Skład wyposażenia IT dla serwerowni

lip 17, 2021

Skład wyposażenia IT dla serwerowni

Wyposażenie serwerowni zależy tak naprawdę od wielkości danego przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia pozostaje również branża w której firma działa.

Zupełnie inne potrzeby w tym zakresie mają bowiem małe punkty, a inne międzynarodowe korporacje czy banki. Tak czy inaczej, by efektywnie, a co najważniejsze bezpiecznie prowadzić działalność – odpowiednio wyposażona serwerownia jest po prostu konieczna.

Serwery, urządzenia klimatyzujące, szafy serwerowe, systemy zasilania podstawowego, urządzenia do zasilania awaryjnego, podłoga techniczna, monitoring wszystkich parametrów, certyfikowane systemy okablowania, data center czy systemy przeciwpożarowe – właśnie to wszystko powinno znaleźć się w odpowiednio wyposażonej serwerowni. Oczywiście, poszczególnych elementów wyposażenia nie musimy zamawiać sami. To zadanie możemy powierzyć specjalistom, np. z firmy Aitik, którzy oferują usługi IT we Wrocławiu.

Etap pierwszy – projektowanie serwerowni

By zrozumieć jednak, po co nam kolejne elementy – warto prześledzić cały proces powstawania serwerowni. Wszystko zaczyna się oczywiście od projektu. Na tym etapie na pewno trzeba wziąć pod uwagę odseparowanie pomieszczeń – a konkretnie przestrzeni z infrastrukturą techniczną i pomieszczeń w których planowo mają pracować konkretne serwery. Jeśli serwerownię budujemy w zasadzie od samych podstaw, pod uwagę warto wziąć również rozmieszczenie rur i kabli. Tak, by maksymalnie ograniczyć późniejsze wykuwanie kolejnych otworów.

Na tym etapie należy też przemyśleć system kontroli dostępu do serwerowni. Poszczególne strefy muszą być, w zależności od poziomu potencjalnego ryzyka – odpowiednio zabezpieczone. Do pokoju biurowe wystarczy zbliżeniowa karta. Z kolei w pomieszczeniach technicznych możemy zastosować potwierdzeniem kodem PIN.

Etap drugi – szafy serwerowe i odpowiednia organizacja kabli

Szafy serwerowe, to kolejny kluczowy element, który musimy brać pod uwagę przy projekcie. By maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo w serwerowni i ograniczyć ryzyko związanie z obsługą serwerów, szafy organizowane powinny być w specjalnych boksach. To dzięki nim dostarczane jest bowiem zimne powietrze. Niezwykle ważna jest tutaj też kontrola dostępu, a więc możliwości związane z otwieraniem kolejnych szaf. Najlepiej, by mogły być one otwierane z osobna. To pozwoli sprawdzić, kiedy rozpoczęto pracę, kto wszedł do środka i jaka szafa została akurat otwarta.

profesjonalne wyposażenie serwerowniW serwerowni bardzo ważna jest również organizacja wszystkich kabli. Zazwyczaj rozmieszczane one są w ten sposób, by w boksach nie było do nich żadnego dostępu. Oczywiście przy tego rodzaju rozwiązaniach, koniecznym staje się ochrona i zabezpieczenie i w tym zakresie. Podobnie, jak ewentualny dostęp do kabli dostarczających  energię elektryczną.

Etap trzeci – kontrola poziomu ciepła i przepływu prądu

W prawidłowo funkcjonującej serwerowni nie można zapominać też o kontroli nad przepływem prądu i gromadzącym się ciepłem. Wysoka sprawność energetyczna równoznaczna jest oczywiście z pomiarem dotyczącym praktycznie wszystkich urządzeń. Z kolei mierzenie ciepła, które generują serwery pozwala na odpowiednie rozmieszczenie urządzeń chłodzących. W zależności od urządzeń, serwery mogą nagrzewać się w różny sposób. Kierowanie się ilością ciepła wydobywającego się z szafy jest więc kluczowe.

Oczywiście – w gąszczu wszystkich tych elementów i ich znaczenia dla serwerowni, można się pogubić. Na szczęście, niezależnie od tego czy potrzebujemy pojedynczej szafy, czy może całościowo wyposażonego IT-room, jesteśmy w stanie znaleźć gotowe rozwiązanie. Specjaliści z branży proponują dziś swym klientom właściwie wszystkie możliwe komponenty. Nawet jeśli nasze potrzeby okazują się być dość rozległe i skomplikowane, doświadczone firmy są w stanie nam pomóc w tej kwestii.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: