Latarnie uliczne LED – dlaczego warto je wybrać do oświetlenia osiedla?

cze 9, 2021

Latarnie uliczne LED – dlaczego warto je wybrać do oświetlenia osiedla?

Prawidłowe oświetlenie na ulicach to nie tylko zapewnienie odpowiedniej widoczności przechodniom, ale także dbałość o ich bezpieczeństwo.

Coraz chętniej inwestorzy, a także osoby prywatne decydują się na oświetlenie w technologii LED, które ciągnie za sobą mnóstwo korzyści.

Lampy LED stosowane są już powszechnie w domach i mieszkaniach, szkołach, biurach na halach i magazynach. Jednakże latarnie uliczne LED dość niedawno zaczęły pojawiać się na zewnątrz, na terenach miejskich parków i deptaków, osiedlach i prywatnych posesjach.

Dlaczego warto wybrać technologię LED?

Lampy LED uznawane są za jeden z najszybciej rozwijających się wynalazków technologicznych. To wszystko za sprawą mnóstwa zalet, które posiadają. Przed zakupie oświetlenia, które niestety czasami traktuje się bez należytej uwagi, należy poznać korzyści, jakie daje oświetlenie w technologii LED.

Żywotność

Główną cechą lamp LED-owych, jest to, że są energooszczędne. Po podłączeniu świecą one średnio około 50 000 h, w porównaniu z tradycyjną żarówką, żarówką halogenową i świetlówką, gdzie ich żywotność to kolejno 1000h, 5000h i 8000-20000, wynik żarówki LED okazuje się niezwykle wysoki. Dlatego tak często wybiera się je w przestrzeni publicznej, bo nie ma konieczności częstego ich wymieniania. Dodatkowo nie gasną one od razu, ale stopniowo tracą jasność, zwykle o 30%, dzięki czemu można zareagować, wymienić żarówkę na nową i uchronić ulicę od ciemności.

Odporność na warunki atmosferyczne

Lampy LED są odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych tj. promieniowanie, wahania temperatur, czy opady deszczu i śniegu. Posiadają one zwykle odpowiedni stopień szczelności IP65, gwarantujący ochronę przed dotknięciem części niebezpiecznych drutem, pełną ochronę pyłoszczelną i ochronę przed strugą wody o średniej intensywności laną z każdej strony. Ten stopień ochrony jest niezwykle istotny zwłaszcza, przy żarówkach zewnętrznych.

Ekologia

Dzięki długiej żywotności zredukowana zostaje liczba odpadów. Brak konieczności częstej wymiany wpływa pozytywnie na ochronę środowiska. Co więcej, lampy LED nie posiadają w swojej konstrukcji żadnych szkodliwych elementów, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ na przyrodę.

Bezpieczeństwo użytkowania

Tam gdzie światło, są też i ludzie, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo. Lampy LED wymagają małego napięcia do zasilania, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko silnego porażenia prądem. Podczas pracy żarówki jej powierzchnia nie nagrzewa się tak bardzo, jak żarówki starszej generacji, dzięki temu nie występuje ryzyko pożaru i nie jest w stanie doprowadzić do przepalenia się przewodów. Co więcej, klasyczne świetlówki stwarzają problemy zagrażające życiu człowieka, jeszcze podczas użytkowania np. zatrucie rtęcią podczas sprzątania części rozbitej żarówki.

Dodatkowo sama utylizacja jest bardzo trudna i kosztowna. W przypadku lamp LED takie ryzyko nie występuje.

led oświetlenie

Jakie miejsca powinny być oświetlone na osiedlu?

Kiedyś na ulicach oświetlana głównie jezdnie, dopiero z czasem dostrzeżono, że należy także zadbać o to, aby oświetlić drogę pieszym i rowerzystom. Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom osiedla trzeba zapewnić odpowiednie oświetlenie dróg, chodników, ścieżek rowerowych, wejścia do klatek i klatki wewnątrz. Do oświetlenie tej przestrzeni należy wybrać lampy energooszczędne, wydajne i przede wszystkim zapewniające dobrą widoczność dla każdego, kto porusza się w danym obszarze. Wszystkie te cechy posiada lampa LED, więc jest ona najlepszą opcją do oświetlania przestrzeni na osiedlu.

Oświetlenie na osiedlach mieszkaniowych regulowane jest także prawem, a dokładnie normą PN-EN 13201:2007 dotyczącej oświetlenia dróg. Zawiera ona informacje o wyborze odpowiedniej klasy oświetlenia, o wymaganiach fotometrycznych dla danej klasy, wraz z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, wytyczne odnośnie metod obliczania natężenia oświetlenia, a także określa metodologię, warunki i narzędzia niezbędne do wykonania poprawnych pomiarów oświetlenia dróg.

Panują pewne reguły, do których stosuje się podczas projektowania osiedli np. chodniki i ścieżki są zwykle oświetlane słupami z oprawą w kształcie kulistym, jezdnia i uliczki wewnątrzosiedlowe wymagają wysokich, min. 6-metrowych słupów, a w budynkach oświetleniu klatek towarzyszą zwykle czujniki ruchu. Jedno pozostaje niezmienne do każdego oświetlenia na osiedlu zalecane są diody elektroluminescencyjne, z czego wynika, że najlepszym rozwiązaniem są właśnie lampy uliczne LED.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: