Nowoczesne rozwiązania dla automatyki do bram
Brama automatyczna już od dobrych kilku lat stanowi standard nowoczesnego budownictwa, pojawiając się domyślnie zarówno w garażach i dojazdach do posesji, jak i w bramach do obiektów handlowych, garaży publicznych czy budynków przemysłowych.
Właściwie każdy posiadacz garażu decyduje się dziś na wykorzystanie nowoczesnej automatyki do bram, zyskując nie tylko wygodę i szybkość obsługi, ale też większą niezawodność i odporność na otwieranie przez niepowołane do tego osoby. To właśnie wygoda jest najważniejszym z czynników ciągłego rozwoju branży automatyki do bram. Jakie nowoczesne rozwiązania pojawiły się w niej w ostatnich latach?
Blokada bramy przy podłączeniu do napięcia
Bramy automatyczne zastąpiły konieczność ręcznego poruszania skrzydłem bramy, co w praktyce spowodowało też znaczący wzrost bezpieczeństwa samych bram. Nowoczesne siłowniki stosowane zarówno w bramach garażowych, wjazdowych jak i przemysłowych wyposażone są w systemy blokady uniemożliwiające ręczne otworzenie bramy w momencie gdy ta podłączona jest do zasilania. To możliwe jest dopiero po użyciu specjalnego klucza do odblokowania ręcznego, z którego można skorzystać w przypadku zaniku napięcia uniemożliwiającego automatyczne otwarcie bramy.
Z tego też powodu znacznie trudniejsze stało się sforsowanie dostępu do posesji dla osób trzecich, które nie posiadając odpowiedniego klucza dostępu nie mogą już skorzystać z rozwiązania siłowego, nawet jeśli brama nie jest podłączona do napięcia.
Wśród nowych rozwiązań dla automatyki do bram pojawiają się coraz częściej dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym proste nie jest już też przechwycenie sygnału umożliwiającego zaprogramowanym odpowiednio pilotom otworzenie bramy.
Sterowanie bez podłączenia do prądu
Siłowniki do bram wymagają stałego podłączenia do zasilania, by móc poruszać swobodnie skrzydłami bramy i wykonywać polecenia przesyłane z centrali sterującej. Są jednak sytuacje, w których dostęp do napięcia stałego nie jest możliwy, a zaniki napięcia z sieci trwają dłużej niż kilkanaście minut.
Producenci automatyki do bram, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów i chcąc zagwarantować im najwyższy poziom wygody użytkowania bramy zaprojektowali siłowniki pracujące na 24V napięcia stałego umożliwiające zasilanie bramy z baterii akumulatorowych w razie zaniku napięcia z sieci. To ogromne ułatwienie szczególnie tam, gdzie ręczna obsługa bramy stanowiłaby duży problem logistyczny.
Brama, która czuje przeszkody
Automatyczne zamykanie bramy to wygoda, która może jednak dość szybko okazać się niebezpieczeństwem, jeśli na jej drodze znajdzie się jakakolwiek przeszkoda. Z tego też powodu producenci pracują regularnie nad udoskonalaniem automatyki do bram wprowadzając enokdery i różnorodne systemy wykrywania przeszkód, dzięki którym możliwe jest szybkie odwrócenie lub zatrzymanie biegu bramy i zapobiegnięcie kolizji.
Udoskonalenia te gwarantują nie tylko bezpieczeństwo poruszających się przez bramę ludzi i pojazdów, ale też samej bramy – siłownik, który napotkał przeszkodę nie będzie próbował za wszelką cenę poruszać bramą, a po prostu zatrzyma się. Podobne zadanie ochronne mają stosowane coraz częściej programy łagodnego startu bramy umożliwiające jej płynne ruszanie z miejsca, co w rezultacie ma duży wpływ na wydłużenie jej żywotności.
Najnowocześniejsza automatyka do bram charakteryzuje się nie tylko niezwykłą wygodą użytkowania i ogromnymi możliwościami personalizacji działania bramy, ale też gwarancją bezpieczeństwa użytkownika i ochroną posesji. Napędy do bram nie są już tanim rozwiązaniem na kilka lat – wielu użytkowników decyduje się na inwestycję w znacznie lepszą, nowocześniejszą i bardziej zaawansowaną technologicznie automatykę w cenie której otrzymują bramę pracującą dokładnie tak, jak tego oczekują.
Pod adresem www.grodex.pl znaleźć można szeroki wybór automatyki do bram.