Szafy rack – sposób na uporządkowanie serwerowni

paź 18, 2018

Szafy rack – sposób na uporządkowanie serwerowni

Serwerownie to pełne sprzętu teleinformatycznego pomieszczenia, bez których trudno wyobrazić sobie działanie niektórych firm, centrali komunikacyjnych czy centrów danych i firm udostępniających serwery dla użytkowników sieci. Ilość sprzętu, jaki trafia do tego typu miejsc jest często naprawdę duża, ale jego ustawienie i uporządkowanie z pewnością nie należy do przypadkowych. Szafy rack, czyli szafy serwerowe stosowane w tego typu miejscach to podstawa organizacji serwerowni, pozwalająca na osiągnięcie wysokiej estetyki i porządku nawet w pomieszczeniu pełnym kabli i urządzeń.

Jak wyglądają szafy rack?

Systemy rack, bo właściwie tak należałoby określać zabudowę stosowaną we wszelkiego rodzaju serwerowniach to nic innego jak specjalnie przystosowane do przechowywania sprzętu elektronicznego półki, dzięki którym nawet najbardziej zapełniona serwerownia będzie ustawiona przejrzyście i logicznie. Ich podstawowym założeniem jest oczywiście ułatwienie współpracy wszystkich zebranych tam sprzętów, przy jednoczesnym zachowaniu ich najwyższej efektywności pracy i łatwego dostępu do każdego pojedynczego urządzenia.

szafa rack

Szafy rack budowane są dziś na postawie ustalonych, standardowych wymiarów urządzeń serwerowych i sieciowych, tak aby możliwe było wprowadzenie na rynek spójnych ze sobą systemów półek, na których możliwe będzie ustawienie każdego urządzenia bez konieczności układania ich niczym puzzli. Ustandaryzowane urządzenia IT powinny mieć dziś szerokość do 19”, dzięki czemu możliwe będzie ich bezproblemowe i logicznie rozplanowane układanie na ustawionych obok siebie szafach rack. Taką też szerokość przyjęto w momencie opracowywania standardowego rozmiaru dla szaf rack. Jeśli chodzi bowiem o ich wysokość czy pojemność, tu panuje na rynku pewna dowolność, dzięki której możliwe jest dostosowanie systemu szaf do własnych potrzeb, konkretnego pomieszczenia i wreszcie wymagań danego sprzętu, który będzie w nich przechowywany. Niejednokrotnie zdarza się przecież, ze sprzęty potrzebują dodatkowej przestrzeni na swobodną cyrkulację powietrza czy montaż specjalnego systemu chłodzenia.

Organizacja kabli w szafach rack

Najbardziej nieuporządkowaną częścią każdego pomieszczenia ze sprzętem IT zdają się być dziesiątki metrów kabli zasilających i sieciowych, podłączonych do urządzeń w sposób zrozumiały wyłącznie dla osób obsługujących daną serwerownię. Dzięki szafom rack nie ma mowy o plątaniu się kabli na podłodze czy nieestetycznym zwisaniu kabli z półek. Zamontowane z tyłu lub z przodu organizery pozwalają na uporządkowanie kabli tak, by z powodzeniem dosięgały tam gdzie to konieczne, a jednocześnie nie plątały się nielogicznie ze sobą. Sam system szaf rack jest tu już dla nich dużym ułatwieniem, jako że ustawione w jednej płaszczyźnie urządzenia znacznie łatwiej połączyć ze sobą w określonym porządku. Organizacja kabli to też szansa na zwolnienie przestrzeni w szafach wymaganej do zapewnienia urządzeniom prawidłowej cyrkulacji powietrza, co oczywiście korzystnie wpływa na ich wydajność działania.

Różne warianty szaf rack

Wiedząc już do czego służą i jakie możliwości dają w teorii szafy rack, czas przyjrzeć się temu jakie modele są właściwie na rynku dostępne. Nie każdy opiekun serwerowni będzie przecież chętny do instalacji całkowicie otwartych regałów, na których sprzęty będą się kurzyły i niszczyły. Na szczęście producenci systemów rack pomyśleli o wszystkim, proponując dziś zarówno szafy z drzwiami przednimi, szafy całkowicie zabudowane albo właśnie wspomniane regały całkowicie pozbawione drzwi zabezpieczających.

system rack

Drzwi w szafie rack pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale też okazują się być niezwykle praktyczne w momencie, gdy konieczne jest zabezpieczenie urządzeń przed dostępem nieuprawnionych osób lub też gdy w szafie montowany jest wewnętrzny system chłodzenia InRack, którego zastosowania mogą wymagać niektóre urządzenia serwerowni. Tego typu zamknięte szafy posiadają zwykle pełne drzwi z tyłu oraz przeszklenie z przodu, dzięki któremu wszystko wygląda nie tylko niezwykle estetyczne, ale też pozwala na łatwy podgląd sytuacji w każdej z szaf bez konieczności ich otwierania.

Dla kogo w takim razie szafy otwarte? Okazuje się, że i te cieszą się dużą popularnością w serwerowniach, szczególnie jeśli dostęp do samego pomieszczenia został ograniczony na tyle, że dodatkowe zabezpieczanie pojedynczych szaf jest zwyczajnie zbędne. Otwarte szafy są też znacznie lepsze pod kątem swobodnego przepływu powietrza, co jest zdecydowanie korzystniejsze dla urządzeń bez chłodzenia zewnętrznego. Której by jednak opcji nie wybrać, szafy rack to zdecydowanie najlepszy sposób na uporządkowanie serwerowni i ułatwienie pracy obsługujących ją ludzi.

 

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: