Jak zbudować ekologiczny dom?

maj 19, 2021

Jak zbudować ekologiczny dom?

Obecnie ekologia staje się częścią wielu dziedzin życia i gospodarki. Dzieje się tak dlatego, że rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa.

Codziennie słyszy się o wzroście emisji gazów cieplarnianych, topniejących lodowcach, ociepleniu klimatu, zaśmiecaniu Ziemi i innych problemach, których przyczyną jest człowiek i jego działania. Troska o zdrowe środowisko, to także troska o zdrowie ludzi, którzy w nim żyją.

Dlatego coraz więcej osób buduje domy ekologiczne, które nie szkodzą środowisku, a energię czerpią z odnawialnych źródeł energii.

 

Dlaczego ekologia stała się istotna dla wielu ludzi?

Ekologia w ostatnich latach staje się coraz ważniejszym aspektem życia wielu ludzi w Polsce oraz na świecie. Dzieje się tak dlatego, że większość przewidywań naukowców, które jeszcze do niedawna wydawały się tylko zmyślonymi historiami, stają się powoli faktem. Środowisko naturalne ma bardzo istotny wpływ na nasze życie i zdrowie. Uzyskując energię elektryczną lub ciepło w procesie spalania węgla, wydziela się sporo szkodliwych związków oraz gazów cieplarnianych, które mają niekorzystny wpływ na środowisko, a co za tym idzie również na nasze zdrowie.

Wysokie stężenia różnego rodzaju pyłów, zwane smogiem, są codziennością podczas sezonów grzewczych. Oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem szkodzi bardzo naszemu zdrowiu i nie pozostaje także obojętne dla środowiska naturalnego.

Generowanie dużych ilości śmieci czy inne procesy, które generują czynniki szkodliwe dla środowiska, coraz częściej zostają zauważane przez ludzi, co zmienia ich nastawienie i zachęca do bycia bardziej ekologicznymi. Istnieje wiele sposobów na bycie bardziej ekologicznym, może to być segregowanie śmieci, zużywanie mniejszej ilości prądu i wody, korzystanie z opakowań wielokrotnego użytki i wiele innych. Jednak obecnie wiele osób decyduje się także, na budowę domu ekologicznego, który nie będzie szkodził środowisku, a energię będzie pobierał z odnawialnych źródeł energii.

panele fotowotlaiczne

Dom ekologiczny – czym jest, jak go zbudować i jakie rozwiązania stosować?

Domy ekologiczne zwany także domami niskoenergetycznymi, są już dość popularne w innych krajach. W Polsce projekty domów ekologicznych z roku na rok zyskują coraz to większą popularność i cieszą się sporym uznaniem wśród ich mieszkańców. Jest to znakomity sposób na bycie ekologicznym, ale należy wiedzieć także o tym, że domy ekologiczne to bardzo dobre źródło oszczędności, które z roku na rok zyskuje coraz to większą skuteczność, dzięki regularnie rosnącym cenom prądu, węgla itd.

Dom ekologiczny to budynek, który podczas eksploatacji nie wytwarza szkodliwych dla środowiska substancji, zużywa mało energii, a do jego budowy wykorzystuje się głównie materiały naturalne. Jest to rozwiązanie bardzo przyjazne dla natury, jak i mieszkańców tego typu domu.

Na budowę domu ekologicznego można także uzyskać wiele dotacji i ulg z różnego rodzaju programów rządowych promujących ekologiczne rozwiązania. Mogą to być nawet dziesiątki tysięcy złotych, które wspomogą nasz budżet podczas budowy domu.

W domach ekologicznych wykorzystuje się wiele nowoczesnych rozwiązań, które mają działać w zgodzie ze środowiskiem, a jednocześnie generować oszczędności. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach ekologicznych jest instalacja fotowoltaiczna. Jest to system składający się z paneli fotowoltaicznych zmieniających promieniowanie słoneczne w energię elektryczną oraz falownika, który zmienia prąd stały wygenerowany przez panele, w prąd zmienny.

Instalacja ta jest bardzo wydajna i opłacalna. Jedynym warunkiem jej opłacalności jest to, że dach budynku misi być dobrze oświetlony przez promienie słoneczne i najlepiej, aby był skierowany w stronę południową, dzięki temu będzie oświetlony przez większość dnia. Fotowoltaika to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak dlatego, że ceny prądu cały czas rosną, a tego typu instalacja już po kilku latach się zwraca. Istnieje także możliwość oddawania nadwyżki energii do sieci energetycznej.

Fotowoltaika w Wałbrzychu, cieszy się sporą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na inwestycję tego typu. Dzięki działającym aktualnie programom rządowym istnieje możliwość otrzymania sporych dotacji do budowy instalacji fotowoltaicznej. Koszty takiej inwestycji nie są zbyt duże, a łącząc je z dofinansowaniami, fotowoltaika staje się dostępna dla większości osób.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: