Systemy BRC i IFS Logistics a zarządzanie łańcuchem dostaw
Właściwie żadna produkcja nie odbywa się dziś od początku do końca w jednym zakładzie, nie wymagając współpracy z dostawcami, firmami transportowymi czy producentami materiałów produkcyjnych. Spójność jakościowa na przestrzeni całego łańcucha dostaw, gwarantowana od momentu pozyskania materiałów aż do chwili trafienia w ręce klienta i użycia produktu jest wartością, na którą stawia dziś większość branż.
W przypadku branży spożywczej kwestia ta przybiera jednak szczególny wydźwięk – każdy błąd w łańcuchu dostaw może skutkować kompromitacją jakości produktu końcowego, często trudną do wykrycia na późniejszych etapach produkcji. Aby możliwe było sprawne potwierdzenie jakości na przestrzeni całego łańcucha dostaw wprowadzone zostały standardy BRC i IFS Logistics. Czego dotyczą i jak wpływają na bezpieczeństwo i jakość produktów na rynku?
BRC i IFS Logistics
Standardy BRC i IFC Logistics są dziś uznawane za najważniejszą platformę jakościową dla łańcucha dostaw w całej branży spożywczej, choć początkowo powstały z inicjatywy europejskich sieci handlowych na ich osobiste potrzeby. Główny cel obu standardów jest prosty – uzyskanie zgodności poziomu jakości i bezpieczeństwa na przestrzeni całego łańcucha dostaw, z mocnym naciskiem na transparentność procesów i dokumentacji i możliwość prześledzenia historii konkretnego produktu do samego początku ich istnienia. Choć z założenia normy sprawdzają się na przestrzeni całej branży spożywczej, docelowo kierowane są do firm transportowych i logistycznych, które dotąd nie zostały ujęte w innych normach jakościowych stosowanych w branży spożywczej, a stanowią de facto jedno z ważniejszych ogniw łańcucha.
BRC Global Storage and Distribution jest produktem pracy brytyjskich sieci handlowych, traktującym o najlepszych praktykach logistycznych wymaganych od dostawców współpracujących z największymi sklepami na wyspach brytyjskich. BRC miało umożliwić operacyjny nadzór nad całym łańcuchem dostaw poprzez wprowadzenie zasad skutecznego zarządzania procesami logistycznymi i konieczności prowadzenia odpowiedniej dokumentacji całej drogi produktu. Na podobnej zasadzie stworzono normę IFS Logistics – pomysł francuskich i niemieckich sieci mający wykluczyć różnice jakościowe i bezpieczeństwa pomiędzy producentami, a punktami handlowymi wynikające z nieprawidłowej obsługi produktów podczas transportu.
Zarządzanie łańcuchem dostaw według BRC i IFS Logistics
Przejrzysta droga produktu od momentu pozyskania materiałów do jego produkcji aż do chwili, w której trafia on na półki sklepowe jest istotna zarówno z punktu widzenia konsumentów, jak i wszystkich ogniw które starają się dopełnić wszystkich ich wymagań. Jedyną słabszą stroną łańcucha produkcyjnego wyrobów spożywczych był właśnie transport, który niejednokrotnie pozostawiał wiele do życzenia i narażał produkty na utratę swoich wysokich właściwości.
Dzięki BRC i IFS Logistics błędy te mają zostać całkowicie wyeliminowane, pozwalając każdemu na dokładne prześledzenie drogi produktu i przeanalizowanie ewentualnych punktów w czasie, które mogły doprowadzić do utraty jakości produktu.
Choć nie istnieje dziś pojedyncza jednostka nadzorująca cały łańcuch dostaw w branży spożywczej, wprowadzenie BRC i IFS Logistics pozwoliło poszczególnym jednostkom takim jak właśnie sieci handlowe czy producenci żywności wybierać do współpracy wyłącznie te firmy transportowe, które są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo produktów i dowiezienie ich do kolejnego punktu w stanie nienaruszającym ich integralności.
Wdrożenie standardów w życie pozwoliło nie tylko zamknąć różnice jakościowe na przestrzeni łańcucha dostaw, ale też odseparować na rynku firmy nie działające w zgodzie z żadnymi wyższymi standardami jakościowymi, odbierające udziały konkurencji ze względu na wyjątkowo niskie ceny swoich usług. Dziś aby wybić się na rynku i zyskać zaufanie branży potrzeba wartości dodanych i to właśnie certyfikaty BRC i IFS Logistics stanowią dla firm logistycznych najważniejszą kartę przetargową.
Korzyści z wdrożenia systemów BRC i IFS Logistics
Wdrożenie systemu zarządzania łańcuchem dostaw w oparciu o BRC i IFS Logistics zakłada, że firmy doskonale zdają sobie sprawę z napotykanych przez siebie zagrożeń i umiejętnie radzą sobie z ich eliminowaniem, zapewniając tym samym ciągłość jakościową produktów na przestrzeni całego łańcucha dostaw. Minimalizacja ryzyka oznacza nie tylko korzyść dla samego produktu i nabywającego go konsumenta, ale też wiele zmian i usprawnień organizacyjnych dla samej firmy transportowej. Gwarantując bezpieczeństwo produktu i możliwość sprawdzenia jego drogi na każdym etapie łańcucha dostaw, firmy transportowe budują własny wizerunek i zdobywają zaufanie rynku, które przekłada się na ogólną poprawę jakości usług logistycznych i produktów spożywczych dostępnych na sklepowych półkach.