Odnawialne źródła energii – co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na montaż
Jeszcze kilkanaście lat temu sektor energetyki odnawialnej w Polsce był mało rozwinięty, a temat rzadko podejmowany. Obecnie technologia z zakresu odnawialnych źródeł energii (w skrócie OZE) zaczęła się dynamicznie rozwijać, na skutek wprowadzonych w 2016 roku nowelizacji w prawie polskim oraz uzyskanym dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Czy taka inwestycja jest opłacalna? Jakiego rodzaju systemy są obecnie używane w Polsce?
Moda na ekologię?
Temat OZE ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. W kontekście geograficzno-klimatycznych uwarunkowań Polski z pewnością nie jest to rozwiązanie jedyne i słuszne, ale warte rozważenia. Wskutek globalnego kryzysu klimatycznego oraz rosnącego poziomu zanieczyszczenia środowiska, poszukiwanie innych źródeł pozyskiwania energii wydaje się być rozsądne i uzasadnione.
W Polsce od kilku ostatnich lat zaczęto z tego powodu inwestować w elektrownie wiatrowe, a całkiem od niedawna – również słoneczne. Zarówno energetyka wiatrowa, jak i słoneczna, aby zyskały maksymalną wydajność, powinny być ściśle zależne od zróżnicowanych warunków atmosferycznych.
Północna część Polski zdecydowanie bardziej sprzyja rozwojowi wiatraków, natomiast południowa – budowie farm fotowoltaicznych, które z powodzeniem zaczynają zastępować tradycyjne elektrownie kopalniane. Taka sytuacja dotyczy niedawno zamkniętej elektrowni Adamów, zasilanej węglem brunatnym. Coraz więcej przedsiębiorców przede wszystkim na Śląsku rozważa wprowadzenie tego typu inwestycji na dawnych terenach górniczych, podejmując się dzierżawy terenu. Zachodzącymi zmianami są zainteresowani również właściciele dawnych terenów rolnych, którzy sami decydują o przekształceniu ziemi pod budowę farmy fotowoltaicznej.
OZE na potrzeby prywatne
Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na montaż systemu solarnego lub wspomnianych paneli fotowoltaicznych, ponieważ programy rządowe kuszą dużym dofinansowaniem oraz pozwalają na odliczenie kwoty realizacji inwestycji od podatku.
Co najważniejsze, dzięki OZE można efektywnie zaoszczędzić na tradycyjnych rachunkach za prąd i są niezwykle ekologicznym rozwiązaniem. Jak widać, zalet jest naprawdę sporo, co tłumaczy rosnącą tendencję instalowania kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych na dachach domów mieszkalnych.
Z pewnością jest to łatwiejsza do samodzielnego wykonania inwestycja niż montaż dużego wiatraka, mającego wytwarzać energię z wiatru. W przypadku poprawnie zainstalowanej fotowoltaiki, wydatki za prąd dotyczą tylko tak zwanej opłaty stałej, która mieści się w przedziałach od 150 zł do 250 zł za rok.
Nie należy mylić paneli fotowoltaicznych z kolektorami czy inaczej zwanymi panelami słonecznymi, które posiadają inną budowę oraz filozofię działania. Jest to niestety powszechny błąd, który wynika z niewiedzy i powierzchownego traktowania obydwu systemu jako tożsamych. Przede wszystkim kolektory służą do ogrzewania wody oraz wnętrza budynku, natomiast fotowoltaika poprzez zamianę promieni słonecznych w energię elektryczną odpowiada za zasilanie różnych sprzętów, wymagających do pracy prądu stałego.
Zanim zdecydujesz, skorzystaj z fachowej pomocy
Jeśli nie ma się doświadczenia ani profesjonalnej wiedzy, można bardzo łatwo podjąć błędną decyzję co do sposobu czy rodzaju montażu danego typu OZE. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do zaufanych firm, które zajmują się wsparciem oraz realizacją tego typu inwestycji.
Świadczona usługa nie tylko dotyczy poprawnego wypełnienia wniosków, ale również przyspiesza współpracę z lokalnym urzędem gminy lub miasta w zakresie uzyskania niezbędnych pozwoleń, certyfikatów czy samego dofinansowania. Ponadto, rzetelna firma podpowie jakiego rodzaju system sprawdzi się w konkretnym gospodarstwie domowym, uwzględniając lokalnie panujące warunki atmosferyczne.