Jakie są zasady finansowania maszyn rolniczych?

kw. 21, 2021

Jakie są zasady finansowania maszyn rolniczych?

W każdym gospodarstwie niezbędne są maszyny rolnicze, a szczególnie ciągnik, który jest najważniejszą maszyną w gospodarstwie. Trudno sobie aktualnie wyobrazić prace rolnicze bez użycia profesjonalnych maszyn rolniczych.

Zwiększenie produkcji lub konieczność wymiany zużytego sprzętu to powody, które zmuszają rolnika do zakupu nowych maszyn.

Zakup nowych maszyn rolniczych jest bardzo kosztowny i często wyłożenie całej sumy przy zakupie przekracza możliwości finansowe rolników. W takich przypadkach korzysta się z różnych sposobów finansowania zakupu maszyn rolniczych, które mają na celu wspomóc finansowo rolnika podczas zakupu lub rozłożyć koszty w czasie.

Jak uzyskać środki na finansowanie maszyn rolniczych i czy jest to opłacalne?

Kredyt na zakup maszyn rolniczych

Kredyt nadal jest dość popularną formą finansowania zakupu maszyn rolniczych. Na rynku jest wiele ofert, które kuszą niskim oprocentowaniem i konkurencyjnymi warunkami. Należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania WIBOR oraz prowizji instytucji finansującej, a także to czy wymagane jest zabezpieczenie spłaty. Przykładowo przy kredycie obrotowym, gdzie niezbędna jest opłata kwoty VAT, hipoteka ziemi będzie wymaganym zabezpieczeniem.

Warto również sprawdzić, czy istnieje możliwość dostosowania terminarza płatności do cyklu produkcyjnego gospodarstwa i czy nie ma jakiś dodatkowych opłat za zmiany w harmonogramie spłat. Wybranie odpowiedniej oferty może być bardzo trudne i przed decyzją warto dokładnie przestudiować wszelkie dostępne oferty tak, aby wybrać najbardziej opłacalną w danym przypadku.

Na kredyt decydują się najczęściej rolnicy indywidualni lub ci, którzy są pewni posiadanych środków np. dzięki dotacjom unijnym.

Należy spełniać także pewne warunki, aby móc ubiegać się o kredyt. Produkcja w gospodarstwie musi być prowadzona przez minimum 6 miesięcy.

Leasing maszyn rolniczych

Leasing to przeniesienie prawa do użytkowania pojazdu na wskazanego w umowie leasingobiorcę. W umowie ustalone są raty leasingowe, które opłacane są regularnie z bieżących przychodów gospodarstwa rolnego. Dzięki temu rolnik pozyskuje niezbędny mu sprzęt, bez konieczności jego zakupu na własność. Rolnik nie staje się więc właścicielem danej maszyny rolniczej w trakcie trwania umowy leasingowej, ale firmy leasingowe bardzo często pozwalają na wykup maszyny po ustaniu obowiązującej umowy.

Jest to alternatywa dla kredytu bankowego, która wymaga mniejszej ilości formalności i jest dużo łatwiej dostępna dla nowych gospodarstw rolnych. Leasing będzie dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw prowadzących książkę przychodów-rozchodów lub pełną księgowość. Raty leasingu traktuje się jako koszty, więc obniżają one podstawę opodatkowania. Nie istnieją także ograniczenia ani wytyczne dotyczące wielkości gospodarstwa.

maszyny rolnicze

Częstym warunkiem jest prowadzenie działalności produkcyjnej przez minimum 3 miesiące, ale niektóre firmy udzielają leasingu już od początku działalności, co jest znakomitą formą wsparcia finansowego dla nowo powstających gospodarstw. Leasing operacyjny jest znakomitą formą wsparcia finansowego dla rolników, którzy niedawno otworzyli własną działalność i starają się o finansowanie maszyn rolniczych po raz pierwszy.

Dla rolników, którzy rozliczają się na zasadzie ryczałtu, ponieważ nie zamierzają odpisywać rat leasingowych w kosza, planują amortyzację kosztów przez zwiększenie finansowania własnego i chcą zawrzeć umowę na krótki okres czasu najlepszym rozwiązaniem będzie leasing finansowy. Im większy będzie udział własny, tym mniejsze będą ciążące na rolniku zobowiązania.

Podejmując decyzję dotyczącą formy finansowania maszyn rolniczych, warto porównać ze sobą jak najwięcej ofert. Może być to bardzo ciężkie zadanie, więc warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który dobierze najbardziej opłacalną ofertę na podstawie potrzeb danego gospodarstwa.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: