Jak wyglądają maszyny produkcyjne w przemyśle i zarządzanie produkcją?

paź 5, 2016

Jak wyglądają maszyny produkcyjne w przemyśle i zarządzanie produkcją?

Żyjemy w czasach kształtowania się społeczeństwa informacyjnego, a więc zmiany struktury społeczeństwa jako takiego. Może się wydawać, że rozwój przemysłu zanika na rzecz różnego rodzaju usług związanych z produkcją, dystrybucją i wykorzystaniem cyfrowej informacji, ale to mylne wrażenie. Nowe technologie dają impulsy do zmiany – przemysł się unowocześnia, a zarządzanie produkcją staje się wydajniejsze.

Wszystko zaczęło się od maszyny parowej

Symbolem rewolucji przemysłowej z XVIII wieku jest maszyna parowa, a dokładniej parowy silnik tłokowy, dzięki któremu społeczeństwa – na początku Anglii i Szkocji, a potem całej Europy i świata – mogły przejść z ekonomii opartej na rolnictwie, produkcji manufakturowej i rzemieślniczej do przemysłowej produkcji fabrycznej opierającej się przede wszystkim na maszynach.

Budowa i działanie maszyny parowej nie były skomplikowane. Pod kotłem z wodą palono drewno lub węgiel, co doprowadzało wodę do wrzenia. Parę wodną, przez układ rozrządu, wpuszczano do cylindra – raz do przedniej jego części, raz do tylnej – co napędzało tłok połączony z korbowodem. Wytworzona energia była przenoszona na wał korbowy, który poruszał koło zamachowe. W maszynie parowej nie było żadnej elektroniki. Jej wprowadzenie do produkcji zapoczątkowało proces zmian nie tylko w technologii przemysłowej, ale przede wszystkim gospodarczych, społecznych i kulturalnych. Robotnicy mogli wydajniej, a więc szybciej wykonywać swoją pracę, przez co mieli więcej wolnego czasu, który zaczęli wykorzystywać na rozwój innych dziedzin życia.

Współczesne maszyny produkcyjne w przemyśle

Dziś fabryki nie kipią już od buchającej zewsząd pary, ale od nowoczesnych, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia techniki, urządzeń. Współczesne maszyny produkcyjne w przemyśle bardzo często nawet nie są podobne do pierwszych maszyn parowych, ale mają spełniać tę samą funkcję, unowocześniać proces produkcji i ułatwiać pracę. Kolejną cechą charakterystyczną współczesnych maszyn jest ich integracja ze społeczeństwem informacyjnym. Przewodowe i bezprzewodowe sieci teleinformatyczne umożliwiają globalne komunikowanie się ludzi, przesyłanie danych, dźwięku i obrazu oraz wpływanie na produkcję na każdym jej etapie, przez co staje się ona elastyczna jak nigdy dotąd.

Zmienia się też sam wygląd maszyn. To nie są już stalowe narzędzia pokryte smarem i obsługiwane przez robotników. Dziś maszyny przypominają raczej roboty i są tylko nadzorowane przez ludzi. Często wystarczy zwykły tablet lub smartfon, żeby zarządzać pracą całej fabryki.

Ewolucja zarządzania produkcją

Integracja maszyn i sieci teleinformatycznych zmienia też sposób zarządzania produkcją w fabrykach. Jeszcze w XX wieku przeważająca część fabryk pracowała w oparciu o produkcję taśmową. Ten sposób organizacji fabryk pojawił się na początku XX wieku. Uznaje się, że 1 grudnia 1913 roku to symboliczny początek produkcji taśmowej, kiedy to w zakładach Highland Park w Detroit Henry Ford zaczął w ten sposób montować swój samochód osobowy, Ford T. Od tamtego czasu wiele się zmieniło i choć produkcja taśmowa nie przeszła rewolucji, bo fabryki nadal wyposażone są w taśmy produkcyjne, to możemy mówić o pewnego rodzaju ewolucji. Przede wszystkim, ludzi coraz częściej zastępują roboty, a same fabryki mogą dziś konkurować w konkursach architektonicznych. Tak jest w przypadku budynku zaprojektowanego w Lipsku przez Zahę Hadid dla koncernu BMW. Mieści się tu fabryka samochodów elektrycznych, ale tak nowoczesna i ergonomiczna, że większość obserwatorów uznaje ją za piękną.

Kolejnym krokiem w zmianie zarządzania produkcją jest sposób pozyskiwania maszyn. Teraz nie trzeba już budować własnych maszyn, bo są fabryki, w których takie maszyny powstają. Znów w sukurs przychodzą nowe technologie, jak serwis Aleo. To miejsce stworzone dla tych, którzy chcą kupić lub sprzedać maszyny niezbędne w przemyśle. Prosty system zarządzania ofertami i wsparcie biznesowe ze strony pracowników serwisu sprawia, że bardzo szybko można osiągnąć wymierne efekty finansowe. Producenci maszyn są sprawdzonymi od lat dostawcami, więc nie ma ryzyka związanego z niepewnością współpracy.

Dwa kroki w przyszłość

Z całą pewnością zbliża się ciekawy czas dla przemysłu. Nowe technologie będą coraz silniej wpływać na sam proces produkcji, ale również zmieniać strukturę zarządzania fabrykami. Maszyny zaczną wyręczać ludzi w coraz bardziej skomplikowanych zadaniach, ale to nie musi przynieść fali zwolnień, ale zmianę struktury przedsiębiorstwa. Błyskawiczna wymienność danych na każdym etapie produkcji przyniesie jeszcze większą elastyczność produkcji z korzyścią dla potencjalnych klientów. Fabryki zamienią się w miejsca, gdzie przeplata się rzeczywistość fizyczna z wirtualną, a nad tym wszystkim będą czuwać specjaliści nie tylko biegli w dziedzinie przemysłu, ale również nowych technologii.


grafika: alana.io

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: