Najczęstsze przyczyny napraw telewizorów

sty 31, 2019

Najczęstsze przyczyny napraw telewizorów

Telewizor jest z pewnością jednym z najczęściej używanych sprzętów RTV AGD i dlatego jest również często naprawiany przez serwisy tego rodzaju urządzeń. Nawet jeśli kupujesz telewizor naprawdę dobrej jakości i w wysokiej cenie, może dojść do różnego rodzaju uszkodzeń lub zakłóceń spowodowanych wieloma czynnikami. Oto co warto wiedzieć na temat najczęstszych przyczyn napraw telewizorów.

Problemy z ekranem

Z pewnością jedną z najczęstszych i najbardziej nieprzyjemnych usterek pojawiających się w telewizorach są zaburzenia obrazu mające różne formy. Jedną z nich jest zanikanie obrazu, nawet jeśli dźwięk jest bez zarzutu. Najczęściej jest to wina uszkodzonego inwertera, który jest połączony z matrycą i dostarcza jej energię. Kiedy jakiś jego element ulega uszkodzeniu, obraz jest niepełny, albo zupełnie znika. Do usterek matrycy można zaliczyć również uszkodzenie jej poszczególnych układów. Wówczas obraz wyświetla się częściowo w jednym kolorze lub pojawiają się na ekranie ruszające się paski, lub kropki.

Problem z ekranem tv

Warto być świadomym, że wiele problemów z ekranem, które pojawiają się podczas oglądania, może mieć również coś wspólnego z pozostałymi sprzętami RTV AGD, które znajdują się w mieszkaniu. Jest to charakterystyczne głównie dla wieloletnich telewizorów, które są mniej odporne na takie działanie, ale może się to przydarzyć wielu modelom. Chodzi tutaj o takie zakłócenia jak samoistne wyłączanie się telewizora spowodowane, na przykład, portami podczerwieni używanymi przez taki sprzęt jak laptopy czy nowoczesne telefony komórkowe.

Często popełniane błędy

Zdarza się, że kupując nowy telewizor, oczekuje się od niego podobnej pracy, co od poprzedniego. Tymczasem technologia niezmiennie idzie do przodu i nawet jeśli ostatni telewizor został zakupiony dwa lata temu, aktualny model będzie miał już więcej funkcji i będzie łatwiejszy w obsłudze. Dlatego często bywa tak, że uszkodzenia czy usterki są wynikiem przypadkowych błędów lub zaniedbań wynikających z prób naprawy bez znajomości danych sprzętu.

Na pewno po zakupie nowego telewizora warto przeczytać dołączoną do niego instrukcję, dzięki której można uniknąć wielu błędów. Często zdarza się, że kupujący chcą sami aktualizować oprogramowanie w danym telewizorze. Najczęściej jednak okazuje się, że nie jest to równie łatwe, co wymiana baterii w pilocie. Brak znajomości tematu skutkuje tym, że telewizor przestaje działać pod wpływem szkodliwych dla niego operacji.

dziecko może popsuć telewizor

Równie częstym i pozornie oczywistym błędem jest zostawianie małych dzieci samych przy ekranie telewizora czy innych urządzeniach. Nawet jeśli dziecko nie jest na tyle duże, aby dosięgnąć ekranu, bardzo często jest w stanie czymś w niego rzucić. Czasami dopiero po włączeniu okazuje się, że matryca nie wygląda tak jak wcześniej, dlatego warto uczyć dziecko, że poszczególnych elementów lepiej nie wykorzystywać do zabawy.

Standardowe usterki telewizorów

Do częstych powodów naprawy telewizorów należy również bardzo prozaiczna przyczyna, czyli zużycie sprzętu. Nawet jeśli telewizor jest zadbany, wszystkie elementy są odpowiednio podpięte i zainstalowane, z biegiem czasu może się okazać, że pewne części trzeba wymienić, bo przestały działać i jest to całkowicie naturalne. Podobnie jest z pilotem – jeśli telewizor przestaje na niego reagować, a baterie są nowe, warto zgłosić się z tym problemem do serwisu. Częstą usterką w pilotach jest również zbyt mocne wciśnięcie jakiegoś przycisku, w wyniku czego nie odskakuje on, uniemożliwiając ponowne używanie go. Z każdą usterką warto od razu zwrócić się do serwisu, aby jak najszybciej zdiagnozować problem.

Serwis elektroniczny Limes oferuje profesjonalną naprawę telewizorów LCD, LED, QLED, monitorów, Plazm, oraz projektorów wszystkich marek.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: