Oświetlenie uliczne i przemysłowe LED. Jakie zalety mają diody na ulicach i w fabrykach?

wrz 8, 2016

Oświetlenie uliczne i przemysłowe LED. Jakie zalety mają diody na ulicach i w fabrykach?

Na polskich ulicach znajduje się kilka milionów lamp ulicznych. Niestety zdecydowana większość z nich jest przestarzała technologicznie. Światła starych latarni migotają, nie zawsze są włączone i pożerają ogromnie dużo energii elektrycznej. Niewiele lepiej jest w przypadku lamp metahalogenkowych, sodowych i rtęciowych stosowanych w przemyśle. Oświetlenie uliczne i przemysłowe może się zmienić na lepsze dzięki diodom LED. Jakie zalety mają lampy uliczne i lampy przemysłowe LED?

Diody LED, ich historia i charakterystyka

Diody LED stosuje się w elektronice już od bardzo dawna. LEDy weszły do produkcji już w latach 60. XX wieku. Jednak dopiero od niedawna są na tyle mocne, trwałe i wydajne, że mogą z powodzeniem zastąpić świetlówki rtęciowe, żarówki żarowe i żarówki energooszczędne. Oświetlenie LED daje tak mocne światło, że znajduje ono zastosowanie w oświetleniu ulicznym, architektonicznym oraz parkowym i przemysłowym. Diody LED oświetlają nie tylko ulice i parki, ale także wysokie biurowce, stadiony, mosty, zakłady produkcyjne, magazyny czy przestrzenie biurowe.

Oświetlenie LED – 6 najważniejszych zalet

  • Bardzo długa żywotność to jeden z największych plusów oświetlenia LED. Zwykłe świetlówki energooszczędne mają około roczną żywotność. W przypadku diod LED jest to aż 11 lat. Przy 8 godzinach świecenia dziennie przełoży się to na około 20 lat żywotności! Oświetlenie starego typu źle znosi częste włączanie i wyłączanie. Oświetlenie LED nie ma z tym żadnego problemu.
  • Energooszczędność oświetlenia LED jest nieporównywalnie wyższa niż w przypadku oświetlenia żarowego, fluorescencyjnego, metahalogenowego czy rtęciowego. Zwykła żarówka zamienia w światło tylko od 5 do 10% energii. Pozostała ilość zamienia się w ciepło. Oświetlenie LED ma sprawność na poziomie 80-90%. Prawie cała dostarczona energia zostaje zamieniona w światło.
  • Bezpieczeństwo, brak ryzyka poparzenia i pożaru to zasługa generowania niewielkiej ilości energii cieplnej. Oświetlenie LED jest także korzystniejsze dla produktów wrażliwych na temperaturę. Diody LED nie nagrzewają się, więc nie spowodują pożaru i można ich dotknąć bez narażania się na bolesne oparzenie. Tego samego nie można powiedzieć o tradycyjnym oświetleniu, które potrafi nagrzać się nawet aż do kilkuset stopni Celsjusza.
  • Oświetlenie LED jest odporne na uderzenia i niskie temperatury. Diody nie zawierają żadnych żarników czy delikatnych szklanych elementów. W przypadku tradycyjnego oświetlenia to właśnie te wrażliwe na wstrząsy i uderzenia części odpowiadały za jego niską wytrzymałość. Oświetlenie LED składa się
    z wysokiej jakości tworzyw sztucznych i aluminiowych elementów.
    Dzięki temu diody LED są bardzo wytrzymałe oraz odporne na wibracje i niskie temperatury.
  • Oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają żadnych toksycznych materiałów (np. rtęci). Diody LED nadają się w 100% do recyclingu, a zawarty w nich luminofor (związek chemiczny odpowiedzialny za kolor świecenia) nie jest szkodliwy dla otoczenia.
  • Technologia LED umożliwia uzyskanie każdej barwy świecenia światła. Do podstawowych kolorów należą biały, czerwony oraz zielony i niebieski.

Dlaczego warto postawić na lampy uliczne LED?

Oświetlenie uliczne wskazuje drogę w godzinach nocnych i eksponuje architektoniczne walory miasta. Lampy uliczne powinny być energooszczędne, trwałe, stabilne i emitować wysokiej jakości barwę światła przez cały okres eksploatacji.

Ulice polskich miast oświetla obecnie kilka milionów lamp ulicznych. Niestety zdecydowana większość z nich wykorzystuje przestarzałe technologicznie lampy rtęciowe, sodowe lub metahalogenowe. Ich wadą są m.in. częste awarie, zniekształcenia barw oświetlenia oraz prądożerność i migotanie.

Lampy uliczne LED są o wiele bardziej trwałe i nawet aż o 80% oszczędniejsze niż starsze rozwiązania. Ewentualna awaria pojedynczych elementów LED nie spowoduje przerwania pracy lampy. Oświetlenie uliczne LED redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery, nie zawiera szkodliwych substancji oraz nie emituje niekorzystnego promieniowania podczerwonego (IR) i ultrafioletowego (UV).

greenie-2

Oświetlenie uliczne LED charakteryzuje również nowoczesne wzornictwo, kompatybilność mocowań lamp z już istniejącymi słupami i swobodna regulacja kąta padania światła na oświetlaną powierzchnię. Lampy uliczne LED gwarantują lepszą widoczność i większe bezpieczeństwo na drogach.

Oświetlenie uliczne LED można podzielić na:

  • Oprawy z zintegrowanymi diodami: występują w różnych wariantach. Montuje się je bezpośrednio na słupach oświetleniowych.
  • Wymienne żarówki do zamontowania w oprawy
    • Dookólne żarówki LED: mają moc od 20 aż do 250 W. Poszczególne modele mają zarówno ciepłą barwę światła, a jak i neutralną lub zimną. Dla zastosowań przemysłowych i ulicznych głównie używa się bary białej zimnej oraz białej naturalnej. Dookólne żarówki LED z powodzeniem oświetlą parkowe alejki, skwery oraz ulice i chodniki.
    • Kierunkowe żarówki LED: są przeznaczone do kierunkowych opraw ulicznych, które święcą
      w dół. Są kompatybilne z zapłonnikami lamp sodowych lub rtęciowych. Mają neutralną lub zimną barwę.

Dlaczego warto postawić na lampy przemysłowe LED?

Oświetlenie przemysłowe LED umożliwia zmniejszyć zużycie energii, oświetlić wybrane obszary w halach fabrycznych i na liniach montażowych oraz poszczególne elementy maszyn światłem ciągłym, pozbawionym niekorzystnego efektu stroboskopowego.

Lampy przemysłowe LED wyróżniają się bezgłośną pracą i równomiernością oświetlenia. Ponieważ nie oświetlają obszaru poza wyznaczonym zakresem, można je wykorzystać jako oświetlenie punktowe (do oświetlenia wybranego obiektu). Oświetlenie przemysłowe LED nie rozprasza światła i ogranicza jego straty, w przeciwieństwie do starszych rozwiązań. Do pozostałych zalet lamp przemysłowych LED należy długi okres eksploatacji oraz wysoka odporność na wibracje, wstrząsy i uderzania. Oświetlenie przemysłowe LED umożliwia znacznie ograniczyć koszty konserwacji, serwisowania i wymiany.

Współczynnik oddawania barw, który wynosi prawie 100% sprawia, że lampy przemysłowe LED doskonale sprawdzą się w produkcji spożywczej, odzieżowej jak również lakierniach i garbarniach. Światło ze zwykłych świetlówek przekłamałoby rzeczywisty kolor danego obiektu. Nie nadawałoby się do jego oceny, ponieważ jego kolor byłby inny w świetle jarzeniowym i inny
w świetle dziennym.

Technologię LED, która emituje minimalne ilości ciepła warto zastosować także w chłodniach i innych miejscach, w których niezbędna jest stała temperatura. Lampy przemysłowe LED można wykorzystać także w wyświetlaczach do komunikacji z pracownikami hali produkcyjnej lub magazynu. Lampy LED wyróżnia bardzo krótki czas włączania i wyłączania (nawet 0,1-0,2 ms), bardzo dobra czytelność
w każdym świetle, szerokie kąty widzenia. Dodatkowo nie osadza się na nich kurz i pył.

Oświetlenie przemysłowe LED pomaga spełniać wymogi i standardy określane przez UE, a także starać się o środki na modernizację instalacji oświetleniowej z funduszy pomocowych.

Czas na oświetlenie LED!

Diody LED są bezpieczne, ekologiczne, energooszczędne i trwałe. Oświetlenie LED można wykorzystać na różne sposoby, np. jako oświetlenie uliczne, parkowe czy architektoniczne. Uliczne lampy LED zapewnią bardzo dobrą widoczność i bezpieczeństwo na drogach oraz wyeksponują walory miasta. Wiele zastosowań diod LED można znaleźć także w przemyśle. Oświetlenie przemysłowe LED można wykorzystać m.in. w halach fabrycznych i na liniach montażowych, w lakierniach i garbarniach oraz w chłodniach i magazynach.


Grafika: Greenie-world.com

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: