Podejrzany wyciek na wodzie – jak zareagować?
Ochrona środowiska w dzisiejszych czasach jest jednym z tematów numer jeden w mediach społecznościowych. Jeśli chodzi o tematykę środowiska, jednym z najważniejszych aspektów jest czystość wody w wodociągach i naturalnych zbiornikach. Jak reagować w przypadku podejrzanych wycieków na wodzie? Oto kilka pomocnych przykładów!
Czystość wody można zbadać na wiele sposobów – pierwszym z nich jest wzrok. Często podejrzane wycieki objawiające się przebarwieniami na powierzchni wody można zauważyć gołym okiem. Szczególnie w przypadku, kiedy wyciek jest oleisty bądź występuje poprzez nielegalne odpływy substancji toksycznych z oczyszczalni ścieków, bądź innych firm, które zajmują się neutralizacją nieprzyjaznych środowisku substancji. W przypadku zauważenia takiego zjawiska na tafli wody bezzwłocznie należy powiadomić odpowiednie służby – może to być na przykład straż pożarna, która bezwzględnie pojawi się na miejscu i w razie potrzeby wezwie kolejne zastępy służb porządkowych zajmujących się neutralizacją toksycznych substancji oraz oczyszczaniem wody z zanieczyszczeń. Wskazane jest zgłoszenie wyjątkowej sytuacji do MWiK (Miejskie Wodociągi i Kanalizacja) w danym rejonie, aby mogły zostać podjęte odpowiednie działania związane z oczyszczaniem terenu i wody.
Skutki zanieczyszczenia wód
Wycieki występujące w zbiornikach wodnych lub rzekach mogą oznaczać początek katastrofy biologicznej na danym rejonie. W przypadku wysokiego skażenia wody na przykład poprzez wpływ toksycznych substancji z firm produkcyjnych bądź nielegalne wylewanie substancji oleistych do rzek może dojść do sytuacji, gdzie cały rejon, a nawet województwo może zostać pozbawione wody zdatnej do picia w wyniku jej zatrucia. Należy zapobiegać takim sytuacją już w ich pierwszej fazie, powiadamiając odpowiednie służby, które zajmują się natychmiastowym oczyszczaniem wody z niepożądanych substancji. Metody stosowane w dzisiejszych czasach są na tyle skuteczne, że pozwalają w 99% usunąć zanieczyszczenia wodne występujące w danym obszarze w bardzo krótkim czasie. Jest to istotne, ponieważ substancje toksyczne wpływające do wody potrafią rozprzestrzeniać się bardzo szybko.
Sorbent uniwersalny do zadań specjalnych
Jednym ze sposobów usuwania toksycznych substancji jest tak zwany sorbent. Technologia ta nazywana jest mianem „odwróconej osmozy”, która w skrócie polega na filtrowaniu wody pod odpowiednim ciśnieniem – woda przepływa przez membrany i filtry, dzięki czemu staje się zdatna do picia. Cząsteczki wody, które przepływają przez membrany, pozostawiają w nich wszystkie zanieczyszczenia. Warto pamiętać, że stosowanie sorbentów powoduje znaczne zmiękczanie wody, ale też usuwa nadmiar metali ciężkich i chloru, który zbierany jest przez rury wodociągowe i przenika do przepływającej wody. Firmy zajmujące się stosowaniem technologii oczyszczających wodę, a między innymi sorbentów uniwersalnych – zapewniają kompleksowe oczyszczenie wody oraz uzdatnienie jej do picia. Istnieje pewne niewielkie ryzyko przepłynięcia niewielkiej ilości bakterii przez membrany i filtry, jednak nie będą to bakterie zagrażające zdrowiu czy życiu człowieka.
Warto pamiętać, że wycieki pojawiające się na wodzie mogą pochodzić z wielu miejsc. Mogą to być firmy produkcyjne, oczyszczalnie ścieków czy nawet nielegalne wylewanie substancji toksycznych przez osoby prywatne. Takie działania są karane wysokimi grzywnami oraz ściganie z urzędu przez policję. Szybkie reagowanie w tego typu przypadkach, przynosi pozytywne skutki dla całego społeczeństwa. Poprzez zminimalizowanie ryzyka wystąpienia katastrofy, możemy uchronić ludność przed brakiem dostępu do wody pitnej. W najgorszym scenariuszu wyciek substancji może doprowadzić do zatrucia wody w całym województwie czy nawet państwie. Dlatego też, przypadku zauważenia wycieku obowiązkiem każdego obywatela jest dbanie o dobro otaczającego go środowiska oraz społeczeństwa, w którym na co dzień funkcjonuje.