Przemysł farmaceutyczny, a przetworniki tensometryczne. Ciekawe zastosowania tensometrów
Tensometry to w dużym uproszczeniu czujniki siły, które wykorzystywane są do pomiarów różnych czynników, takich jak siła nacisku, ciśnienie oraz wiele innych. Wykorzystywane są one w wielu miejscach, np. w branży przemysłowej, motoryzacyjnej lub właśnie w branży farmaceutycznej. Jakie mogą znaleźć w niej zastosowania?
Sposoby zastosowania przetworników w farmaceutyce
W laboratoriach często potrzebne są urządzenia, które pozwolą na dokonanie niezwykle precyzyjnych pomiarów, gdyż mowa o badanych obiektach, których waga może być naprawdę niewielka, wręcz nie do uchwycenia przez zwykłe wagi. Tymczasem specjalnie dobrane czujniki siły, zastosowane w przystosowanych do specjalistycznych pomiarów wagach, umożliwiają uchwycenie tak drobnego ciężaru. Przetworniki tensometryczne mogą odgrywać zatem niebagatelną rolę w badaniach nad nowymi lekami, wśród których przynajmniej część może okazać się prawdziwym przełomem. Możliwość zbadania ilości zawartej substancji aktywnej z dokładnością do tysięcznej grama lub większej pozwala na wysoce precyzyjne dobranie odpowiedniej dawki leczniczej.
Inne zalety to odporność tensometrów na zakłócenia pomiarów. Czujniki siły nie reagują nawet na niewielkie drgania, wywołane przez sąsiadujące przedmioty, co znacznie podnosi poziom wiarygodności wykonywanych pomiarów. Czujniki nie są zbyt wielkie, a koszt ich wmontowania w gotową instalację lub stworzenia ich od podstaw również nie jest wysoki.
Przed jakimi wyzwaniami stają tensometry w farmaceutyce?
Ważny jest dziś rozwój nowych technologii ratujących życie i zdrowie ludzkie. Jednak ich wdrożenie na rynek poprzedzają liczne badania pod kątem ich bezpieczeństwa. Wszelkie nowoczesne maszyny są na różny sposób badane przed dopuszczeniem ich do obrotu, w tym również pod kątem maksymalnego obciążenia. Tu do akcji wkraczają tensometry. Dla przykładu, jeśli opracowywana jest maszyna wspomagająca powrót określonej części cała do pełnej sprawności, konieczne jest określenie, jak duży musi być wywołany nacisk w czasie jej stosowania tak, aby móc określić, w jakim momencie zaczyna się pozytywne oddziaływanie na leczoną część, np. rękę.
Czasem przeprowadzane są okresowe kontrole jakości dopuszczonych do obrotu urządzeń celem sprawdzenia, czy nadal należycie spełniają swoją funkcję, czy być może wymagają już naprawy lub całkowitej wymiany. Przetworniki tensometryczne mogą sprawdzać np. precyzję urządzeń pomiarowych oraz to, czy uzyskany wynik jest zgodny ze stanem faktycznym. Kontrole takie są niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku pomiarów, na podstawie których oceniany jest stan zdrowia pacjentów.
Ciekawym przykładem jest stomatologia, w której wykorzystuje się wielopunktowy czujnik siły do pomiaru nacisku szczęki. Pobrane pomiary mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Można za ich pomocą np. zbadać stan uzębienia lub stworzyć indywidualny model aparatu ortodontycznego.
Różnorodne zastosowania przetworników tensometrycznych
Tensometry otworzyły drogę do wykonywania bardzo precyzyjnych pomiarów oraz usprawnienia kontroli jakości różnego rodzaju maszyn. Ich niewielkie rozmiary oraz prosta instalacja sprawia, że są to narzędzia o niezwykle szerokim spektrum zastosowania, gdyż znaleźć je można nawet w domowym zaciszu, w wagach łazienkowych lub kuchennych, mimo że nie wykazują się one pomiarem tak precyzyjnym, jak ten omawiany w przypadku laboratoriów. Wszystko to dlatego, że do wyboru mamy różne rodzaje przetworników tensometrycznych, które, w zależności od potrzeb mogą być mniej lub bardziej precyzyjne. Dzięki swojej uniwersalności tensometry dają bardzo dokładny pomiar niezależnie od tego, w jakim zakresie są stosowane. Mogą określać dokładny ciężar nawet w przypadku obiektów wielkogabarytowych.