Żarówki LED zdrowa i wydajna alternatywa oświetlenia

mar 18, 2019

Żarówki LED zdrowa i wydajna alternatywa oświetlenia

Diody emitujące światło nazywane również LED to jedne z najbardziej energooszczędnych i szybko rozwijających się technologii oświetleniowych. Wysokiej jakości żarówki LED świecą dłużej, są trwalsze i oferują porównywalną, lub lepszą, jakość światła niż inne rodzaje oświetlenia.

Żarówki LED – wydajna alternatywa oświetlenia

LED to wysoce energooszczędna technologia oświetleniowa, która ma potencjał, aby zasadniczo zmienić przyszłość oświetlenia. Mieszkaniowe diody LED zużywają co najmniej 75% mniej energii i działają 25 razy dłużej niż oświetlenie żarowe.

Powszechne stosowanie oświetlenia LED ma największy potencjalny wpływ na oszczędności energii. Wykorzystanie diod LED może zaoszczędzić około 348 TWh (w porównaniu z brakiem wykorzystania diod LED) energii elektrycznej: jest to równoważna roczna moc elektryczna 44 dużych elektrowni (po 1000 megawatów każda) i łączna oszczędność ponad 30 mld USD po dzisiejszych cenach energii elektrycznej.

żarówki LED Warszawa

Oświetlenie LED bardzo różni się od innych źródeł światła, takich jak żarówki i świetlówki kompaktowe. Diody LED mają rozmiar ziarenka pieprzu, a mieszanina czerwonych, zielonych i niebieskich diod LED jest zwykle używana do wytwarzania białego światła. Emitują one światło w określonym kierunku, zmniejszając zapotrzebowanie na reflektory i dyfuzory, które mogą wychwytywać światło. Ta funkcja sprawia, że ​​diody LED są bardziej wydajne w wielu zastosowaniach, takich jak wbudowane oprawy typu downlight i oświetlenie przestrzeni roboczych.

W przypadku innych rodzajów oświetlenia światło musi być odbijane w pożądanym kierunku, a ponad połowa światła może nigdy nie opuścić urządzenia. Bardzo ważne jest też to, że emitują one bardzo mało ciepła.

Żarówki LED – zdrowa dla środowiska alternatywa

Jak już wspomnieliśmy oświetlenie LED jest znacznie bardziej wydajne niż tradycyjne oświetlenie, takie jak lampy fluorescencyjne i żarowe. 95% energii w diodach LED jest zamieniane na światło, a tylko 5% jest marnowane jako ciepło. Jest to porównywalne z lampami fluorescencyjnymi, które przekształcają 95% energii w ciepło i tylko 5% w światło! Światła LED również pobierają znacznie mniej energii niż tradycyjne oświetlenie. Typową 84-watową świetlówkę można zastąpić 36-watową diodą LED, aby uzyskać ten sam poziom światła. Mniejsze zużycie energii zmniejsza zapotrzebowanie elektrowni i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.

żarówka LED e27

Oświetlenie LED pozwoli nam na obniżenie rachunków.

Równie ważne dla środowiska i naszego zdrowia jest to, że żarówki LED nie zawierają elementów toksycznych. Większość biur używa obecnie lamp fluorescencyjnych, które zawierają szkodliwe substancje chemiczne, takie jak rtęć. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska, gdy zostaną one wyrzucone na wysypiska śmieci. Utylizacja musi być zorganizowana przez zarejestrowanego przewoźnika odpadów, więc przełączenie na LED pozwala uniknąć kosztów i konsekwencji czasowych wymaganych dla utylizacji zgodnej z przepisami. Pomaga to chronić środowisko przed dalszymi odpadami toksycznymi.

Diody LED mają lepszą jakość rozsyłania światła i skupiają światło w jednym kierunku, w przeciwieństwie do innych rodzajów oświetlenia, które marnują energię emitując światło we wszystkich kierunkach, często oświetlając obszary, w których światło nie jest wymagane (takie jak sufit). Oznacza to, że potrzeba mniej świateł LED, aby osiągnąć ten sam poziom jasności emitowany przez świetlówki i żarówki. Mniejsza ilość światła zmniejszy zużycie energii, a zatem będzie korzystna dla środowiska.

Dłuższa żywotność oznacza niższą emisję dwutlenku węgla. Oświetlenie LED działa nawet sześć razy dłużej niż inne rodzaje świateł, co zmniejsza konieczność częstych wymian. Powoduje to użycie mniejszej ilości światła, a tym samym mniej zasobów potrzebnych do procesów produkcyjnych, materiałów opakowaniowych i transportu.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: