branży i jednocześnie stanowią niezbędne wyposażenie co sprawia że dźwigowe usługi  są bardzo popularne.

Dźwigi – zastosowanie w budownictwie

W budownictwie czasów współczesnych wykorzystuje się wiele nowoczesnych maszyn i urządzeń. Zaawansowana technologia umożliwia takie ich konstruowanie, aby mogły wykonywać najtrudniejsze zadania jak przenoszenie, podnoszenie i transport ciężkich elementów – jest to główne zastosowanie dźwigów.

Jest to branża, która dzisiaj podbija świat, tworząc ogromne budowle reprezentacyjne, a także wieżowce biurowe i mieszkaniowe. Aktualnie nie sposób sobie wyobrazić prac wysokościowych z wykorzystaniem balastu bez odpowiedniego sprzętu. Służą do tego żurawie budowlane: wieżowe i samochodowe.

Podstawą ich skutecznego działania są bardzo wytrzymałe elementy konstrukcyjne jakie je tworzą. Ponadto istotną rolę odgrywają urządzenia podnośnikowe. Dźwigi w zależności od potrzeb mogą przenosić większe lub mniejsze ciężary i pracować w bardzo specyficznych warunkach. Zwykle przemieszcza się elementy stalowe, palety materiałów budowlanych oraz bloki betonowe, czyli to, z czym człowiek sam absolutnie nie mógłby sobie poradzić.Usługi dźwigowe -niebieski dźwig w pracy

Nie tylko sam ciężar nastręcza trudności, ale także rozmiar przedmiotów używanych na budowach, jakie bez problemu przestawiać można z miejsca na miejsce dzięki żurawiom. Czasami wystarczy obecność dźwigu samochodowego, samojezdnego a innym razem na placach budów montuje się ogromne żurawie wieżowe, które nadają się do postawienia właściwie na każdym podłożu, w tym także na budynku. Coraz częściej jednak usługi dźwig związane są z wielkimi dźwigami samojezdnymi. Niektóre z nich składają się z wielu elementów, które na miejsce dostarczane są samochodami ciężarowymi. Tutaj wymienić należy między innymi konstrukcję wieży, której długość jest regulowana właśnie dzięki nim.

Dzięki dźwigom i żurawiom branża budowlana może się rozwijać i szybko działać, oferując rzetelne i generalne usługi, bowiem za sprawą jednego urządzenia, jakim jest żuraw kompleksowy, można wykonywać różne prace, nie tracąc czasu ani pieniędzy na sprowadzanie, montowanie i wynajem innych koniecznych maszyn.

Kilka funkcji w jednym sprzęcie to znaczne ułatwienie. Żurawiom budowlanym nie bez powodu przypisuje się tak ogromną rolę. Są nowoczesne, tanie w eksploatacji i precyzyjne. Wiele firm posiada je na własność, ale można je także wynająć, korzystając z usług firm zajmujących się tego rodzaju działalnością. Ta branża rozwija się szybko, podążając za potrzebami dzisiejszego rynku.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: