Słów kilka o wideodomofonach, ich zaletach i rodzajach

wrz 8, 2016

Słów kilka o wideodomofonach, ich zaletach i rodzajach

Jeszcze do niedawna w każdym niemalże domu znaleźć można było domofon. Zapewniał on kontrolowany dostęp do budynku wielorodzinnego oraz pozwalał ochronić własną posesję przed nieproszonymi gośćmi. Dziś miejsce domofonów coraz częściej zajmują wideodomofony. Urządzenia znacznie bardziej zaawansowane technologiczne, posiadające szereg dodatkowych funkcji i mające atrakcyjniejszy design. Jakie jeszcze zalety mają wideodomofony? Jak się je klasyfikuje? Czym warto się sugerować podczas ich wyboru?

Domofon a wideomofon – podstawowe różnice

Domofon jest urządzeniem elektronicznym służącym do transmisji głosu i komunikacji z osobą znajdującą się przed bramą lub po zewnętrznej stronie drzwi wejściowych. Stanowi formę zabezpieczenia nieruchomości, gdyż umożliwia identyfikację interesantów i zdalne otwieranie drzwi wejściowych.

Wideodomofon, zwany też często wideofonem, to nic innego jak tradycyjny domofon uzupełniony o funkcje transmisji obrazu. Realizacja owej funkcji możliwa jest dzięki kamerze, która najczęściej zainstalowana jest w okolicach drzwi wejściowych, bramy wjazdowej lub w pobliżu przycisku dzwonka. O ile transmisja dźwięku w wideodomofonach jest dwukierunkowa, o tyle transmisja obrazu wideo z zasady odbywa się w jednym kierunku.

Elementy tworzące instalację wideodomofonową

Instalacja wideo domofonowa może się składać z różnych elementów, jednak standardowo tworzą ją:

monitor wideodomofonowy (jeden lub kilka), który umożliwia obserwowanie gości chcących dostać się na posesję lub do budynku i zdalnie sterować elektromagnetycznym ryglem;

zewnętrzny panel bramowy (zwany często wideobramofonem), który składa się z kamery, mikrofonu, głośnika i przycisku;

rygiel elektromagnetyczny, który służy do zwalniania blokady;

centralny zasilacz wideodomofonowy, a w przypadku bardziej rozbudowanych systemów również zasilacze lokalne.

 

Zalety nowoczesnych wideodomofonów

Duża i stale rosnąca popularność wideodomofonów wynika z ich rozlicznych zalet. Doceniają je zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych jak i deweloperzy, którzy coraz częściej w swoich inwestycjach decydują się na wykorzystywanie tego typu zabezpieczeń. Do najważniejszych zalet nowoczesnych wideodomofonów zalicza się:

Wygodę użytkowania

Wideodomofony pozwalają na niezwykle szybkie i prawidłowe zidentyfikowanie gości stojących pod drzwiami. O ile w przypadku domofonów bardzo łatwo oszukać gospodarza, zmieniając chociażby ton głosu, o tyle w przypadku podglądu wideo nie jest to już takie proste. Szybka identyfikacja wizualna pozwala również na istotną oszczędność czasu – nie ma bowiem konieczności podnoszenia słuchawki w celu upewnienia się, kto stoi po drugiej stronie drzwi.

Prostą i intuicyjną obsługę

Pomimo faktu, że wideodomofony są zdecydowanie bardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami w porównaniu z klasycznymi domofonami, ich obsługa jest równie prosta i intuicyjna. Liczbę przycisków ograniczono do minimum, dzięki czemu nawet maluchy czy osoby starsze poradzą sobie z obsługą urządzenia.

Niskie koszty zakupu i eksploatacji

Mogłoby się wydawać, że tak nowoczesne i funkcjonalne urządzenia jak wideodomofony stanowią niezwykle kosztowne rozwiązanie, które dodatkowo generuje niemałe koszty eksploatacyjne. Ceny wideodomofonów oraz koszty ich eksploatacji są wprawdzie nieco wyższe, jednak różnicę tę skutecznie rekompensują dodatkowe korzyści płynące z posiadania takich urządzeń.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Ze względu na wykorzystanie wbudowanej kamery identyfikacja gości stojących u drzwi jest zdecydowanie prostsza i bardziej skuteczna. Pozwala bowiem wyeliminować sytuację, w której gospodarz myli głos przybysza i niezasadnie otwiera mu drzwi. Zaawansowane modele wideodomofonów mogą pełnić również funkcję monitoringu i informować gospodarzy o wszystkich wizytach podczas ich nieobecności.

Różnorodność i wszechstronność zastosowania

Ogromną zaletą wideodomofonów jest również ich duża różnorodność oraz możliwość wykorzystania tak w budownictwie jedno- jak i wielorodzinnym. Mowa zarówno o budynkach budowanych od podstaw jak i wiekowych kamienicach, budynkach biurowych, osiedlowych furtkach, bramach wjazdowych, bramach garażowych itp.

Dodatkowe funkcjonalności

Proste modele wideodomofonów nie oferują zwykle zbyt dużych możliwości, jednak modele z wyższej półki cenowej cechują się zwykle znacznie większą funkcjonalnością. Wspomnieć warto chociażby o wideodomofonach z modułem pamięci na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset zdjęć, modelach pełniących również funkcję monitoringu (uruchamianych zdalnie, a nie poprzez przycisk), co umożliwia stały podgląd wejścia i bramy wjazdowej, modelach z zamkiem szyfrowym czy czytnikami kart i breloków. Niemałym zainteresowaniem cieszą się ponadto modele które pozwalają nie tylko na zdalne otwieranie bramy czy drzwi, ale również sterowanie oświetleniem przed domem bądź na klatce schodowej.

eltrox-wideodomofon

Rodzaje wideodomofonów

O ile w przypadku domofonów istnieje jasny podział na modele analogowe i cyfrowe, o tyle w przypadku wideodomofonów są to zwykle modele cyfrowe. Wynika to z faktu, że są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i pełnią o wiele więcej funkcji aniżeli klasyczne domofony czy domofony z kamerą.

Mówiąc o rodzajach wideodomofonów wspomnieć należy również o modelach przewodowych i bezprzewodowych. Wprawdzie tradycyjne, przewodowe wideodomofony są proste i stosunkowo tanie, jednak ich zastosowanie nie jest możliwe w każdym przypadku. Minusem jest również istotne ograniczenie względem miejsca korzystania z takiego  urządzenia. Między innymi z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się alternatywne rozwiązania – wideodomofony bezprzewodowe bądź nowoczesne urządzenia, którymi można sterować za pośrednictwem smartfona z poziomu zainstalowanej wcześniej aplikacji.

Czym sugerować się podczas wyboru wideomofonów?

Duża różnorodność modeli wideodomofonów niestety nie ułatwia ich wyboru. Znalezienie urządzenia, które spełni wszystkie stawiane przed nim wymagania i jednocześnie będzie oferowane w akceptowalnej cenie, nie jest wcale prostym zadaniem. Pamiętać że zakup wideodomofonu to inwestycja w bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, dlatego przesadne oszczędności nie są tu wskazane.

By nie żałować dokonanego wyboru, warto podczas zakupów pamiętać o kilku wskazówkach. Na co należy zwrócić uwagę?

  1. Okablowanie i dostępne możliwości instalacyjne

Poszukiwanie idealnego wideodomofonu należy rozpocząć od rozeznania sytuacji. Konieczne jest dokładne przeanalizowanie dostępnych możliwości, istniejącego okablowania, sposobu zasilania, a także ewentualnej możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian w tej kwestii.

  1. Pole obserwacji i prawidłowe oświetlenie

Wideodomofon ma za zadanie zapewnić poczucie bezpieczeństwa i łatwą możliwość identyfikacji wszystkich osób chcących dostać się na teren nieruchomości. Ważne jest zatem zapewnienie odpowiedniej widoczności  oraz wysokiej jakości obrazu. Być może konieczne będzie zainstalowanie dodatkowej kamery lub wykorzystanie dodatkowego oświetlenia, które uruchamiane będzie w sposób automatyczny.

  1. Funkcjonalność

Kolejna istotna kwestia wiąże się z funkcjonalnością urządzenia. Warto zainwestować w model, który będzie w jak największym stopniu spełniał oczekiwania użytkowników. Sprzyjają temu takie udogodnienia jak: system głośnomówiący, możliwość regulacji głośności czy jasności obrazu, możliwość pracy kamery w trybie nocnym, dostępność  pamięci, na której zapisywane będą zdjęcia bądź nagrania z kamery itp.

  1. Estetyka i jakość wykonania

Wideodomofon powinien nie tylko spełniać wszystkie swoje podstawowe funkcje, ale również pasować do aranżacji wnętrza. Warto zwrócić także uwagę na jakość i solidność wykonania – szczególnie elementów zewnętrznych, gdyż narażone są one nie tylko na działanie czynników atmosferycznych, ale również akty wandalizmu.

Sugerując się powyższymi wskazówkami, z pewnością każdy dokona właściwego wyboru wideodomofonu do domu lub biura.


Grafika: eltrox.pl

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: