Technologia bezprzewodowa czyli świat bez kabli
Rano wystarczy sięgnąć po pilota, by włączyć radio. Albo telewizor. W autobusie do pracy – przyłożyć kartę do czytnika. Gdy dzwoni telefon, można skorzystać z niewielkiej słuchawki bezprzewodowej, którą łatwo schować pod czapką. Zrobione wieczorem zdjęcia mogą obejrzeć znajomi na drugim końcu świata. Skierowanie aparatu w stronę komputera powoduje, że fotografie lądują na twardym dysku. Teraz można wysłać je e-mailem. Nawet bez sztywnego łącza czy modemu, z Internetem można się połączyć kartą bezprzewodową. Wszystkie te urządzenia łączy jedno – działają bez kabla. Różni to, że wykorzystują odmienne technologie przesyłania danych.
Zaczęło się od pilota
Początki bezprzewodowej rewolucji były trudne. Pierwszy pilot do sterowania telewizorem, noszący dumną nazwę Zenith Space Command, powstał w 1956 roku – polecenia do odbiornika przekazywał w postaci ultradźwięków. To rozwiązanie stosowano jeszcze w latach 80., choć problemy, jakie sprawiało, były zaskakujące. Znane są m.in. przypadki, gdy telewizor zaczynał szaleńczo przełączać programy pod wpływem dziecięcej zabawki – ksylofonu, który emitował podobnej długości fale. Dziś takie problemy mamy już za sobą, a wkrótce w niepamięć odejdą też dobrze znane piloty na podczerwień. Zastępują je już wygodniejsze i pewniejsze urządzenia sterowane falami radiowymi, których nie trzeba kierować w stronę telewizora, gdy na stole leży miniaturowy panel sterujący. Ewolucja pilotów telewizyjnych to tylko jeden z elementów przemian technologii bezprzewodowej – ten, z którym stykamy się na co dzień.
Komputery na Wi-Fi
Komputery osobiste potrzebowały niemal 20 lat, by stać się zwyczajnym elementem wyposażenia domu. Tymczasem gdy jeszcze trzy lata temu mówiło się o systemach Bluetooth lub Wi-Fi, nie do końca było wiadomo, czy się przyjmą i kiedy ich cena stanie się na tyle przystępna, by można je było stosować na skalę masową. Dziś każdy telefon komórkowy ze średniej półki jest już wyposażony w Bluetooth, a ceny bezprzewodowych słuchawek korzystających z tego systemu spadły aż czterokrotnie. Bluetooth przyjął się jako system tworzenia sieci przestrzeni osobistej, łączącej urządzenia, które nosimy przy sobie – telefon komórkowy, laptopa, bezprzewodową słuchawkę, odtwarzacz MP3… Podczas budowy domu nie projektuje się już kabli sieciowych – wszystko załatwia łączność radiowa. Podobnie na większych obszarach, na przykład w całych osiedlach.Osoby często podróżujące, które potrzebują nieustannego dostępu do Internetu czy sieci firmowej, mogą korzystać z niewielkich kart podłączanych do laptopa. Wybór systemu zależy tylko od tego, w zasięgu której z bezprzewodowych sieci się znajdziemy. W przemyśle, logistyce czy handlu popularność zdobywają systemy szybkiej identyfikacji produktów, które znacznie upraszczają i przyspieszają pracę magazynów i kas sklepowych. Na razie wprowadziło je niewiele firm, ale korzyści są tak ewidentne, że może już w ciągu najbliższych kilku lat na dobre zapomnimy o kodach kreskowych. Dopiero kilka lat temu zaczęliśmy się pozbywać uciążliwych kabli, ale już dziś widać, jakie zalety ma łączność bezprzewodowa. Przede wszystkim zyskaliśmy swobodny dostęp do Internetu. Dzięki temu laptopy zaczęły wypierać z rynku komputery stacjonarne. Rozwój systemów bezprzewodowych to również triumf kompatybilności – producentom udało się ustalić kilka obowiązujących standardów, które podzieliły między siebie cały rynek elektroniki użytkowej. Kolejne atuty rewolucji technologicznej to wygoda i oszczędność – brak kabla oznacza mniej awarii, mniejszy ciężar, większą prędkość… To dopiero początek przemian. Dynamiczny rozwój wszelkich systemów łączności bezprzewodowej zagwarantują takie ich zastosowania, jakich być może wcale sobie nie życzymy. W głośnym filmie pt. „Raport mniejszości” w reż. Stevena Spielberga główny bohater jest zaczepiany na ulicy przez interaktywne bilboardy reklamowe, które rozpoznają go na podstawie wzoru siatkówki oka. Podobne rozwiązanie testowano niedawno w Wielkiej Brytanii, gdzie specjalna reklama proponowała przechodniom, by pobierali przez Bluetooth na swój telefon komórkowy krótki materiał reklamowy. Wymagało to zgodny właściciela aparatu, ale być może wkrótce nie będziemy się mogli opędzić od podobnych propozycji. To cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za wygodę łączenia się z Internetem z dowolnego miejsca, oglądanie telewizji na ekranie komórki podczas jazdy autobusem czy bezpieczeństwo, jakie daje bezprzewodowy system głośnomówiący w samochodzie.
Przeczytaj także o świecie bez kabli: http://www.ifix24.pl/technologia-bezprzewodowa-czyli-swiat-bez-kabli/