Jak tworzy się animacje 3D?

sie 23, 2019

Jak tworzy się animacje 3D?

W czasach rozwoju coraz to nowszych form tworzenia projektów wnętrz, zadowalających wymagającego klienta, coraz częstsze zastosowanie znajduje animacja 3D, która pozwala nie tylko zobaczyć efekt końcowy projektu, lecz też na bieżąco pokazać jak będzie wyglądało korzystanie z pomieszczeń i wyłapanie ewentualnych niedogodności, którym będzie można dzięki temu zapobiec. Jest to jednak forma wizualizacji dla cierpliwych – wykonanie profesjonalnej animacji zajmuje nieco czasu, więc jeśli pragniesz fachowo wykonanej symulacji wyglądu Twojego przyszłego domu, musisz uzbroić się w cierpliwość. Tych, którzy są zainteresowani procesem produkcji animacji 3D, zapraszamy do lektury.

Najczęstsze zastosowanie animacji 3D

W kwestii prezentacji przyszłego wnętrza, narzędzia takie, jak animacja 3D oraz wirtualny spacer, wydają się być najlepszymi dostępnymi obecnie możliwościami obejrzenia projektowanego pomieszczenia, zanim ów projekt zostanie wcielony w życie. Dają one ogromną szansę, czy aby na pewno wizja, jaką klient miał odnośnie wymarzonej sypialni czy salonu, na pewno będzie tą właściwą.

Forma animacji trójwymiarowej jest idealna do przedstawienia dotychczasowych projektów aranżacji wnętrz, jakich podjęła się firma, do której klient zwraca się w sprawie skonkretyzowania swojej wizji z pomocą ekspertów. Z uwagi na ogólny zwrot w stronę tzw. fotorealizmu w projektach, swoją przyszłą kuchnię lub salon będzie można zobaczyć w bardzo realistyczny sposób, zanim w ogóle powstaną. A trzeba przyznać, że jest to bardzo atrakcyjna forma zapoznawania się ze szczegółami projektu.

Etapy powstawania animacji 3D

Najpierw jest, oczywiście, koncept. Tworzony jest brief, skrypt oraz referencje. Jest to etap, na którym kształtuje się ogólny zarys tego, jak wszystko ma wyglądać. Jak duże ma być wnętrze? Co się w nim znajdzie? Jakie kwestie w wyposażeniu najbardziej interesują klienta? Jaki ma być styl wnętrza? Jaki może być założony budżet przeznaczony na realizację projektu? Są to sprawy rozważane przy projektowaniu animacji takiego wnętrza, które najpełniej spełni oczekiwania klienta.

Kolejny etap to przedprodukcja. Powstają pierwsze szkice wyglądu wnętrza, projektowany jest storyboard przedstawiający kluczowe elementy, jakie będą zaprezentowane w finalnej wersji animacji. Jest to swego rodzaju prototyp wersji ostatecznej. Następuje wizualizacja skryptu. Sprawdza się, jakie ujęcia będą najlepsze oraz jakie elementy można usunąć lub jakie dodać, by całość wyglądała lepiej. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach produkcji animacji w razie, gdyby przy produkcji wersji finalnej coś poszło nie tak.

animacja 3DKolejny etap to produkcja. Na tym etapie nagrywane są efekty dźwiękowe, które wyznaczają tempo animacji. Jak nietrudno się domyślić, przy prezentacji wnętrza wykorzystana zostanie raczej muzyka spokojniejsza, wprowadzająca miły, przytulny klimat, z jakim ma skojarzyć się powstające wnętrze. Obiekty zostają poddane procesowi animacji, który obrazuje krok po kroku, jak zmienia się wygląd poszczególnych elementów zmienia się przy każdym przejściu do kolejnej klatki. Proces ten nosi nazwę tweeningu. Pojedyncze klatki zostają poddane procesowi renderowania, w czasie którego komputer dokonuje przeliczenia sekwencji obrazów, kiedy to można przyjrzeć się efektom pracy animatora. Etap ten potrafi zająć jednak mnóstwo czasu,co musi zostać uwzględnione przy planowaniu czasu przeznaczonego na produkcję całej animacji.

Na końcu mamy etap postprodukcji. To teraz dokonany zostanie montaż i udźwiękowienie całości. Podejmowane są ostateczne decyzje co do kolorystyki wszelkich elementów, ujęć, ogółem co do tego, jak ma wyglądać finalna wersja animacji. Jest to ostatni moment na wszelkie poprawki i doszlifowanie ewentualnych niedoskonałości. To bardzo ważny etap, gdyż pomyłka oznacza poniesienie ogromnych kosztów, a przy krótkim terminie realizacji na poprawki czasu jest niewiele lub nie ma go wcale.

Jak można się domyślić z powyższego schematu, w produkcję choćby nawet krótkiej, kilkuminutowej animacji, zaangażowana jest bardzo duża grupa osób, od których zależeć będzie efekt końcowy i poziom satysfakcji klienta. Ogromne znaczenie mają tutaj współpraca oraz duże doświadczenie osób biorących udział w procesie tworzenia animacji 3D. Kluczowa jest też jakość materiałów przesyłanych przez klienta, gdyż stanowią one punkt wyjściowy dla stworzenia całej animacji.

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: