Korzyści wynikające z gumowania bębnów
Pojęcie gumowania bębnów jest ściśle związane z produkcją oraz użytkowaniem taśm przenośnikowych stosowanych w wielu branżach związanych z produkcją towarów. Usługa polegająca na gumowaniu bębnów nie tylko zapewnia ochronę, ale też długotrwały proces działania bez awarii.
Gumowanie bębnów – na czym polega?
Usługa gumowania bębnów polega na położeniu materiału gumowego na elementach metalowych, dzięki czemu zmniejsza się zużycie wynikające z pracy taśm przenośnikowych i ich eksploatacji. Profesjonalne gumowanie bębnów pozwala na zapewnić powolne ścieranie się powierzchni ściernych oraz dłuższy okres eksploatacji maszyn bez konieczności ponownego wykonania usługi gumowania.
Gumowanie bębnów poprawia komfort pracy np. taśm przenośnikowych, gdyż zmniejsza się tarcie pomiędzy elementami pracującymi, dzięki czemu wolniej zużywa się materiał nośny w postaci gumy bądź materiału tkaninowo-gumowego. Dzięki zastosowaniu gumowania zmniejsza się ryzyko konieczności wymiany materiałów nośnych bądź szybszego serwisu podzespołów stykających się z materiałem, który służy jako nośnik.
Gdzie stosowane jest gumowanie bębnów i innych elementów?
Usługę gumowania stosuje się przede wszystkim w firmach produkcyjnych, które inwestują w technologie związane z taśmami przenośnikowymi, usprawniającymi produkcję w zakładach. Dzięki zastosowaniu gumowania nie trzeba martwić się o niepotrzebny serwis maszyn oraz części eksploatacyjnych produkcji. Zakładając, że proces produkcyjny pojawia się w wielu branżach istniejących na rynku i stale się rozrasta, warto wziąć pod uwagę usprawnienie, jakim jest gumowanie elementów, ponieważ pozwala to zredukować koszty związane z serwisem maszyn wykorzystywanych na produkcji.
Usługą gumowania zajmują się profesjonalne firmy mające dostęp do wysokich jakościowo materiałów gumowych o odpowiednich klasach ścieralności. W zależności od firmy produkcyjnej i jej zapotrzebowania dostosowuje się klasę materiału do warunków jej pracy tak, aby spełniała swoją rolę jak najdłużej. Ma to również wpływ na cenę, która niekiedy może być znacząco wyższa jeżeli zapadnie decyzja o wykorzystaniu najwyższej jakości materiału o wysokiej klasie ścieralności.
Gdzie sprawdzają się elementy gumowane?
Oprócz usługi gumowania bębnów dokonuje się też wcześniej wspomnianego gumowania: rolek, kół oraz blach. Dzięki szerokiej gamie zastosowań gumowanie znajduje też rozwiązania w kamieniołomach czy kopalniach. W tych branżach istotną rolę odgrywa wysoka jakość zastosowanego materiału gumowanego tak, aby element pokryty gumą mógł pracować jak najdłużej bez ryzyka przypadkowej awarii bądź uszkodzenia. Elementy gumowane mają też zastosowanie w branży spożywczej i przemyśle chemicznym – głównie podczas produkcji bębnów oraz taśm przenośnikowych, które pozwalają na szybki transport wykonywanych produktów pomiędzy halami produkcyjnymi.
Gumowanie bębnów – jak istotna jest jakość?
Biorąc pod uwagę jakość wykonania gumowania bębnów, warto zauważyć, że wykorzystuje się różnego rodzaju materiały o różnych klasach ścieralności. Zaliczamy do nich: trudnościeralne, trudnopalne z certyfikatami, odporne na temperaturę bądź z domieszką silikonu oraz niebrudzące. Według potrzeb istnieje też możliwość wykonania tłoczeń czy nacięć na bębnach jeżeli wymaga tego proces produkcyjny w firmie. Podczas wykonywania usługi gumowania bębnów wykorzystuje się materiały, które przechodzą wielostopniowe testy oraz posiadają atesty, które dopuszczają materiał do użytku. Dzięki różnorodności rodzajów związanych z gumowaniem bębnów znajduje ono zastosowanie w branży kosmetycznej – dla taśm i gum niebrudzących lub w branży związanej
z ciężkimi pracami budowlanymi bądź na roli. W tym przypadku stosowane będą gumy o wysokiej odporności na ścieranie i warunki atmosferyczne.