Naprawa komputera stacjonarnego – częste problemy

wrz 30, 2020

Naprawa komputera stacjonarnego – częste problemy

W dzisiejszych czasach rozwój najnowszych technologii jest związany ze znacznie większą ilością pracy dla serwisów komputerowych. Wynika to z tego względu, że większa część ludzi decyduje się na zakup sprzętu komputerowego. Warto przyswoić  jednak podstawową wiedzę z zakresu serwisowania komputera stacjonarnego bądź laptopa. 

Podstawowe usterki komputera stacjonarnego

Posiadając na własność sprzęt komputerowy warto znać podstawowe zasady jego użytkowania oraz serwisu. Ważne jest aby potrafić odróżnić skomplikowane uszkodzenia od zwykłych, błahych usterek. Pozwoli to zaoszczędzić na niepotrzebnym wysyłaniu sprzętu na gwarancję bądź do serwisów. Do łatwych do naprawy usterek zalicza się między innymi uszkodzenia przewodów łączących peryferia z jednostką centralną. Samodzielnie można także wymienić uszkodzony dysk twardy bądź kartę graficzną jeśli nie jest zintegrowana w płycie głównej. Trzeba jednak pamiętać o zasadach związanych z bezpieczeństwem sprzętu. Wszelkie wymiany należy przeprowadzać podczas wyłączonego zasilania, ponieważ można doprowadzić do skoku napięcia co może całkowicie uszkodzić komputer. Dobrą praktyką jest też stosowanie opaski elektrostatycznej, która dodatkowo eliminuje skoki napięcia, które powodowane są elektryzowaniem ciała bądź części odzieży.

Kiedy oddać komputer do serwisu?

Przede wszystkim sytuacją, w której należy oddać komputer do profesjonalnego serwisu jest brak reakcji komputera na zasilanie oraz przyciski uruchamiania. Wszelkie problemy z działaniem sprzętu mogą być związane z uszkodzeniem płyty głównej. Jest to usterka trudna do naprawy i może się nią zająć tylko serwis posiadający kompleksową wiedzę w zakresie serwisowania oraz sprzęt w postaci stacji lutowniczej. Uszkodzenia elektroniczne są skomplikowane w naprawie więc wymagają specjalistycznego podejścia. Wybierając serwis komputerowy należy kierować się przede wszystkim renomą firmy i opiniami klientów. Warto decydować się tylko na sprawdzone serwisy, ponieważ tylko wtedy usługa serwisowa zostanie wykonana prawidłowo z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ważna jest także gwarancja udzielana na samą naprawę oraz wymienione części
i komponenty. naprawa komputerów stacjonarnych

Czy warto wybiera serwisy komputerowe?

Każda osoba chcąca posiadać sprawny sprzęt, który będzie działać bez zarzutu powinna bez wahania zdecydować się na współpracę z serwisem komputerowym w przypadku wystąpienia nawet drobnych awarii. Warto także co jakiś czas oddawać sprzęt do konserwacji, która polega na wymianie past termoprzewodzących. Do zmiany podzespołów warto wspomóc się usługami profesjonalistów choćby ze względu na duże ryzyko uszkodzenia nowych części podczas samodzielnej wymiany. Wbrew pozorom komputery stacjonarne są bardzo wrażliwe na każdorazowe przepięcia elektryczne bądź uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście w rzeczywistości doprowadzić do uszkodzenia sprzętu jest dość trudno ze względu na zabezpieczenia jakie są obecnie montowane, jednakże wciąż występuje nie wielkie prawdopodobieństwo usterki spowodowanej nieprawidłowym serwisowaniem.

Samodzielna naprawa drobnych usterek – o czym należy pamiętać?

Najważniejszą zasadą podczas samodzielnego serwisu komputera stacjonarnego jest zaopatrzenie się w opaskę elektrostatyczną, która pozwala unikać niebezpiecznych dla elektroniki przepięć. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalistyczne drobne narzędzia, które pozwolą na bezpieczne odkręcanie i przykręcanie komponentów. Stosując się do podstawowych zasad BHP oraz posiadając jakąkolwiek wiedzę na temat serwisowania i wymiany podzespołów w komputerach można podjąć się samodzielnych napraw bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie problemy komputerowe da się rozwiązać samodzielnie. W przypadku uszkodzeń np. płyty głównej lub karty graficznej pomoc profesjonalnego zakładu serwisowego może okazać się niezbędna do zażegnania problemu.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: