Od wizualizacji do realizacji. Czy wiesz, jak będzie wyglądać Twoje osiedle?
Wizualizacje architektoniczne stają się coraz bardziej popularne. Na rynku możemy spotkać co raz to nowe firmy zajmujące się wizualizacją przestrzenną. O co tyle szumu? Czy warto?
Liczy się pierwsze wrażenie
W świecie designu, deweloperstwa, architektury, wystrojów wnętrz i budownictwa liczy się głównie pierwsze wrażenie. Wrażenie wizualne. Każdemu z przedstawicieli wyżej wymienionych zawodów nie trzeba o tym przypominać. Inwestują, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Ta inwestycja jest zawsze inwestycją uzasadnioną i szybko zwracającą się.
Ile to kosztuje?
Zazwyczaj wykonawcy przed przystąpieniem do realizacji informują klienta, jakiego przedziału cenowego mniej-więcej można się spodziewać oraz co wpływa na zróżnicowanie cenowe.
Oczekiwane wynagrodzenie za wykonaną wizualizację w dużej części jest zależne od otrzymanych przez wykonawcę plików bazowych. Często zdarza się tak, że klient oddaje specjalistom pliki w takich programach, które nie są zmodyfikowane tak, aby kreować gotowe bryły. W takim wypadku zleceniobiorca musi tworzyć pliki od podstaw, musi stworzyć bryły od zera (a jest to zajęcie czaso- i energochłonne) w innych programach – co generuje dodatkowe koszty.
Wpływ na wysokość zapłaty ma także liczba ujęć, określona rozdzielczość pliku w finalnym stadium oraz ilość ewentualnych poprawek.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, jak bardzo dana wizualizacja ma być realna – im bardziej podobna do realistycznego wyglądu/zdjęcia, tym więcej pracy trzeba w to włożyć, bo znowu – prowadzi do podniesienia kosztów.
Po wysłaniu specjaliście szkiców inwestycji, możemy dostać skrupulatną wycenę. Po trzymaniu wyceny mamy czas na decyzję. Jednak warto pamiętać, że wysoka jakoś i profesjonalizm często idzie w parze z wyższą ceną. Dobrze jest się zastanowić, czy warto oszczędzać na czymś, co będzie naszą wizytówką?
Biuro wizualizacji – kogo szukać, kogo wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Należy pamiętać, że od wizualizacji w dużej mierze zależy wygląd przyszłego budynku, mieszkania czy innej powierzchni użytkowej. Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretną firmą, warto dokładnie przyjrzeć się ich portfolio. Czy projekty są estetyczne? Jak bardzo realnie wyglądają (im bardziej projekt jest realistyczny, przypomina fotografię, tym jego jakość jest wyższa)? Czy pomieszczenia są ergonomiczne? Jaka jest estetyka ich prac, czy trafia do mnie, jest spójna z wizją mojego przyszłego budynku?
Dobrym pomysłem jest umówić się na spotkanie z przedstawicielem firmy. Spytać o poradę, rozeznanie w obecnych trendach, materiałach i innowacyjnych rozwiązaniach. Znajomość rynku i fachowe, profesjonalne podejście do klienta dobrze świadczy o firmie. Warto również poprosić o projekt wizualizacji i porównanie go z gotowym, fizycznym obiektem. Każda rzetelna firma powinna dysponować tego typu materiałami.
Nasz artykuł powstał przy współpracy z The Frame – polską agencją zajmującą się projektowaniem wizualizacji 3D.