Popularne systemy zabezpieczeń osób i mienia

cze 28, 2021

Popularne systemy zabezpieczeń osób i mienia

Systemy ochrony osób i mienia odgrywają bardzo ważną rolę w wielu dziedzinach życia.

Wraz z rozwojem technologii branża systemów zabezpieczeń również dokonała ogromnego skoku technologicznego. Dostępne dzisiaj systemy bezpieczeństwa, które oparte są na nowoczesnych technologiach, potrafią zapewnić bardzo wysoki stopień zabezpieczeń, co przekłada się na znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach, w których tego typu rozwiązania są stosowane. Systemy zabezpieczeń dają aktualnie wiele możliwości i z tego powodu są one tak powszechnie stosowane.

Systemy kontroli dostępu

Jednym z najważniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań są systemy kontroli dostępu. Pozwalają one na identyfikację osób i przydzielanie im dostępu do danego obszaru. System ten daje pewność, że żadna niepowołana osoba nie dostanie się do obszaru chronionego, co jest bardzo dużą zaletą, szczególnie w miejscach o dużym przepływie ludzi, gdzie znajdują się wartościowe przedmioty i informacje, które nie mogą dostać się w niepowołane ręce.

Systemy kontroli dostępu składają się z kilku elementów. Jednym z nich jest czytnik kontroli dostępu, który zbiera, odczytuje i przetwarza dane i odpowiada za obsługę dostępu do danego miejsca. Aby móc wejść do miejsca chronionego systemem kontroli dostępu, niezbędne jest posiadanie klucza, który różni się zdecydowanie od tradycyjnego klucza.

Obecnie najczęściej jest to karta RFID, karta magnetyczna, brelok zbliżeniowy RFID, wpisywany ręcznie kod, czy też cechy biometryczne, takie jak odcisk palca, wygląd twarzy lub dłoni czy też tęczówka oka. Tego typu systemy kontroli dostępu mogą służyć do otwierania i zamykania drzwi, bram wjazdowych, szlabanów i wiele innych.

Monitoring

Monitoring to jeden z najpopularniejszych systemów zabezpieczeń osób lub mienia. Stosowany jest w bardzo wielu miejscach, gdzie znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa oraz niejednokrotnie zniechęca osoby do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa.

Monitoring może służyć do całodobowej obserwacji, co jest stosowane najczęściej w miejscach, które wymagają nadzwyczajnej ochrony, ale może także odpowiadać jedynie za nagrywanie obrazu z kamer, który może zostać później użyty jako dowód w sprawie.

Rozwój technologii sprawił, że współczesne kamery monitoringu posiadają naprawdę ogromne możliwości. Dzięki wysokiej jakości rozpoznanie twarzy na nagraniu czy odczytanie tablic rejestracyjnych samochodu nie jest już problemem. Kamery monitoringu mogą również działać w nocy i zapewniać dobrą jakość nagrania nawet w zupełnych ciemnościach. 

Najlepsze rezultaty przynosi połączenie monitoringu z innymi systemami zabezpieczeń technicznych jak np. systemy kontroli dostępu czy różnego rodzaju czujniki.

systemy zabezpieczeń

Czujniki

Bardzo przydatnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach jest stosowanie czujników bezpieczeństwa. Mogą one wykrywać np. ruch, zmiany temperatury, wodę, dym, gaz i wiele innych. Dzięki nim można uchronić mienie oraz ludzi przed niebezpieczeństwem spowodowanym np. wyciekiem gazu, pożarem czy zalaniem.

Dodatkowo czujniki ruchu współpracujące z systemem monitoringu wizyjnego będą znakomitym systemem chroniącym przed włamaniami, napadami, kradzieżą czy innymi przestępstwami. Szybkie wykrycie różnego rodzaju zagrożeń, pozwoli na szybką reakcję i zawiadomienie odpowiednich służb, dzięki czemu można ochronić ludzi oraz mienie przed niebezpieczeństwem spowodowanym przez różne czynniki lub osoby.

Systemy sygnalizacji włamania i napadu

Systemy te odpowiadają za przeciwdziałanie włamaniom oraz napadom. Stosuje się je zarówno w różnego rodzaju firmach, urzędach jak i innych obiektach użyteczności publicznej, ale także w domach prywatnych. W skład tego typu systemu wchodzą różnego rodzaju czujniki m.in.  podczerwieni, mikrofalowe, ruchu, otwarcia drzwi lub okien, czujniki stłuczenia, wibracyjne i wiele innych.

Wszystko to połączone jest z alarmem, który w sytuacji wykrycia zagrożenia włącza sygnały dźwiękowe i jednocześnie informuje odpowiednie służby o niebezpieczeństwa w danym obiekcie.

Systemy przeciwpożarowe PPOŻ

Systemy tego typu służą do wykrywania i sygnalizowania powstającego pożaru, zanim zacznie się on rozprzestrzeniać. Pozwala to na szybką ewakuację osób znajdujących się w zagrożonym obiekcie oraz zawiadomienie odpowiednich służb.

Systemu tego typu składają się najczęściej z czujników wykrywających zmiany temperatur, dym, płomień lub gaz. Systemy tego typu mogą być również połączone z urządzeniami gaśniczymi np. natryskami, które aktywowane są w chwili wykrycia zagrożenia.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: