Laparoskopia 3D – przyszłość medycyny

sie 11, 2020

Laparoskopia 3D – przyszłość medycyny

Szybko rozwijająca się technologia pozwala nie tylko na coraz bardziej rozwiniętą rozrywkę i kontakt z całym światem, ale umożliwia również wprowadzenie przydatnych rozwiązań do medycyny. Przykładem takiego rozwiązania jest laparoskopia 3D, o której przeczytasz w tym artykule. Czym jest i na czym polega laparoskopia? Jakie zabiegi można dzięki niej wykonać? Dlaczego jest przyszłością medycyny? Zapraszamy do lektury.

Co to jest laparoskopia 3D?

Laparoskopia 3D nazywana też laparoskopią przestrzenną jest metodą przeprowadzania operacji, która wykorzystuje hełm umożliwiający wizualizację 3D. To krótka definicja, ale warto zacząć od początku. Laparoskopia to zabieg, który wykorzystuje laparoskop, czyli wąski wziernik składający się z kamery, teleskopu i źródła światła. Jest on wprowadzany do wybranej jamy w organizmie, a obraz wychwytywany przez kamerę jest wyświetlany na monitorze w sali operacyjnej. Jest to urządzenie umożliwiające przybliżanie wyświetlanego obrazu, dlatego lekarz jest w stanie dokładnie zobaczyć wnętrze danego obszaru ciała.

laparoskopia #D

Laparoskopia 3D jest nieco bardziej zaawansowaną pochodną tej laparoskopii. Wprowadzono do niej hełm oraz zastosowano technikę 3D. Obraz, który pokazuje kamera, jest zatem transmitowany od razu do hełmu, który zakłada lekarz przeprowadzający zabieg. Jest to obraz trójwymiarowy, a więc znacznie dokładniejszy niż obraz na monitorze – uwidacznia on wszystkie najmniejsze tkanki i detale znajdujące się w operowanym organizmie, co zwiększa precyzję operacji.

Lekarz stosujący technikę 3D podczas wykonywania zabiegów ma możliwość na pewniejsze operowanie, dzięki temu, że widzi wszystko niezwykle dokładnie i nie musi odwracać wzroku od pacjenta do monitora, aby przyjrzeć się szczegółom. Laparoskopia 3D może być wykorzystana podczas zabiegów usuwania pęcherzyka żółciowego, zabiegów w obszarze brzucha, klatki piersiowej czy też w ginekologii. Jest to metoda adaptowana przez kolejne dziedziny medycyny.

Na czym polega laparoskopia?

Warto przybliżyć ogólny zarys zabiegu laparoskopii w poszczególnych obszarach medycznych, aby dobrze zrozumieć znaczenie techniki 3D stosowanej podczas takich zabiegów. Pierwszym przykładem będzie laparoskopia żołądka. Jest ona metodą leczenia otyłości i ma za zadanie zmniejszenie żołądka. Podczas tej operacji najpierw następuje delikatne, niewielkie nacięcie na brzuchu, a następnie wprowadza się do środka brzucha dwutlenek węgla, dzięki któremu laparoskop może być włożony swobodnie. W ten sposób lekarz widzi dokładnie operowane miejsce. Do laparoskopowych operacji żołądka należy również laparoskopowy bypass żołądka, który ma zadanie utworzyć w żołądku zbiorniczek połączony z częścią jelita cienkiego. Pozwala to na szybkie wchłanianie pożywienia.

Zabiegi z użyciem laparoskopu są wykonywane w bardzo delikatnych miejscach organizmu, dlatego technologia 3D jest tak przydatna w medycynie – pozwala na większą dokładność, a tym samym zmniejsza ryzyko powikłań i daje lekarzowi większą pewność podczas operacji. Laparoskopię 3D stosuje się również w ginekologii, aby sprawdzić, czy wszystkie narządy są właściwie rozwinięte i ułożone oraz w przypadku leczenia takich schorzeń jak torbiele, czy w przypadku operacji guza macicy i nie tylko. Laparoskop pozwala dotrzeć do wielu jam, dlatego jest niezwykle przydatnym urządzeniem do diagnozy i leczenia narządów rozrodczych kobiety.

chirurgia ginekologiczna

Występującym u wielu kobiet schorzeniem leczonym za pomocą laparoskopii jest także endometrioza. Zabieg taki ma za zadanie usunięcie ognisk tej choroby i przywrócenie kobiecie płodności i tym samym prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to poważne schorzenie, dlatego laparoskopia jest tutaj nieocenioną metodą leczenia.

Znaczenie laparoskopii

Nie ma wątpliwości, że laparoskopia jest metodą, która ułatwia i przyspiesza zabiegi wykonywane w wielu różnych rejonach organizmu. Dzięki zaawansowanej technologii oraz technice 3D zabiegi laparoskopii są niezwykle precyzyjne i mogą być przeprowadzane znacznie szybciej, niż operacje, podczas których nie korzysta się z tych urządzeń. Dzięki wprowadzaniu do organizmu małego wziernika nacięcia, które muszą się zagoić, są najczęściej bardzo małe, co oznacza z kolei mniejsze prawdopodobieństwo powikłań. Dzięki temu, że zabieg laparoskopii jest wykonywany krócej i przy użyciu bardziej zaawansowanych metod, również powrót do codziennych obowiązków jest krótszy i pacjenci opuszczają szpital szybciej, niż w przypadku standardowych operacji. Osoby, które poddają się zabiegowi laparoskopii, są spokojniejsze, wiedząc, że jest to metoda na wysokim poziomie.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: