Podejrzany wyciek na wodzie – jak zareagować?

mar 3, 2020

Podejrzany wyciek na wodzie – jak zareagować?

Ochrona środowiska w dzisiejszych czasach jest jednym z tematów numer jeden w mediach społecznościowych. Jeśli chodzi o tematykę środowiska, jednym z najważniejszych aspektów jest czystość wody w wodociągach i naturalnych zbiornikach. Jak reagować w przypadku podejrzanych wycieków na wodzie? Oto kilka pomocnych przykładów!

Czystość wody można zbadać na wiele sposobów – pierwszym z nich jest wzrok. Często podejrzane wycieki objawiające się przebarwieniami na powierzchni wody można zauważyć gołym okiem. Szczególnie w przypadku, kiedy wyciek jest oleisty bądź występuje poprzez nielegalne odpływy substancji toksycznych z oczyszczalni ścieków, bądź innych firm, które zajmują się neutralizacją nieprzyjaznych środowisku substancji. W przypadku zauważenia takiego zjawiska na tafli wody bezzwłocznie należy powiadomić odpowiednie służby – może to być na przykład straż pożarna, która bezwzględnie pojawi się na miejscu i w razie potrzeby wezwie kolejne zastępy służb porządkowych zajmujących się neutralizacją toksycznych substancji oraz oczyszczaniem wody z zanieczyszczeń. Wskazane jest zgłoszenie wyjątkowej sytuacji do MWiK (Miejskie Wodociągi i Kanalizacja) w danym rejonie, aby mogły zostać podjęte odpowiednie działania związane z oczyszczaniem terenu i wody.

Skutki zanieczyszczenia wód

Wycieki występujące w zbiornikach wodnych lub rzekach mogą oznaczać początek katastrofy biologicznej na danym rejonie. W przypadku wysokiego skażenia wody na przykład poprzez wpływ toksycznych substancji z firm produkcyjnych bądź nielegalne wylewanie substancji oleistych do rzek może dojść do sytuacji, gdzie cały rejon, a nawet województwo może zostać pozbawione wody zdatnej do picia w wyniku jej zatrucia. Należy zapobiegać takim sytuacją już w ich pierwszej fazie, powiadamiając odpowiednie służby, które zajmują się natychmiastowym oczyszczaniem wody z niepożądanych substancji. Metody stosowane w dzisiejszych czasach są na tyle skuteczne, że pozwalają w 99% usunąć zanieczyszczenia wodne występujące w danym obszarze w bardzo krótkim czasie. Jest to istotne, ponieważ substancje toksyczne wpływające do wody potrafią rozprzestrzeniać się bardzo szybko.

Sorbent uniwersalny do zadań specjalnychwoda w pobliżu fabryk

Jednym ze sposobów usuwania toksycznych substancji jest tak zwany sorbent. Technologia ta nazywana jest mianem „odwróconej osmozy”, która w skrócie polega na filtrowaniu wody pod odpowiednim ciśnieniem –  woda przepływa przez membrany i filtry, dzięki czemu staje się zdatna do picia. Cząsteczki wody, które przepływają przez membrany, pozostawiają w nich wszystkie zanieczyszczenia. Warto pamiętać, że stosowanie sorbentów powoduje znaczne zmiękczanie wody, ale też usuwa nadmiar metali ciężkich i chloru, który zbierany jest przez rury wodociągowe i przenika do przepływającej wody. Firmy zajmujące się stosowaniem technologii oczyszczających wodę, a między innymi sorbentów uniwersalnych – zapewniają kompleksowe oczyszczenie wody oraz uzdatnienie jej do picia. Istnieje pewne niewielkie ryzyko przepłynięcia niewielkiej ilości bakterii przez membrany i filtry, jednak nie będą to bakterie zagrażające zdrowiu czy życiu człowieka.

Warto pamiętać, że wycieki pojawiające się na wodzie mogą pochodzić z wielu miejsc. Mogą to być firmy produkcyjne, oczyszczalnie ścieków czy nawet nielegalne wylewanie substancji toksycznych przez osoby prywatne. Takie działania są karane wysokimi grzywnami oraz ściganie z urzędu przez policję. Szybkie reagowanie w tego typu przypadkach, przynosi pozytywne skutki dla całego społeczeństwa. Poprzez zminimalizowanie ryzyka wystąpienia katastrofy, możemy uchronić ludność przed brakiem dostępu do wody pitnej. W najgorszym scenariuszu wyciek substancji może doprowadzić do zatrucia wody w całym województwie czy nawet państwie. Dlatego też, przypadku zauważenia wycieku obowiązkiem każdego obywatela jest dbanie o dobro otaczającego go środowiska oraz społeczeństwa, w którym na co dzień funkcjonuje.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: