Gdzie sprawdzą się lampy LED. Ich wady i zalety

sty 8, 2016

Gdzie sprawdzą się lampy LED. Ich wady i zalety

Są miejsca, w których lampy led sprawdzą się po prostu znakomicie. I inne, gdzie mogą nie dać rady. Przyjrzyjmy się tym pierwszym.

Można je stosować niemal wszędzie. W niektórych miejscach dają jednak lepsze efekty niż w innych. Oto odpowiedź na pytanie, gdzie konkretnie sprawdzają się lampy led?

Miejsce pierwsze: w domach i mieszkaniach

Jednym z podstawowych miejsc, w których lampy led mogą się sprawdzić, są prywatne mieszkania. Nie ma się czemu dziwić. Ceny energii elektrycznej idą w ostatnich latach gwałtownie w górę. W ciągu dekady zwiększyły się dwukrotnie. A to oznacza, że za oświetlenie domów płacimy dziś znacznie więcej niż kiedyś. I to mimo używania żarówek energooszczędnych.

Zastosowanie LED

Lampy led pozwalają na jeszcze większe obniżenie zużycia prądu. Użytkownicy domowi mogą odczuć ich wykorzystanie w pewnym, czasami dość znacznym stopniu. Nawet jeśli uda im się ograniczyć zużycie o dziesięć procent, i tak będą do przodu.
Miejsce drugie: w urzędach

Z odbiorcami takimi, jak urzędy jest podobnie. Trzeba przy tym pamiętać, że lampy led są nie tylko oszczędne, ale też dość drogie. Jeśli więc zarządzający administracją publiczną chcą przestawić się na oświetlenie wykorzystujące nowoczesną technologię, muszą przyjąć do wiadomości, że najpierw wydadzą więcej.

W przypadku takim, jak administracja publiczna czy samorządowa wykorzystanie energooszczędnych źródeł światła ma zasadnicze znaczenie. To właśnie urzędy powinny wyznaczać trendy i nadawać tempo zmianom. W ich przypadku nacisk na natychmiastowy wynik ekonomiczny jest mniejszy, można więc planować z większym wyprzedzeniem.
Miejsce trzecie: na drogach

Podobnie jest zresztą w przypadku zarządzających drogami. Żadna autostrada czy trasa ekspresowa nie powstaje z celem, który ma być zrealizowany w ciągu kilku miesięcy. Przeciwnie, są to inwestycje, które mają służyć przez długie dekady. Dlatego opłaca się inwestować w takie oświetlenie, które nie generuje kosztów w przyszłości.

Lampy led są w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że oświetlenie dróg pochłania wiele pieniędzy, a jednocześnie ich budowa jest bardzo droga. Przy inwestycjach o wartości kilku miliardów dodatkowy koszt rzędu kilkuset tysięcy nie powinien stanowić większego problemu.
Miejsce czwarte: w biurach i biurowcach

Wyjątkiem od tej reguły nie są biurowce czy biura umieszczane w mniejszych budynkach. Także w ich przypadku zużycie energii elektrycznej jest duże, a sposobów ograniczenia nie ma zbyt wielu. Przeciwne, w pewnych sytuacjach światło po prostu musi się świecić.

Lampy LED a ich zastosowanie

Dlatego po lampy led sięgają tak często inwestorzy stawiający nowe, nastawione na oszczędzanie energii budynki. Wiedzą, że nieco wyższa wartość inwestycji teraz przyniesie korzyści potem. Nie tylko im, ale także ich klientom.

Są więc lampy led urządzeniami, które mogą być wykorzystywane przez wiele różnego rodzaju osób, instytucji czy przedsiębiorstw. Mają swoje zalety, w przy pewnej skali przedsięwzięcia ich wady przestają być tak bardzo widoczne.

To ciągle jeszcze nowość, jednak coraz popularniejsza. Warto przyjrzeć się, jakie wady i zalety charakteryzują świetlówki led.

Każdy kij ma dwa końce, każda nowość może być odbierana zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Świetlówki led nie są tutaj wyjątkiem. Mają swoje wady, ale i zalety.

Wady: wysoka cena zakupu

Jedną z podstawowych barier utrudniających produktom takim, jak świetlówki led zaistnienie na rynku jest ich cena. W przypadku oświetlenia wykorzystującego tę nowoczesną technologię różnica w kosztach zakupu jest kilkukrotna. To sprawia, że niewielu klientów indywidualnych decyduje się na ich wybór.

Świetlówka LED

Także w przypadku inwestorów entuzjazmu nie widać. Wielu z nich kalkuluje, liczy i planuje, po czym stwierdza, że świetlówki led są dla nich za drogie. Wolą kupić tradycyjne żarówki energooszczędne, które są znacznie tańsze. Przedkładają swój krótkoterminowy interes ekonomiczny nad nowatorstwo techniczne.

Zalety: długi okres eksploatacji

Ci, którzy decydują się na świetlówki led argumentują, że wyższa cena zakupu rekompensowana jest przez oszczędności, które można osiągnąć w wyniku stosowania takiej technologii oświetlenia. Jak to możliwe i o co konkretnie w tym przypadku może chodzić? Odpowiedzią jest znacznie wyższa żywotność.

Żarówki wykorzystujące do swojego działania technologię led pracują po prostu znacznie dłużej niż te, które używają tradycyjnych rozwiązań. Przeciętny czas działania oceniany jest nawet na około trzydziestu lat. To kilka razy więcej czasu niż w przypadku tradycyjnych żarówek energooszczędnych.

Wady: nietypowe światło

Z drugiej jednak strony ci, którzy stronią od takiego rozwiązania argumentują, że liczą się nie tylko oszczędności, ale także wygoda użytkowania, a przede wszystkim komfort życia. Ten jest ich zdaniem znacznie niższy w przypadku takim, jak świetlówki led niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Zastosowanie LED

Dla wielu osób światło, które emitują nie jest przyjemne. Uważają, że jest wręcz nienaturalne. I jako takie jest przez nich odrzucane. Niezależnie od tego, jakie oszczędności i jaką wygodę zapewniają żarówki led.
Zalety: niskie zużycie energii

led

Z drugiej strony, w czasach gdy ceny energii rosną w tempie dwukrotnie wyższym niż tempo wzrostu inflacji, pokusa żeby zamienić zwykłe żarówki energooszczędne na świetlówki led jest bardzo duża. Nic dziwnego – ich zużycie prądu jest znacznie niższe, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

To bardzo ważna zaleta tego rodzaju urządzeń. Dzięki niej eksperci wieszczą im świetlaną przyszłość. Ceny zakupu mogą się zmieniać i spadać, ale koszty eksploatacji raczej nie wzrosną. O ile oczywiście nie wzrośnie cena energii pobieranej przez oświetlenie led.
Werdykt: emocje kontra praktyka

Można więc powiedzieć, że analiza wad i zalet, jakimi charakteryzują się świetlówki led to tak naprawdę rozważania nad tym, czy posłuchać serca czy rozumu, emocji czy praktycznego podejścia do życia. Każdy powinien zadecydować samodzielnie na podstawie posiadanych informacji.


 

Więcej technologii – www.ifix24.pl/tablety-vs-smartfony-czym-charakteryzuja-sie-oba-urzadzenia/

Polecane:

Etykiety:

Podziel się: