Czysty światłowód – dlaczego jest istotny dla wyższej jakości przepływu danych
We współczesnym świecie szybki internet to podstawa. Korzystamy z niego w domach, pracy, ale odpowiada on też za pracę wielu systemów, które nas otaczają lub mają na nas wpływ. Światłowody wykorzystuje się w maszynach, fabrykach. Dlatego tak ważne jest, by ich jakość i czystość pozostawała niezmiennie idealna.
Jak działa światłowód?
Światłowody to najszybszy współczesny sposób na przesyłanie informacji i danych. Jego prędkość zawdzięczamy tajemniczo brzmiącemu terminowi z zakresu fizyki — całkowitemu wewnętrznemu odbiciu.
W ogólnym rozumieniu światłowód to rodzaj falowodu — falowód to medium transmisyjne fali widzialnej. Falą widzialną jest światło, które może być nośnikiem danych. Najczęściej używane są falowody włókniste. Ich budowa i zasada działania polega głównie na dwóch warstwach — rdzenia i płaszcza. Rdzeń odpowiada za transmisję danych i to właśnie w nim porusza się światło.
Rdzenie najczęściej wytwarza się ze szkła kwarcowego. Niekiedy korzysta się z innych materiałów o zbliżonych właściwościach. Płaszcze otulające rdzeń wykonuje się z polimeru, który rozprasza światło. Rdzeń okryty jest płaszczem, zaś płaszcz warstwą ochronną. Liczba warstw ochronnych jest zależna od przeznaczenia światłowodu. Przewody światłowodowe dzielą się na jedno i wielomodowe. Światłowód jednomodowy po wypuszczeniu wiązki lasera pozwala na transmisję sygnału w odległości nawet 100 kilometrów.
Brudne kable, do czego prowadzą?
Sieci światłowodowe to zaawansowane technologicznie przewody, które umożliwiają przesył danych w niesamowitych prędkościach i odległościach. W przeciwieństwie do przewodów, jakie znamy z innych instalacji, na przykład elektrycznej, stan czystości światłowodów jest bardzo istotny i ma kluczowy wpływ na działanie całej sieci.
By zapewnić efektywność sieci światłowodowej należy utrzymać ją w możliwie nienagannej czystości. Wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia i zabrudzenia są najczęstszymi przyczynami awarii. Największą wagę przy utrzymaniu czystości sieci światłowodowej należy przykuć w miejscach styku, spawów włókien optycznych. Właśnie w tym miejscu najczęściej w światłowód wnika kurz powodując zabrudzenia – opowiada o czyszczeniu złączy światłowodowych specjalista Intersell.
Miejmy na uwadze, że światłowody są wszechstronne i mogą pracować w najróżniejszych warunkach. Montuje się je nie tylko pod ziemią, ale także w bardzo trudnych warunkach, gdzie ciśnienie znacznie odbiega od tego na powierzchni ziemi, czyli na dnach oceanów. Umieszczany w takich warunkach światłowód musi zostać perfekcyjnie zabezpieczony.
Na co dzień sieci światłowodowe jednak montuje się w mieszkaniach, blokach, domach i biurowcach, które również nie należą do miejsc o laboratoryjnych warunkach. Dlatego bardzo istotne jest by regularnie sprawdzać stan sieci światłowodowej. Uszkodzenia i zbrudzenia mogą prowadzić do przerwania transmisji, a ta ma szansę uszkodzić całość albo część systemu. Regularne sprawdzanie i czyszczenie złączy pozwala na utrzymanie sieci w idealnym stanie.
W jaki sposób utrzymać czystość?
Chcąc zadbać o czystość światłowodów należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który umożliwi kontrolę stanu sieci oraz profesjonalne jej oczyszczanie. Na stronach internetowych, stanowiących zaplecze narzędzi dla wszystkich techników zajmujących się montażem i konserwacją sieci światłowodowych. W takim zestawie możemy znaleźć specjalny czyścik 2,5 mm do czyszczenia przez adaptery złączy na przykład SC/FC/ST itp., czyścik 1,25 mm do czyszczenia przez adaptery złączy typu LC/MTRJ itp. oraz kasetę czyszczącą do czyszczenia wszystkich rodzajów złączy.
Oprócz samego zestawu czyszczącego należy zaopatrzyć się również w wizualny lokalizator uszkodzeń i reflektometr optyczny. To właśnie te dwa urządzenia pomogą nam wskazać problematyczne miejsce. Reflektometr optyczny sprawdza się w sprawdzaniu aktywnych połączeń, jeśli posiada filtr do połączeń aktywnych, badający pasywne sieci PON. Zaś lokalizator uszkodzeń to wyspecjalizowanie urządzenia w wykrywaniu i lokalizowaniu usterek we włóknach jedno i wielomodowych. Sprawdzi się w martwych strefach OTDR, a także przy konserwacji dla sieci LAN, systemu włókien Telecom oraz ATM.