Karty transponderowe co to jest i gdzie się je wykorzystuje?

sty 17, 2019

Karty transponderowe co to jest i gdzie się je wykorzystuje?

Nowoczesne technologie ułatwiają znacznie życie na wielu płaszczyznach. Wykorzystywane są w praktycznie każdym aspekcie, każdego dnia. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w swoim własnym portfelu możemy zmieścić sporą ilość pieniędzy do wykorzystania za pomocą kart płatniczych. Znajdują się tam także fizyczne karty do programów lojalnościowych różnych sklepów i lokali oraz różnego rodzaju klucze dostępu w postaci kart transponderowych. Czym dokładnie są i do czego służą?

Transpondery – co to takiego?

Transpondery to urządzenia pasywne, które mogą przybierać bardzo różne formy. Jedną z popularniejszych jest forma plastikowej karty, która wyglądem do złudzenia przypomina kartę do bankomatu lub dowód osobisty. Mogą to być również breloczki, zegarki i opaski, a także naklejki, które można umieścić w dowolnym miejscu. Każdy transponder ma w sobie zwarty specjalny kod, unikalny dla każdego urządzenia.

Płatność kartą

Tego typu urządzenia służą do wykonywania swego rodzaju transakcji. Mogą albo umożliwiać pobieranie faktycznych pieniędzy ze specjalnego konta lub dawać dostęp do pewnych miejsc, do których bez breloka lub karty nie można się dostać. Aby transpondery mogły poprawnie działać, muszą być powiązane ze specjalnym systemem, w którym będą rejestrowane wszystkie użycia urządzenia przez właściciela. Niezbędne są odpowiednie czytniki oraz miejsce, w którym właściciel karty oraz firma obsługująca transponder będzie mogła kontrolować wszystkie dokonane za pomocą transpondera transakcje.

Transpondery cieszą się naprawdę dużą popularnością. Są szeroko wykorzystywane w sklepach, biurach i korporacjach, a także w różnego rodzaju lokalach użytkowych, organizacjach i wielu, wielu innych. Te kompaktowe urządzenia dają ogromne możliwości i są stosunkowo tanie w wykonaniu, co jest ich ogromnym atutem. Firmą zajmującą się kartami  transponderowymi oraz  elektronicznymi systemami obsługi Klienta jest TT Soft z Rzeszowa.

Gdzie wykorzystywane są karty transponderowe?

Karty, breloczki i inne urządzenia, które pełnią funkcję transpondera, są wykorzystywane przez wiele firm i przedsiębiorstw z wielu różnych branż. Te niepozorne urządzenia cieszą się ogromną popularnością ze względu na niski koszt produkcji, niewielką podatność na uszkodzenia, wygodę użytkowania oraz możliwość zróżnicowanego zastosowania, w zależności od potrzeb i wymagań danej firmy oraz jej klientów, którym stara się ona ułatwić korzystanie z ich usług.

Karta transponderowa na siłownie

Transpondery są bardzo często spotykane w obiektach sportowych różnego typu, które są nowoczesne i chcą możliwie jak najbardziej ułatwić klientom korzystanie ze swoich atrakcji, urządzeń i innych zasobów. Na siłowniach karty transponderowe pełnią funkcje karnetów, które odbija się przy wejściu. Jeśli osoba, która posługuje się daną kartą, ma wykupiony w danym momencie karnet, to może przejść przez specjalne bramki i korzystać ze wszystkich sprzętów do ćwiczeń. Z kolei na basenach transpondery mają najczęściej postać specjalnych opasek i służą do mierzenia czasu od momentu wejścia do momentu wyjścia z terenu pływalni, aby można było naliczyć dokładną opłatę.

Transpondery są obecne także w firmach i korporacjach, gdzie służą do mierzenia czasu pracy pracowników. Muszą oni odbić się przy specjalnym czytniku w momencie wejścia do firmy oraz wejścia. Informacje o liczbie godzin spędzonych w firmie są przesyłane do odpowiedniego systemu. Na podstawie zawartych w nim informacji ustalane jest dokładne wynagrodzenie w danym miesiącu.

Karta transponderowa dla pracowników

Poza miejscem pracy karty transponderowe można spotkać w różnego rodzaju sieciach handlowych, lokalach usługowych, gastronomicznych i wielu, wielu innych miejscach, które posiadają swój własny program lojalnościowy. Na takiej karcie naliczane są punkty, które najczęściej można wymieniać na nagrody lub dodatkowe rabaty.

 

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: