Systemy centralnego smarowania – główne zadania

cze 20, 2018

Systemy centralnego smarowania – główne zadania

Systemy centralnego smarowania to doskonała odpowiedź branży na rosnące zapotrzebowanie przemysłu i wykorzystywanych w nim maszyn na regularne i precyzyjne smarowanie kluczowych elementów roboczych. Tarcie jest niewątpliwie jednym z największych problemów dzisiejszego przemysłu maszynowego – punkty, w których elementy maszyn stykają się i ocierają o siebie, generują nadmiar ciepła i temperaturę zmniejszającą wydajność maszyny, a jednocześnie przyczyniającą się do szybszego uszkadzania się części.

Manualne smarowanie elementów skomplikowanych maszyn jest jednak nierealistyczne i skrajnie niewydajne, dlatego też projektowanie coraz sprawniejszych i bardziej precyzyjnych układów centralnego smarowania jest podstawą dalszego rozwoju maszyn produkcyjnych. Jakie są podstawowe zadania spełniane przez wspomniane systemy i jakie są zalety z ich korzystania?

Jak działa układ centralnego smarowania?

Centralne układy smarowania to urządzenia, których podstawowymi elementami są pompa, przewody dostarczające smar do punktów smarnych, rozdzielniki oraz zbiornik, w którym przechowywany jest środek smarny. Punkty, do których doprowadzane są przewody to precyzyjnie określone miejsca nadmiernego działania sił tarcia, powodującego uszkadzanie elementów roboczych maszyn i pojazdów. Dozowanie środka smarnego poprzez układ centralnego smarowania odbywa się zgodnie z ustalonym i zaprogramowanym harmonogramem i może mieć charakter ciągły bądź też okresowy, zależnie od potrzeb danej maszyny.

Na rynku dostępnych jest dziś wiele różnych rodzajów układów centralnego smarowania, a zastosowanie każdego z nich jest ściśle uzależnione od ilości punktów smarnych i częstotliwości aplikowania smaru określonego przez producenta maszyny. Wśród tych najbardziej podstawowych i najpopularniejszych możemy wyróżnić przede wszystkim układy jednoliniowe, układy progresywne, układy impulsowe, oraz układy natryskowe.

układy centralnego smarowania

Podstawowe zadania układu centralnego smarowania

Nie ulega wątpliwości, że pierwszym i głównym zadaniem układu centralnego smarowania jest dostarczanie środków smarnych do określonych i zaprogramowanych punktów smarnych. Stworzenie sieci przewodów doprowadzających smar do wybranych elementów stykowych maszyny jest zadaniem wymagającym precyzji i dokładnej analizy potrzeb urządzenia, jednak ostateczny rezultat jest tego wart.

W przeciwieństwie do manualnego smarowania poszczególnych elementów, systemy centralnego smarowania dostarczają do określonych odgórnie punktów precyzyjnie zaprogramowaną i wyważoną ilość środka smarnego o konsystencji zgodnej z zaleceniami producenta maszyny. Na rynku dostępne są więc zarówno smary olejowe, płynne, jak i gazowe, przeznaczone do smarowania większych powierzchni takich jak rolki taśmowe czy koła zębate.

Choć układy centralnego smarowania są dziś kojarzone i utożsamiane przede wszystkim z halami produkcyjnymi i wielkogabarytowymi maszynami posiadającymi setki, jeśli nie tysiące punktów smarnych, jak twierdzi specjalista z PROOIL – ich zastosowanie jest znacznie szersze i wykracza daleko poza środowisko fabryk.  Układy centralnego smarowania okazują się niezwykle przydatne podczas smarowania łańcuchów, urządzeń w przemyśle spożywczym, kompletnych linii produkcyjnych, maszyn rolniczych, ciężkich pojazdów budowlanych, pojazdów użytkowych, a także turbin wiatrowych.

Zalety systemów centralnego smarowania

Systemy centralnego smarowania to przede wszystkim szansa na zapewnienie optymalnej ilości smaru docierającej do wskazanych punktów smarnych z określoną częstotliwością. To właśnie ekonomiczne i precyzyjne działanie systemów sprawia, że są one dziś jednym z najbardziej cenionych w branży rozwiązań technicznych. Kolejną niewątpliwą zaletą układów centralnego smarowania jest różnorodność wariantów dostępnych na rynku – sprawdź na prooil.pl – każdy z rodzajów systemu jest dopasowany do zapotrzebowani konkretnej grupy maszyn i urządzeń, zapewniając im optymalną obsługę smarną niezależnie od ilości punktów smarnych czy intensywności pracy urządzenia. Bardzo pomocny jest też fakt, że przy użyciu jednego centralne układu smarowania możliwe jest smarowanie kilku maszyn i instalacji jednocześnie przy zastosowaniu jednego, centralnego układu sterowania.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: