Jak wygląda internet LTE w Niemczech?
Przyzwyczailiśmy się do tego, że wszystko co zachodnie jest lepsze niż u nas. Często słyszymy, że w Niemczech są lepsze drogi, transport publiczny, opieka zdrowotna – przykłady można by było mnożyć dalej.
Jest jednak pewien aspekt, który w Polsce jest rozwinięty, a w Niemczech lekko mówiąc kuleje. Jest to mianowicie Internet 4G zwany inaczej LTE. Należy podkreślić, że nie jest to najnowsza technologia, gdyż już poprzedziła ją sieć 5G.
Telefonia komórkowa u naszych zachodnich sąsiadów
Pomimo tego, że Niemcy przodują w wielu kwestiach, to telefonia komórkowa lekko mówiąc kuleje. Na tle innych europejskich państw lokują się na ostatnich pozycjach. Zawodzi zarówno dostępność sieci 4G, zasięgu oraz prędkości przesyłania danych.
Jak już było wspominane Polska i nawet Albania plasują się z lepszymi osiągnięciami w tej kwestii na wyższych pozycjach. Niemcy mają świadomość ułomności ich sieci, sami mówią o tym, że nawet najlepsza ich najlepsza sieć zostaje w tyle na tle międzynarodowej konkurencji.
Telekom zapewnia klientom 75 %, a Vodafone tylko 57% usług w standardzie LTE.
Dla porównania w Polsce i Albanii Telekom zapewnia zasięg technologii 4G na poziomie ponad 80%.
Niemcy nie lubią LTE?
Pomimo rozwoju telefonii komórkowej, nasi zachodni sąsiedzi niemalże wyłącznie korzystają z sieci 3G, tak jakby LTE nie istniało. Wynika to również z przeprowadzanych badań. Na około 108 mln zarejestrowanych kart SIM, kart z aktywnym 4g/LTE było tylko 50,5 mln. Nie stanowi to nawet połowy wszystkich użytkowników sieci telefonicznej.
Ponad 80% użytkowników telefonów nie łączy się z siecią LTE, pomimo że ich smartfony są kompatybilne i są w zasięgu sieci 4G. Wynika to z korzystania ze starej taryfy u swojego dostawcy, karty SIM, która nie działa w sieci LTE lub 4G jest wyłączone w ich telefonach.
Tylko około 16% osób stanowi grupa osób, które nie mają kompatybilnego smartfonu. Wynika to ze starości urządzenia lub prostoty modelu, który ogranicza się do łączności z siecią 3G. Wśród wszystkich użytkowników telefonów 3% stanowią osoby, które nie korzystają z sieci LTE, gdyż nie mają one zasięgu.
Według przeprowadzanych badań przesyłanie danych ma miejsce głównie w niemieckich metropoliach. Na wsiach często zasięgu nie ma wcale, albo transmisja danych jest bardzo utrudniona i korzystanie z sieci wiąże się z wieloma problemami. Do takich regionów należy zaliczyć Brandenburgię czy Meklemburgię.
Prędkość sieci
LTE wpływa nie tylko na jakość połączenia sieciowego, przekłada się to również na jakość rozmów, czy też szybkość wysyłania i odbierania wiadomości SMS i MMS. Średnia prędkość transmisji danych w sieci w firmie Telekom wynosi 4,9 megabajta na sekundę, w Vodafone 4,8, a w Telefonica 4,1 megabajta na sekundę.
Dla porównania w Albanii Telekom i Vodafone działają dwa razy szybciej. Prędkość przesyłania danych wynosi odpowiednio 9,4 i 8,7 megabajta na sekundę. Sytuacja podobnie wygląda w Szwajcarii, Danii czy Holandii.
Internet mobilny rozwiązaniem dla Polaków w Niemczech?
Wydawać by się mogło, że dzięki darmowego roamingowi w ramach krajów wspólnoty Unii Europejskiej możliwe jest korzystanie z Internetu mobilnego. Niestety rok po wprowadzeniu RLAH największe sieci GSM w Polsce wprowadziły zasady uczciwego korzystania z roamingu.
Oznacza to, że osoby, które na stałe mieszkają poza granicami kraju lub przebywają tam więcej czasu nie mogą swobodnie korzystać z sieci za granicą. Bez naliczania dodatkowych opłat do rachunku mogą oni używać sieci przez 30 dni. Wspomnieć należy, że operatorzy oferują mniejszy transfer w UE niż w kraju. Zazwyczaj jest to od 1 do 5 GB miesięcznie.
Zatem jeśli wybieramy się do Niemczech w celach turystycznych – polska karta SIM wystarczy. Natomiast jeśli mieszkamy na stałe w Niemczech, nie jest to dobre rozwiązanie.
Alternatywą może być skorzystanie z Internetu lte w Niemczech oferowanego przez tamtejszych dostawców. Oferowane są zarówno małe jak i większe pakiety. Ich cena wynosi około 70-200 zł miesięcznie.