Opieka IT w firmie – jakie usługi obejmuje?
Stworzenie i utrzymanie w firmie działu IT pociąga za sobą odczuwalne koszty, związane m.in. z wypłatami dla pracowników, zakupem i serwisowaniem sprzętu oraz wieloma innymi czynnikami.
Dlatego też, aby zmniejszyć koszty, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się powierzenie całości lub części zadań z zakresu informatyki firmie zewnętrznej. Poniżej podajemy przykłady usług, jakie mogą świadczyć firmy zajmujące się outsourcingiem IT wraz z wyjaśnieniem, kiedy skorzystanie z tego typu usług ma szczególne znaczenie.
Obsługa strony WWW
W obecnych czasach, jeśli Twojej firmy nie ma w sieci, równie dobrze można powiedzieć, że ona nie istnieje. Dlatego też zbudowanie oficjalnej strony internetowej jest absolutną podstawą. Aby jednak mogła ona skutecznie przyciągać odbiorców, musi być dobrze prowadzona. Powierzenie prowadzenia strony WWW specjalistom nie tylko pozwoli skupić się na wykonywaniu własnych obowiązków, przynoszących wymierne zyski, lecz także jest gwarancją prawidłowego wykonywania wszystkich niezbędnych działań.
Jakie zadania może obejmować prowadzenie strony internetowej?
- Konfiguracja certyfikatu SSL.
- Optymalizacja strony pod wyszukiwarki internetowe.
- Zabezpieczenie strony przed atakami hakerów oraz okresowe kontrole jakości zabezpieczeń.
- Wykonywanie prac graficznych w celu poprawienia funkcjonalności strony oraz jej estetyki.
- Bieżąca aktualizacja strony poprzez zmianę treści według wytycznych, czy też dodawanie nowych podstron.
- Szybkie usuwanie awarii.
Dzierżawa serwera
W usłudze dzierżawy chodzi o możliwość korzystania ze skonfigurowanego pod kątem potrzeb firmy serwera w zamian za stałą opłatę abonamentową. Aby całość działała w pełni sprawnie, usługodawca ma obowiązek zapewnić m.in. konfigurację kont użytkowników i domeny, a także instalację Windows Serwer. Dochodzi tutaj również możliwość instalacji dodatkowych oprogramowań, pomocnych przy zarządzaniu treścią, a nawet czasem pracy.
Dlaczego warto rozważyć dzierżawę serwera?
- Oszczędność pieniędzy, związana z brakiem wydatków na zakup i budowę serwerowni.
- Brak kosztów związanych z aktualizacjami.
- Możliwość wykupienia usługi całodobowego nadzoru administracyjnego.
- Szybkie wdrażanie zmian związanych z oprogramowaniem.
Migracja poczty
W najprostszych słowach migracją poczty określa się przeniesienie skrzynek pocztowych klientów z jednego serwera na drugi. Sposób jej przeprowadzenia jest zależny od sytuacji, przy czym możemy wyróżnić takie przypadki, jak:
- migrację poczty przez protokół IMAP – jest to sytuacja, w której nie ma dostępu bezpośredniego do plików zawartych w wiadomościach. Wówczas konieczne jest przeniesienie maili pomiędzy skrzynkami skonfigurowanymi u klienta pocztowego, poprzez wykorzystanie protokołu IMAP.
- migrację w przypadku bezpośredniego dostępu do plików z pocztą – w takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której wiadomości są przechowywane w katalogu o formacie Mbox, którego struktura składa się z wiadomości odczytanych (cur), nieodczytanych (new), oraz katalogu tymczasowego (tmp).
- dostęp przez protokół IMAP, gdy mamy do czynienia z dużą ilością skrzynek pocztowych – tutaj zachodzi nieco trudniejsza sytuacja, ze względu na dużą ilość skrzynek. Wówczas przydają się programy wspomagające migrację automatyczną.
Usługi IT – kiedy warto z nich korzystać?
Prawdą jest to, że nie ma potrzeby czekać na szczególny powód ku temu, by wdrożyć w swojej firmie kompleksową obsługę IT. Pomoc specjalistów może być bardzo przydatna w następujących przypadkach:
- kreowania nowych stanowisk pracy, wymagających odpowiedniego skonfigurowania sprzętu,
- poprawienie poziomu bezpieczeństwa cyfrowego,
- zapewnienie stałego dostępu do konsultacji z technikami,
- uzyskanie porady z zakresu zakupu nowego sprzętu lub oprogramowania do firmy,
- konieczność wprowadzenia zmian, wynikających ze zmieniających się przepisów,
- zabezpieczenie się przed potencjalnymi awariami,
- optymalizacja wybranych procesów w firmie.
Profesjonalny outsourcing usług z zakresu IT staje się obecnie coraz bardziej powszechnym standardem, jako że pojęcie usług informatycznych ulega stałemu rozszerzaniu. Swoje usługi w zakresie IT oferuje m.in. Iphbms.pl.