Technologia CAD/CAM
Współczesna stomatologia estetyczna ma do dyspozycji coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, których celem jest zaspokojenie nieustannie rosnących wymagań pacjentów w sferze estetyki oraz wykonania uzupełnień protetycznych. Wyjątkowo precyzyjne metody wytwarzania elementów protetycznych stałych oraz ruchomych oparte są aktualnie na najnowszych technologiach komputerowych. Umożliwiają one wykonanie prac protetycznych przy zastosowaniu nowych metod i z wykorzystaniem najnowszych materiałów.
Jedną z takich technologii komputerowych, która z pewnością zrewolucjonizowała cały świat stomatologii jest zastosowanie systemów CAD/CAM, czyli cyfrowego wspomagania projektowania i frezowania pełnoceramicznych wypełnień protetycznych. Wykonanie w tradycyjny sposób takiego uzupełnienia protetycznego niestety wymaga wykonania skomplikowanych etapów w postaci wycisków, odlewania modeli, procedur technicznych w pracowniach, transportu pracy między pracownią protetyczną a gabinetem dentystycznym oraz kilku wizyt pacjenta w gabinecie.
Dzięki technologii CAD/CAM cała ta procedura jest o wiele mniej uciążliwa, a prace protetyczne charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością na naprężenia niż te tradycyjne prace wykonywane w protetyce. .
CAD/CAM – co to oznacza?
CAD jest to skrót od angielskiego słowa Computer Aided Design, co można dosłownie przetłumaczyć jako “komputerowo wspomagane projektowanie”. Dotychczasowy wycisk zostaje zastąpiony przez profesjonalne skanowanie kamerą 3D wszystkich zębów. Celem takiego działania jest stworzenie wirtualnego, trójwymiarowego modelu, który jest o wiele bardziej precyzyjny i dokładny niż zwyczajne modele protetyczne.
CAM to skrót od Computer Aided Manufacturing, czyli komputerowo wspomagane wykonanie. Skrót ten jest zarezerwowany dla specjalistycznego oprogramowania, którego celem jest precyzyjne wykonanie zaprojektowanego wirtualnie modelu. Zaprojektowane wcześniej wirtualne wypełnienie protetyczne zostaje następnie zrealizowane we frezarce czyli bardzo precyzyjnym urządzeniu sterowanym poprzez nowoczesne procesory, umożliwiające prowadzenie różnych narzędzi takich jak przykładowo wiertła, frezy, kamienie oraz diamenty po obrabianych materiałach protetycznych.
Zastosowanie systemu CAD/CAM w protetyce powoduje nie tylko rozwój samej technologii wykonywania wypełnień protetycznych, ale niesie za sobą zupełnie nową jakość w stomatologii.
Stomatologia z CAD/CAM to:
Wirtualny model w trójwymiarze pozbawiony tradycyjnych wycisków
Przy użyciu skanera wewnątrzustnego pobierane są odpowiednie dane, na podstawie których tworzony zostaje trójwymiarowy obraz zastępujący konwencjonalny wycisk. Skanowanie jest niezwykle dokładne oraz szybkie. Dzięki tak nowoczesnej technologii nie ma mowy o jakichkolwiek błędach, jakimi obarczone są te tradycyjne wyciski.
Najwyższa jakość i niebywała estetyka uzupełnień
Dzięki technologii CAD/CAM możemy wykonywać odpowiednie uzupełnienia protetyczne z doskonałych materiałów oraz z największą dokładnością. Precyzja wykonanych prac wzrasta do 0,2 mikrometrów, co nie jest możliwe do osiągnięcia w tradycyjnej protetyce. Korony, mosty, i inne tego typu mechanizmy charakteryzują się trwałością jak i kilkukrotnie większą odpornością na naprężenia niż konwencjonalne prace protetyczne. Uzupełnienie doskonale odwzorowuje kształt jak i pożądany kolor.
Piękno uśmiechu i funkcje zgryzowe przywrócone w świetny sposób
Oprogramowanie CAD/CAM umożliwia dokładniejszą analizę oraz diagnostykę, jakiej nie uzyska się na podstawie tradycyjnego modelu. Wirtualny odlew pozwala na ogląd i komputerowe uzyskanie wymiarów. Dzięki temu możliwe jest niezwykle precyzyjne ustawienie względem siebie szczęki jak i żuchwy oraz osiągnięcie właściwego zwarcia, a tym samym przywrócenie prawidłowych funkcji zgryzowych. To wszystko owocuje pięknym uśmiechem.
Projektowanie uśmiechu z pacjentem
Pacjent ma stały wgląd w cały przebieg wykonywania uzupełnienia protetycznego i może obejrzeć nawet cyfrowy model zębów jak i dziąseł wraz z uzupełnieniem protetycznym na monitorze komputera, a tym samym zobaczyć końcowy efekt.
Komfort podczas całego leczenia
Szybkość przeprowadzenia całego procesu leczenia, zaawansowana analiza jak i precyzja wykonania końcowych uzupełnień, użycie tych lepszych materiałów, odejście od konwencjonalnych wycisków, przewidywalny efekt jak i możliwość nadzoru całego procesu to z pewnością te aspekty, które dają pacjentowi poczucie pełnego komfortu.